Polonya, Almanya, Çek, Macaristan ve Slovakya Başbakanları Varşova’da toplandı

Avrupa Birliği’nin geleceği ile ilgili olarak özellikle ekonomi ve büyüme alanında ele alınması gereken konular çerçevesind Almanya, Polonya, Macaristan, Çek Cumhuriyeti ve Slovakya Başbakanları Polonya’nın başkenti Varşova’da biraraya geldi.

Varşova’da yapılan görüşmeler, 27 üye ülkenin 16 Eylül’de Bratislava’da  yapacağı toplantı öncesi hazırlık olduğu belirtiliyor. Bratislava’da gerçekleşecek olan zirvede İngiltere’nin ayrılması, güvenlik, AB’nin geleceği ve reformların ana başlıklar olması bekleniyor.

Gerçekleşecek olan zirvede açıkcası en önemli konunun güvenlik olabileceği belirtiliyor. Polonya Başbakanı Beata Szydło Varşova’daki zirvede yaptığı açıklamada: gelecek toplantıda kendilerinin terör ve göç krizinin zorluklarına karşı en etkili nasıl yanıt verecekleri üzerine konuşacaklarını belirtti. Ayrıca üçücü ülkeler ile terörle mücadele alanında dış sınırların korunması, kalkınma yardımı ve işbirliği harcamalarının arttırılması üzerine vurgu yaptı.

Macaristan Başbakanı Victor Orban’ın Varşova’daki toplantıda yaptığı açıklamada; Macaristanın’ın AB’nin geleceği ile ilgili 4 madde sunduğunu belirtti. Bunları ortak bir AB Ordusu’nun kurulması, mali disiplin sağlanması, sayısallaştırma alanında yeni bir AB politikası ve AB kurumlarının çekirdek görevleri için geri dönüş yapması olarak sıraladı.

Slovakya Başbakanı Bohuslav Sobotka Varşova’daki toplantıda yaptığı açıklamada; Avrupa ordusu görüşmeleri bir an önce başlamalı” dedi. Bunun yanında ekonomik alanda güvenlik ve göç sorunu üzerinde durdu.

Çek Cumhuriyeti Başbakanı Bohuslav Sobotka  Varşova’daki toplantıda yaptığı açıklamada; Avrupa entagrasyon sürecinde vatandaşların güvenini geri kazanmak ile iç ve dış güvenliği sağlamanın kendileri açısından öncelikli maddeler olduğunu belirtti.

 

Polonya, Almanya, Çek, Macaristan ve Slovakya Başbakanları Varşova’da toplandı” için 1 yorum

  1. Avatar
    web tasarım

    Avrupa'da yeni güç odağı. Almanya,Polonya ve Fransa Rusya'ya karşı "Weimar grubu" oluşturup toplantılara başladılar. Bildiklerinizi unutun. + İlave olarak @YpgJudi @dersimo3 @Evine_00 @_sarya_1 ABD den sonra Almanya'da incirlikten çıkıyor tüm nükleer silahlar incirlikten Polonya'ya taşındı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir