Polonya’nın 2018-2019 BM Güvenlik Konseyine üyelik kampanyasının açılışı yapıldı

Cumhurbaşkanı Andrzej Duda ve Dışişleri Bakanı Witold Waszczykowski Polonya’nın BM Güvenlik Konseyine üyelik kampanyasının açılışını gerçekleştirdiler.

Cumhurbaşkanı, Polonya’nın adaylığının, uluslararası düzenin şekillendirilmesinde yeniden aktif rol oynama arzusunun ifadesi olduğunu söyledi. Duda, yaptığı konuşmada „Kampanyanın sloganı ‘Dayanışma-Sorumluluk-Fedakarlık’. Bunlar, tanıtımını yapıp BM Güvenlik Konseyinin gündemine getirmek istediğimiz değerlerdir. Uluslararası siyasetin gücün hukukuna değil, hukukun gücüne dayanması gerektiğine inanıyoruz” dedi.

Bakan Waszczykowski, kampanya sayesinde Polonya’nın adaylığı ile ilgili haberin medya aracılığı ile geniş kitlelere ulaştırılacağını ümit ettiğini bildirdi. Dışişleri Bakanı „Polonya, sadece güvenlik tüketicisi olmadığını, bilakis yürüttüğü aktif diplomasi ile güvenliğin artmasına vesile olduğunu dünyaya kanıtlamak istiyor” dedi. Waszczykowski, Polonya’nın BM Güvenlik Konseyinde geçici üye statüsüne alınmasının getireceği prestijin yanı sıra, ülke olarak dünya siyasetinin merkezindeki uluslararası konulara duyduğu hassasiyetin ve bölgenin tanıtımına sağlayacağı olanağa vurgu yaptı.

Etkinlik sırasında kampanyanın resmi logosu tanıtıldı. Grafik işaret BM’nin altı resmi dilinde yazılmış „Polonya” yazısından oluşmaktadır.

tur-kandydat-do-stopki

BM Güvenlik Konseyi, Birleşmiş Milletler’in ana organlarından biri olup uluslararası barış ve güvenliğin korunmasından sorumludur. Konsey daimi üye statüsüne sahip beş ülkeden (ABD, Rusya, Çin Halk Cumhuriyeti, Birleşik Krallık, Fransa) ve iki yıllığına seçilen on geçici üyeden oluşur.

En son 1996-1997 döneminde olmak üzere Polonya bugüne değin beş kez Güvenlik Konseyinde yer aldı. Güvenlik Konseyi 2018-2019 geçici üyelik seçimleri Haziran 2017’de yapılacaktır. Güvenlik Konseyi’nde geçici üye seçilebilmek için aday ülkenin Birleşmiş Milletler Genel Kurul üye oylarının 2/3’ünü alması gerekir.

Kaynak: Polonya İstanbul Başkonsolosluğu

Polonyadan

About Polonyadan

Bir ülkeye ister kısa süreli gitmek isteyin ya da isterseniz temelli taşınmayı planlayın, mutlaka internette araştırmalar yaparak kafanızdaki sorulara yanıt bulmaya çalışırsınız. Nerede yemek yiyebiliriz, nereleri gezmeliyiz, uçak biletini nasıl alırız, vize almak kolay mı, dili zor mudur, insanları nasıldır, havası çetin midir, hangi mevsimlerde gitmek gerekir gibi sorulara yanıt bulan bloglar, her ülke için bulunmaz kaftandır. Hele ki bu blog sizin anlayabileceğiniz bir dilde olursa, daha da mutlu oluyorsunuz. İşte, Polonyadan.com da tam olarak öyle bir blog. -- 2009 yılında projelendirilen ve 2010 yılında hayata geçirilen blog, artık hem bir rehber hem de haber kaynağı niteliğinde paylaşımların sürdürüldüğü ve her ay yüzbinlerce insana ulaşan bilgi bankası konumuna geldi. -- Sloganından da anlaşıldığı üzere, Polonya hakkında ne var ne yoksa paylaşılan platform, aynı zamanda Polonya’yı temsil eden ilk Türkçe blog olma özelliğine sahiptir. Sonrasında öncülük ederek farklı blogların da gün yüzüne çıkması, kesinlikle mutluluk verici. -- Polonya’da yazılı tercüman, gezi rehberi, toplantılarınız için simultane tercüman, restoran ya da şirketiniz için fotoğraf ve video ekibi ya da üniversite eğitimi için danışmanlık hizmeti arıyor olabilirsiniz. Kısacası, Polonya ilgili ihtiyacınız olan ya da öğrenmek istediğiniz herhangi bir konu için hem sosyal medya hesaplarından hem de blog üzerinden rahatlıkla ulaşabilir ve sorularınızı yöneltebilirsiniz. -- 2020 itibariyle tam anlamıyla onuncu yılını kutlayan Polonyadan.com, yaşam standartlarını, eğitim sistemini, çalışma şartlarını, hava koşullarını, güncel haberleri, araştırma ve röportajları, ve yine kısacası Polonya hakkında arayıp da bulamadığınız binlerce sayfalık bilgiyi sizlere sunmaya devam ediyor. -- Instagram, Facebook ve Twitter hesaplarından da takip edebileceğiniz Polonyadan.com her zaman kaliteli içerikler üreterek Polonya ve Türkiye arasında bir köprü kurmaya gayret ediyor. -- Polonyadan.com, umarız ki sizler için de faydalı oluyor ya da olacaktır.

View all posts by Polonyadan →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir