Carrefour, Polonya’daki online mağazasından gıda ürünleri satacak

Fransız perakende devi Carrefour, geçen sene itibariyle online satışlara başlamıştı. Fakat kurdukları online mağaza üzerinden sadece gıda dışında ürünler sunuyorlardı. Bazı iddialara göre Carrefour, geçen sene kurduğu bu mağaza üzerinden Polonya’da online yiyecek satacak.

Geçen yıla kadar online olarak gıda satan platformlar arasında Frisco.pl, Tesco, Piotr i Paweł ve Auchan yer alıyordu. Yine geçen sene itibariyle Carrefour’da Polonya’da kendi online mağazasını açmıştı. Aralık 2015’te kurulan eCarrefur, ilk açıldığında 600 farklı ürün yer alıyordu ve bugün ise 4500’ün üzerinde farklı ürün bulunuyor. Fakat Michał Aleksiewicz göre süpermarketleriyle karşılaştırıldığında bunun çok büyük bir adım olmadığını belirtiyor. Online mağazanın açılışından bu yana pek fazla bir değişikliğin olmadığı fakat 2017 yılında büyük bir ilerleme kaydedebileceği iddialarının konuşulduğunu belirtiyor.

Online siparişlerin fiziksel mağazalardan alınması

Birkaç gün önce şirket belirgin bir ilerleme kaydetti. Carrefour tarafından yapılan açıklamada online olarak verilen siparişlerin fiziksel mağazalardan herhangi bir posta ücreti ödenmeden alınabileceğini duyurdu. Önümüzdeki günlerde 17 şehirde yer alan 18 hipermarketin eklenmesiyle birlikte toplamda bu sayı 57’ye yükselecek. Fiziksel mağazalardan almak istemeyen müşterilerin ise 9.99 zł sabit posta ücreti ödemesi gerekiyor.

Polonya online FMCG pazarı

Michał Aleksiewicz göre Carrefour’un online tarafta gıda ürünleri satma iddialarının Polonya’daki online FMCG pazarı içeri pek çok anlama gelebileceği belirtiliyor. Bu endüstrinin pazar payı oranının UK’de yüzde 6.9, Fransa’da yüzde 5.3 ve Polonya’da sadece 0.7 olduğunu söylüyor. Ve öncelikli olarak bu oranın neden bu kadar düşük olduğunun sorgulanması ve çare bulunmasının gerektiğini vurguluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir