Polonya’nın Swinoujscie şehrinde Baltık İş Forumu!

Baltık İş Forumu, 14-16 Eylül 2016 tarihlerinde Polonya’nın Swinoujscie şehrinde gerçekleştirildi.

Baltık İş Forumu, 14-16 Eylül 2016 tarihlerinde Polonya’nın Swinoujscie şehrinde gerçekleştirildi. Foruma, TOBB’u temsilen, Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı ve TOBB Dış İlişkiler Komisyon Başkanı H. Ruhi Koçak iştirak etti. Polonya Kalkınma Bakanlığı Bakan Yardımcısı Jerzy Kwiecinski ve Swinoujscie şehri Valisi’nin de katıldığı Forum’a Türkiye onur konuğu olarak katıldı.

Forumun açılış konuşmasını yapan TOBB Dış İlişkiler Komisyon Başkanı H. Ruhi Koçak, ülkelerin birbirini daha iyi tanımasında turizmin önemine dikkat çekerek, Türkiye’ye 2015 yılında  Letonya’dan 60 bin, Litvanya’dan 112 bin ve Estonya’dan 65 bin turist geldiğini söyledi.

Baltık ülkeleri ile artan ticaret hacmi göz önüne alındığında, Türkiye’nin Letonya’nın 17. ithalat ve 22. ihracat partneri olduğunu belirten Koçak, Litvanya’da kayıtlı 50 Türk firması bulunduğunu, Türkiye’nin ise Estonya’nın 24. ithalat ve 19. ihracat partneri olduğunu ifade etti.

Baltık İş Forumu Bilim Programları Konseyi Başkanı Prof. Michal Kleiber de TOBB’a bu önemli katılımı için teşekkür ederek, Türk inşaat firmalarının özellikle Polonya ve Litvanya’daki yatırımları hakkında bilgiler verdi.

Forum esnasında, PKO Başkan Yardımcısı Maks Krckzkowski, Polonya Türk Ticaret Odası Başkanı Bay Marek ve Türk- Ukrayna İşadamları Derneği Başkanı Dariusz Oleszczuk  ile ikili görüşmeler gerçekleştirildi.

Ayrıca Varşova Ticaret Müsteşarı Okay Öztürk ve Varşova Büyükelçiliği Müsteşarı Evren Müderrisoğlu ile ülkelerarası ikili ilişkilerin arttırılması üzerine fikir alışverişinde bulunuldu.

1bfca904-a77c-4224-acd5-7f85f330017b-2

Tarsus TSO Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı H. Ruhi Koçak, Forum sonrasında, Polonya Ticaret Odası Direktör ve Yönetim Kurulu üyesi Jerzy Drozdz , Polonya Türk Ticaret Odası Başkanı Bay Marek ve Türkiye Ukrayna İşadamları Derneği Başkanı ile Çalışma Toplantısında bir araya gelerek, TOBB ve Polonya Ticaret Odası arasında imzalanan Anlaşmalara atıfta bulunarak gelecek dönemde gerçekleştirilecek ortak proje ve programları ele aldı.

Koçak, yetkilileri Türkiye’ye davet ederek, Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası’nın ortak olduğu Ticari Bilgi ve İstihbarat Merkezi projesini yerinde göstermek istediğini dile getirdi.

Çukurova Bölgesi Ticaret Odaları ile ortak bir çalışma yapmak isteyen Polonya Ticaret Odası, gelecek dönemde yakın işbirliğinin devam edeceğine vurgu yaptı.

Uluslararası Türk Ukrayna İşadamları Derneği(TUİD) Başkanı Burak Pehlivan da Forum’daydı.

Kaynak: Tarsus Akdeniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir