Kazakistan – Polonya arasında yatırım ve ticaret için işbirliği

Bank Gospodarstwa Krajowego ile Development Bank of Kazakhstan arasında 300 milyon dolar tutarında bir anlaşma imzalandı. Yapılan anlaşma iki ülke arasındaki yatırım ve ihracatı kapsayacak. Ayrıca anlaşma Polonyalı yatırımcılıarın Kazakistan’da , Kazakistanlı yatırımcıların da Polonya’daki işbirliğini de kapsıyor.

Polonya Kalkınma Bakanı  Mateusz Morawiecki yapılan anlaşma ile ilgili olarak; öncelikli olarak Kazakistan’ın Polonya için çok iyi ve önemli bir partner olduğunu, Kazakistan ile iş yapma koşullarının daha iyiye gittiğini, ayrıca kendi ekonomik yapıları içinde tamamlayıcı olduğunu belirtti. Özellikle Kazakistan’ın kendilerinde olmayan bazı hammaddelere sahip olduğunu belirtti.

Serbest Vize Anlaşması,

Kazakistan Devlet Bakanı Nursultan Azarbajew, 1 Ocak 2017’den itibaren Polonyalılar için vizesiz seyahatin başlayacağını açıkladı. Bunun yanında Varşova  ve Astana arasında direkt uçuşlarında başlatılma olasılığı üzerinde çalıştıklarını belirtiyor.

Polonya’dan Asya’ya  Artan İlgi

Hatırlayacağınız gibi geçmiş aylarda Polonya Hükümeti, Çin ile de işbirliğini arttırma yoluna gitmişti ve yapılan anlaşmalar neticesinde yeni bir İpekyolu kurulmuştu. Ve iki ülke arasında yeni İpekyolu üzerinden tren ile ticaret başlamıştı.

Hatta LOT‘un yeni alıcıları arasında ve yapılmak istenen Nükleer Santral için yine Çin ile görüşülmüştü. Ve Çin’den sonra Kazakistan ile yeni adımlar atılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir