Polonyalı araştırmacıya kanserle mücadele için 1.4 milyon Euro Fon

Varşova’da bulunan SGGW Üniversitesi’nin Veteriner Fakültesi’nde yer alan Prof. Magdalena Król, ekibiyle birlikte kansere mücadelede yardımcı olabilecek önemli bir keşif yaptı. Yaptıkları keşif sonucunda Avrupa Konseyi’nden 1.4 milyon Euro hibe almayı başardı ve araştırmaya devam edebilecekler. Magdalena Król böylece Avrupa’da önde gelen araştırmacı kurumları arasındaki önde gelen bilim insanları arasında yer aldı.

Ekibiyle birlikte yaptıkları araştırmalar sonucunda bağışıklık hücrelerinde bulunan bir çeşit protein sayesinde tümör hücreleriyle iletişim kurmanın yolunu buldu. Ve kanserle mücadelede bu mekanizmadan yararlanmının yolları üzerinde çalışıyor.

magdakrolYapılan araştırmaya European Research Council tarafından 1.4 milyon Euro fon verildi. Polonyalı araştırmacı aldığı bu hibe sayesinde araştırmalarına en azından üç yıl daha devam edebilecek. Król’in daha önceki zamanlarda aldığı ödüllere bakıldığında:

  • Olağanüstü Genç Araştırmacılar için Yüksek Öğretim Bursu
  • Pfizer Animal Health sponsorluğunda Veteriner Hekimliği’nde Genç Araştırmacı Bursu
  • Kadın Bilim İnsanları için  L’Oreal ve Unesco’dan Habilitasyon Bursu

Başta Amerikan Kanser Arştırma Derneği, Avrupa Kanser Araştırmaları Derneği olmak üzere pekçok bilimsel topluluğa üye olduğu belirtiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir