Avrupa’da Mobil Veri Dolaşım Ücreti Kalkıyor!

Bir Avrupa ülkesinde yaşıyorsunuz ve farklı bir Avrupa ülkesine gidiyorsunuz. ‘Veri Dolaşımı’ aktif olmadan, internete bağlanamıyordunuz. Bu dert, ortadan kalkıyor!

Son 1-2 yıldır hazırlanmaya çalışan önergeler, artık sona gelmeye başladı ve tarih de kesinlemiş oldu. Haziran 2017 tarihi itibariyle, örneğin Polonya’dan bir telefon hattınız var ve internet paketine de sahipseniz, Fransa’ya gittiğinizde aynı paketi doya doya kullanabileceksiniz. Normalde, Polonya dışına çıktığınızda ‘veri dolaşımı’ ya da ‘data roaming’ özelliğini açmanız gerekiyordu, telefonunuzda. Özel bir yurt dışı paketiniz yoksa, bu da ya kontörünüze ya da faturanıza yansıyordu. Haziran 2017’den sonra ise, Avrupa içinde hangi ülkesinde olursanız olun, tek bir ülkedeymiş gibi ücretlendirmeye tabi tutulacaksınız.Yaklaşık 2 yıldır konusu-bahsi geçen ve üzerinde sıkça araştırmalar yaptığımız konu, sonunda nihayi bir karara bağlanmış oldu.

Polish Radio’dan alınan rapora göre de, Avrupa Parlementosu, tüm Avrupa Birliği Üyeleri ile birlikte yaptığı toplantıda anlaşma kararı alarak Haziran 2017 itibariyle ‘Data Roaming’ uygulamasını tamamen kaldırma konusunda hem fikir oldular.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir