Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, Girişimcileri Ağırladı

Polonya’da geçtiğimiz yıl kurulan girişimcilik vakfı olan Startup Poland, Polonya’da daha önce olmayan hatta Polonya tarihinde bir ilki gerçekleştirdi. Startup Poland, Polonya Cumhurbaşkanlığı ofisi ile girişimciler için Startupy w Pałacu (Startup in Palace) adında çok özel bir etkinlik düzenledi.

Ağustos ayında başlatılan etkinliğe her zaman olduğu gibi ilk önce girişimlerin seçilmesiyle başlandı. 200’ün üzerinde yapılan başvurular arasından 10 tane girişim seçildi. Bu girişimler arasından seçilen ilk üç girişime ise Polonya Kalkınma Bakanlığı tarafından ‘pasaport’ verilecek.

Verilecek pasaport sayesinde seçilmiş girişimlerin öncelikli olarak WebSummit’lere katılımları sağlanacak. Daha sonrasında ise girişimlerin daha fazla gelişimine katkıda bulunacak. İkinci belkide en önemlisi ise gelecek yıl Cumhurbaşkanı Duda’nın yabancı bir ülkeye yapacağı bir geziye katılma imkanı olacak.

Girişimlerle birlikte toplantıda VC şirketleri. melek yatırımcılar ve diğer özel davetliler yer aldı. Davetliler arasında Ulusal Siber Güvenlik Merkezi‘nin bağlı olduğu Dijitalleştirme Bakanlığı‘nın başında olan Anna Streżyńska’da yer aldı. Ayrıca Polonya Kaklkınma Bakanı Mateusz Morawieck‘de yer alan diğer bir önemli konuktu.

Etkinlikte yer alan girişimlerin buraya gelebilmelerinde;

  • En fazla 5 yıldır pazarda faaliyet gösteriyor olmaları
  • Yenilikçi bir ürün yada teknolojiye sahip olmaları
  • Teste dayalı bir iş modeline sahip olmaları
  • Siber güvenlik, sanal gerçeklik, biyoteknoloj, robotik, yapay zeka gibi sektörlerin birinde olmak

yukarıdaki kıstaslar aranıyordu.

krz_8371

Girişimciler Sunumlarını Yaptılar

Finale kalan ilk 10 girişim;

Kontakt.ioNanoSanguisNexbioElmodisSatAgroRealityGames, Migam,
FlyTech UAV, VoicePin.com ve Photon oldu.

Dün yapılan etkinlikte seçilen ilk 10 girişimin her birine 4 dakika verilerek Polonya Cumburbaşkanı ve diğer davetliler önünde sunumlarını yaptılar.

Yapılan sunumların ardından Cumhurbaşkanı Duda etkinliğin sonlarına yaptığı kısa konuşmada; Bugün kendi görevlerinin cesur fikirlerin uygulanması ve onların iş kurmalarını sağlamak için fon bulmalarında mümkün mertebe destek olmaktır’  diye belirtti.

Pasaport alan girişimler

Etkinlik sonunda Reality Games, Nano Sanguis ve SatAgro adlı girişimler Polonya Kalkınma Bakanlığı tarafından verilen pasaportlara sahip oldular.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir