Polonya Meclis Başkanı Marek Kuchcinski “Polonyalı Havacılar” Anı Plaketinin Açılışını Gerçekleştirdi

Polonya Ulusal Meclis Başkanı Marek Kuchcinski geçtiğimiz günlerde resmi Türkiye ziyaretini tamamlamıştı. Görüşme kapsamında başta TBMM Başkanı İsmail Kahraman, daha sonrasında ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde bir araya gelmişti.

Ankara ziyaretinin yanında Marek Kuchcinski, Polonya Başkonsolosu Grzegorz Michalski ve beraberindeki heyet, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’i ziyaret etmişti. Bu ziyaretin ardından Polonya Ulusal Meclis Başkanı Marek Kuchcinski Polonezköy‘e geçerek burada yaşayan Polonyalı vatandaşlarla birlikte öğlen yemeği yedi.

fot8

“Polonyalı Havacılar” Anı Plaketinin Açılışı yapıldı

Polonya Ulusal Meclis Başkanı Marek Kuchcinski, Ankara ziyareti kapsamında “Polonyalı Havacılar” Anı Plaketinin açılışını gerçekleştirdi. Polonya Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği’nin girişimiyle Seğmenler Parkı’na, Türk Hava Kurumu Etimesgut Uçak Fabrikası’nın kurulmasına katkı sağlamış ve 1941–1946 yılları arasında fabrikanın idaresini üstlenmiş Polonyalı uçak mühendisleri, tasarımcıları ve teknisyenleri anısına bir plaket yerleştirildi.

Plaketin üzerinde Lehçe ve Türkçe olarak şunlar yer almaktadır:

„Pamięci polskich konstruktorów, inżynierów i techników, zaangażowanych w latach 1936 – 1947 w konstrukcję i produkcję licencyjną samolotów myśliwskich
w zakładach Kayseri Tayyare Fabrikasi oraz w zorganizowanie wytwórni lotniczej Türk Hava Kurumu w Etimesgut. Ich działalność przyczyniła się do rozwoju tureckiego przemysłu lotniczego oraz tureckiego lotnictwa wojskowego
i cywilnego.” 

“Bu kitabe, 1936-1947 yılları arasında avcı uçaklarının Kayseri Tayyare Fabrikası’nda lisanslı olarak üretilmesine ve Türk Hava Kurumu Etimesgut Uçak Fabrikası’nın kuruluşuna emek vermiş Polonyalı uçak tasarımcıları, mühendisleri ve teknisyenlerinin anısına atfedilmiştir. Çalışmaları Türk havacılık sanayinin ve Türk askeri ve sivil havacılığının gelişimine katkı sağlamıştı.”

Resimler ve Derleme: Polonya Cumhuriyeti Ankara Başkonsolosluğu web sitesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir