Polonya Meclis Başkanı Marek Kuchcinski “Polonyalı Havacılar” Anı Plaketinin Açılışını Gerçekleştirdi

Polonya Ulusal Meclis Başkanı Marek Kuchcinski geçtiğimiz günlerde resmi Türkiye ziyaretini tamamlamıştı. Görüşme kapsamında başta TBMM Başkanı İsmail Kahraman, daha sonrasında ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde bir araya gelmişti.

Ankara ziyaretinin yanında Marek Kuchcinski, Polonya Başkonsolosu Grzegorz Michalski ve beraberindeki heyet, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’i ziyaret etmişti. Bu ziyaretin ardından Polonya Ulusal Meclis Başkanı Marek Kuchcinski Polonezköy‘e geçerek burada yaşayan Polonyalı vatandaşlarla birlikte öğlen yemeği yedi.

fot8

“Polonyalı Havacılar” Anı Plaketinin Açılışı yapıldı

Polonya Ulusal Meclis Başkanı Marek Kuchcinski, Ankara ziyareti kapsamında “Polonyalı Havacılar” Anı Plaketinin açılışını gerçekleştirdi. Polonya Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği’nin girişimiyle Seğmenler Parkı’na, Türk Hava Kurumu Etimesgut Uçak Fabrikası’nın kurulmasına katkı sağlamış ve 1941–1946 yılları arasında fabrikanın idaresini üstlenmiş Polonyalı uçak mühendisleri, tasarımcıları ve teknisyenleri anısına bir plaket yerleştirildi.

Plaketin üzerinde Lehçe ve Türkçe olarak şunlar yer almaktadır:

„Pamięci polskich konstruktorów, inżynierów i techników, zaangażowanych w latach 1936 – 1947 w konstrukcję i produkcję licencyjną samolotów myśliwskich
w zakładach Kayseri Tayyare Fabrikasi oraz w zorganizowanie wytwórni lotniczej Türk Hava Kurumu w Etimesgut. Ich działalność przyczyniła się do rozwoju tureckiego przemysłu lotniczego oraz tureckiego lotnictwa wojskowego
i cywilnego.” 

“Bu kitabe, 1936-1947 yılları arasında avcı uçaklarının Kayseri Tayyare Fabrikası’nda lisanslı olarak üretilmesine ve Türk Hava Kurumu Etimesgut Uçak Fabrikası’nın kuruluşuna emek vermiş Polonyalı uçak tasarımcıları, mühendisleri ve teknisyenlerinin anısına atfedilmiştir. Çalışmaları Türk havacılık sanayinin ve Türk askeri ve sivil havacılığının gelişimine katkı sağlamıştı.”

Resimler ve Derleme: Polonya Cumhuriyeti Ankara Başkonsolosluğu web sitesi

Polonyadan

About Polonyadan

Bir ülkeye ister kısa süreli gitmek isteyin ya da isterseniz temelli taşınmayı planlayın, mutlaka internette araştırmalar yaparak kafanızdaki sorulara yanıt bulmaya çalışırsınız. Nerede yemek yiyebiliriz, nereleri gezmeliyiz, uçak biletini nasıl alırız, vize almak kolay mı, dili zor mudur, insanları nasıldır, havası çetin midir, hangi mevsimlerde gitmek gerekir gibi sorulara yanıt bulan bloglar, her ülke için bulunmaz kaftandır. Hele ki bu blog sizin anlayabileceğiniz bir dilde olursa, daha da mutlu oluyorsunuz. İşte, Polonyadan.com da tam olarak öyle bir blog. -- 2009 yılında projelendirilen ve 2010 yılında hayata geçirilen blog, artık hem bir rehber hem de haber kaynağı niteliğinde paylaşımların sürdürüldüğü ve her ay yüzbinlerce insana ulaşan bilgi bankası konumuna geldi. -- Sloganından da anlaşıldığı üzere, Polonya hakkında ne var ne yoksa paylaşılan platform, aynı zamanda Polonya’yı temsil eden ilk Türkçe blog olma özelliğine sahiptir. Sonrasında öncülük ederek farklı blogların da gün yüzüne çıkması, kesinlikle mutluluk verici. -- Polonya’da yazılı tercüman, gezi rehberi, toplantılarınız için simultane tercüman, restoran ya da şirketiniz için fotoğraf ve video ekibi ya da üniversite eğitimi için danışmanlık hizmeti arıyor olabilirsiniz. Kısacası, Polonya ilgili ihtiyacınız olan ya da öğrenmek istediğiniz herhangi bir konu için hem sosyal medya hesaplarından hem de blog üzerinden rahatlıkla ulaşabilir ve sorularınızı yöneltebilirsiniz. -- 2020 itibariyle tam anlamıyla onuncu yılını kutlayan Polonyadan.com, yaşam standartlarını, eğitim sistemini, çalışma şartlarını, hava koşullarını, güncel haberleri, araştırma ve röportajları, ve yine kısacası Polonya hakkında arayıp da bulamadığınız binlerce sayfalık bilgiyi sizlere sunmaya devam ediyor. -- Instagram, Facebook ve Twitter hesaplarından da takip edebileceğiniz Polonyadan.com her zaman kaliteli içerikler üreterek Polonya ve Türkiye arasında bir köprü kurmaya gayret ediyor. -- Polonyadan.com, umarız ki sizler için de faydalı oluyor ya da olacaktır.

View all posts by Polonyadan →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir