Polonya’nın Swinoujscie şehrinde Baltık İş Forumu!

Baltık İş Forumu, 14-16 Eylül 2016 tarihlerinde Polonya’nın Swinoujscie şehrinde gerçekleştirildi.

Baltık İş Forumu, 14-16 Eylül 2016 tarihlerinde Polonya’nın Swinoujscie şehrinde gerçekleştirildi. Foruma, TOBB’u temsilen, Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı ve TOBB Dış İlişkiler Komisyon Başkanı H. Ruhi Koçak iştirak etti. Polonya Kalkınma Bakanlığı Bakan Yardımcısı Jerzy Kwiecinski ve Swinoujscie şehri Valisi’nin de katıldığı Forum’a Türkiye onur konuğu olarak katıldı.

Forumun açılış konuşmasını yapan TOBB Dış İlişkiler Komisyon Başkanı H. Ruhi Koçak, ülkelerin birbirini daha iyi tanımasında turizmin önemine dikkat çekerek, Türkiye’ye 2015 yılında  Letonya’dan 60 bin, Litvanya’dan 112 bin ve Estonya’dan 65 bin turist geldiğini söyledi.

Baltık ülkeleri ile artan ticaret hacmi göz önüne alındığında, Türkiye’nin Letonya’nın 17. ithalat ve 22. ihracat partneri olduğunu belirten Koçak, Litvanya’da kayıtlı 50 Türk firması bulunduğunu, Türkiye’nin ise Estonya’nın 24. ithalat ve 19. ihracat partneri olduğunu ifade etti.

Baltık İş Forumu Bilim Programları Konseyi Başkanı Prof. Michal Kleiber de TOBB’a bu önemli katılımı için teşekkür ederek, Türk inşaat firmalarının özellikle Polonya ve Litvanya’daki yatırımları hakkında bilgiler verdi.

Forum esnasında, PKO Başkan Yardımcısı Maks Krckzkowski, Polonya Türk Ticaret Odası Başkanı Bay Marek ve Türk- Ukrayna İşadamları Derneği Başkanı Dariusz Oleszczuk  ile ikili görüşmeler gerçekleştirildi.

Ayrıca Varşova Ticaret Müsteşarı Okay Öztürk ve Varşova Büyükelçiliği Müsteşarı Evren Müderrisoğlu ile ülkelerarası ikili ilişkilerin arttırılması üzerine fikir alışverişinde bulunuldu.

1bfca904-a77c-4224-acd5-7f85f330017b-2

Tarsus TSO Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı H. Ruhi Koçak, Forum sonrasında, Polonya Ticaret Odası Direktör ve Yönetim Kurulu üyesi Jerzy Drozdz , Polonya Türk Ticaret Odası Başkanı Bay Marek ve Türkiye Ukrayna İşadamları Derneği Başkanı ile Çalışma Toplantısında bir araya gelerek, TOBB ve Polonya Ticaret Odası arasında imzalanan Anlaşmalara atıfta bulunarak gelecek dönemde gerçekleştirilecek ortak proje ve programları ele aldı.

Koçak, yetkilileri Türkiye’ye davet ederek, Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası’nın ortak olduğu Ticari Bilgi ve İstihbarat Merkezi projesini yerinde göstermek istediğini dile getirdi.

Çukurova Bölgesi Ticaret Odaları ile ortak bir çalışma yapmak isteyen Polonya Ticaret Odası, gelecek dönemde yakın işbirliğinin devam edeceğine vurgu yaptı.

Uluslararası Türk Ukrayna İşadamları Derneği(TUİD) Başkanı Burak Pehlivan da Forum’daydı.

Kaynak: Tarsus Akdeniz

Polonyadan

About Polonyadan

Bir ülkeye ister kısa süreli gitmek isteyin ya da isterseniz temelli taşınmayı planlayın, mutlaka internette araştırmalar yaparak kafanızdaki sorulara yanıt bulmaya çalışırsınız. Nerede yemek yiyebiliriz, nereleri gezmeliyiz, uçak biletini nasıl alırız, vize almak kolay mı, dili zor mudur, insanları nasıldır, havası çetin midir, hangi mevsimlerde gitmek gerekir gibi sorulara yanıt bulan bloglar, her ülke için bulunmaz kaftandır. Hele ki bu blog sizin anlayabileceğiniz bir dilde olursa, daha da mutlu oluyorsunuz. İşte, Polonyadan.com da tam olarak öyle bir blog. -- 2009 yılında projelendirilen ve 2010 yılında hayata geçirilen blog, artık hem bir rehber hem de haber kaynağı niteliğinde paylaşımların sürdürüldüğü ve her ay yüzbinlerce insana ulaşan bilgi bankası konumuna geldi. -- Sloganından da anlaşıldığı üzere, Polonya hakkında ne var ne yoksa paylaşılan platform, aynı zamanda Polonya’yı temsil eden ilk Türkçe blog olma özelliğine sahiptir. Sonrasında öncülük ederek farklı blogların da gün yüzüne çıkması, kesinlikle mutluluk verici. -- Polonya’da yazılı tercüman, gezi rehberi, toplantılarınız için simultane tercüman, restoran ya da şirketiniz için fotoğraf ve video ekibi ya da üniversite eğitimi için danışmanlık hizmeti arıyor olabilirsiniz. Kısacası, Polonya ilgili ihtiyacınız olan ya da öğrenmek istediğiniz herhangi bir konu için hem sosyal medya hesaplarından hem de blog üzerinden rahatlıkla ulaşabilir ve sorularınızı yöneltebilirsiniz. -- 2020 itibariyle tam anlamıyla onuncu yılını kutlayan Polonyadan.com, yaşam standartlarını, eğitim sistemini, çalışma şartlarını, hava koşullarını, güncel haberleri, araştırma ve röportajları, ve yine kısacası Polonya hakkında arayıp da bulamadığınız binlerce sayfalık bilgiyi sizlere sunmaya devam ediyor. -- Instagram, Facebook ve Twitter hesaplarından da takip edebileceğiniz Polonyadan.com her zaman kaliteli içerikler üreterek Polonya ve Türkiye arasında bir köprü kurmaya gayret ediyor. -- Polonyadan.com, umarız ki sizler için de faydalı oluyor ya da olacaktır.

View all posts by Polonyadan →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir