Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, Girişimcileri Ağırladı

Polonya’da geçtiğimiz yıl kurulan girişimcilik vakfı olan Startup Poland, Polonya’da daha önce olmayan hatta Polonya tarihinde bir ilki gerçekleştirdi. Startup Poland, Polonya Cumhurbaşkanlığı ofisi ile girişimciler için Startupy w Pałacu (Startup in Palace) adında çok özel bir etkinlik düzenledi.

Ağustos ayında başlatılan etkinliğe her zaman olduğu gibi ilk önce girişimlerin seçilmesiyle başlandı. 200’ün üzerinde yapılan başvurular arasından 10 tane girişim seçildi. Bu girişimler arasından seçilen ilk üç girişime ise Polonya Kalkınma Bakanlığı tarafından ‘pasaport’ verilecek.

Verilecek pasaport sayesinde seçilmiş girişimlerin öncelikli olarak WebSummit’lere katılımları sağlanacak. Daha sonrasında ise girişimlerin daha fazla gelişimine katkıda bulunacak. İkinci belkide en önemlisi ise gelecek yıl Cumhurbaşkanı Duda’nın yabancı bir ülkeye yapacağı bir geziye katılma imkanı olacak.

Girişimlerle birlikte toplantıda VC şirketleri. melek yatırımcılar ve diğer özel davetliler yer aldı. Davetliler arasında Ulusal Siber Güvenlik Merkezi‘nin bağlı olduğu Dijitalleştirme Bakanlığı‘nın başında olan Anna Streżyńska’da yer aldı. Ayrıca Polonya Kaklkınma Bakanı Mateusz Morawieck‘de yer alan diğer bir önemli konuktu.

Etkinlikte yer alan girişimlerin buraya gelebilmelerinde;

  • En fazla 5 yıldır pazarda faaliyet gösteriyor olmaları
  • Yenilikçi bir ürün yada teknolojiye sahip olmaları
  • Teste dayalı bir iş modeline sahip olmaları
  • Siber güvenlik, sanal gerçeklik, biyoteknoloj, robotik, yapay zeka gibi sektörlerin birinde olmak

yukarıdaki kıstaslar aranıyordu.

krz_8371

Girişimciler Sunumlarını Yaptılar

Finale kalan ilk 10 girişim;

Kontakt.ioNanoSanguisNexbioElmodisSatAgroRealityGames, Migam,
FlyTech UAV, VoicePin.com ve Photon oldu.

Dün yapılan etkinlikte seçilen ilk 10 girişimin her birine 4 dakika verilerek Polonya Cumburbaşkanı ve diğer davetliler önünde sunumlarını yaptılar.

Yapılan sunumların ardından Cumhurbaşkanı Duda etkinliğin sonlarına yaptığı kısa konuşmada; Bugün kendi görevlerinin cesur fikirlerin uygulanması ve onların iş kurmalarını sağlamak için fon bulmalarında mümkün mertebe destek olmaktır’  diye belirtti.

Pasaport alan girişimler

Etkinlik sonunda Reality Games, Nano Sanguis ve SatAgro adlı girişimler Polonya Kalkınma Bakanlığı tarafından verilen pasaportlara sahip oldular.

Polonyadan

About Polonyadan

Bir ülkeye ister kısa süreli gitmek isteyin ya da isterseniz temelli taşınmayı planlayın, mutlaka internette araştırmalar yaparak kafanızdaki sorulara yanıt bulmaya çalışırsınız. Nerede yemek yiyebiliriz, nereleri gezmeliyiz, uçak biletini nasıl alırız, vize almak kolay mı, dili zor mudur, insanları nasıldır, havası çetin midir, hangi mevsimlerde gitmek gerekir gibi sorulara yanıt bulan bloglar, her ülke için bulunmaz kaftandır. Hele ki bu blog sizin anlayabileceğiniz bir dilde olursa, daha da mutlu oluyorsunuz. İşte, Polonyadan.com da tam olarak öyle bir blog. -- 2009 yılında projelendirilen ve 2010 yılında hayata geçirilen blog, artık hem bir rehber hem de haber kaynağı niteliğinde paylaşımların sürdürüldüğü ve her ay yüzbinlerce insana ulaşan bilgi bankası konumuna geldi. -- Sloganından da anlaşıldığı üzere, Polonya hakkında ne var ne yoksa paylaşılan platform, aynı zamanda Polonya’yı temsil eden ilk Türkçe blog olma özelliğine sahiptir. Sonrasında öncülük ederek farklı blogların da gün yüzüne çıkması, kesinlikle mutluluk verici. -- Polonya’da yazılı tercüman, gezi rehberi, toplantılarınız için simultane tercüman, restoran ya da şirketiniz için fotoğraf ve video ekibi ya da üniversite eğitimi için danışmanlık hizmeti arıyor olabilirsiniz. Kısacası, Polonya ilgili ihtiyacınız olan ya da öğrenmek istediğiniz herhangi bir konu için hem sosyal medya hesaplarından hem de blog üzerinden rahatlıkla ulaşabilir ve sorularınızı yöneltebilirsiniz. -- 2020 itibariyle tam anlamıyla onuncu yılını kutlayan Polonyadan.com, yaşam standartlarını, eğitim sistemini, çalışma şartlarını, hava koşullarını, güncel haberleri, araştırma ve röportajları, ve yine kısacası Polonya hakkında arayıp da bulamadığınız binlerce sayfalık bilgiyi sizlere sunmaya devam ediyor. -- Instagram, Facebook ve Twitter hesaplarından da takip edebileceğiniz Polonyadan.com her zaman kaliteli içerikler üreterek Polonya ve Türkiye arasında bir köprü kurmaya gayret ediyor. -- Polonyadan.com, umarız ki sizler için de faydalı oluyor ya da olacaktır.

View all posts by Polonyadan →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir