Avrupa’daki en iyi TechHub’lardan biri Varşova!! [Rapor]

Avrupa’nın en önemli girişim sermayelerinden biri olan Atomico tarafından The State of European Tech 2016 raporu yayınlandı. Yayınlanan raporda Avrupa’daki girişimcilik ekosisteminde neler olup neler bittiği derinlemesine ele alınıyor.

Yazının sonunda sizlere paylaşılmış olan raporu eklemiş olacağım. Raporda pek çok Avrupa ülkesinin yer aldığı ilgili veriler bulunuyor. Bende sizlere Polonya hakkında yer alan verileri özellikle paylaşacağım.

  • StackOverFlow 2015 verilerine göre ABD’de 4,1 milyon profesyonel yazılım geliştirici varken Avrupa’da bu sayı 4,7 milyon.
  • Yine StackOverFlow verilerine göre Londra ve Paris Avrupa’da en fazla yazılım geliştiriciye sahip ilk iki TechHub. Bunun yanında Polonya’dan Varşova şehri Avrupa’daki en büyük 6. yer olma özelliğini taşıyor.
  • LinkedIn verilerine göre diğer sektörlerin aksine teknoloji sektörünün iş imkanı oluşturma hızının en fazla olduğu ilk 10 Avrupa ülkeleri arasında Polonya‘da yer alıyor. İlk sırada yüzde 5.5 ile İrlanda, yüzde 3.3 ile Almanya,  yüzde 3.0 ile UK, yine yüzde 3.0 ile Hollanda ve yüzde 2.7 ile beşinci sırada Polonya yer alıyor.
  • 2016 yılında Avrupa’daki en iyi 20 teknoloji toplulukları arasında Varşova‘da yer almayı başardı. İlk üç sırada ise Londra, Paris ve Berlin yer alıyor.
  • Avrupa’daki ilk 20 teknoloji topluluğu dışında Polonya’dan Poznan şehride yükselen merkezlerden biri olarak raporda yer alıyor.
  • LinkedIn verilerine göre şuan da İngiltere, teknoloji endüstrisinde çalışmaya gelen Uluslararası kişiler  için en popüler yer olarak gözüküyor. Polonya ise bu listede yüzde 4 ile sekizinci sırada yer alıyor. Ve bu gelenlerin yüzde 2’si Avrupa dışından ve yüzde 5’ide Avrupa içerisinden gelenlerden oluşuyor.

Yazının başında belirttiğim gibi isteyen kişiler aşağıdan raporun tamamını erişebilir ve inceleyebilirler.

Polonyadan

About Polonyadan

Bir ülkeye ister kısa süreli gitmek isteyin ya da isterseniz temelli taşınmayı planlayın, mutlaka internette araştırmalar yaparak kafanızdaki sorulara yanıt bulmaya çalışırsınız. Nerede yemek yiyebiliriz, nereleri gezmeliyiz, uçak biletini nasıl alırız, vize almak kolay mı, dili zor mudur, insanları nasıldır, havası çetin midir, hangi mevsimlerde gitmek gerekir gibi sorulara yanıt bulan bloglar, her ülke için bulunmaz kaftandır. Hele ki bu blog sizin anlayabileceğiniz bir dilde olursa, daha da mutlu oluyorsunuz. İşte, Polonyadan.com da tam olarak öyle bir blog. -- 2009 yılında projelendirilen ve 2010 yılında hayata geçirilen blog, artık hem bir rehber hem de haber kaynağı niteliğinde paylaşımların sürdürüldüğü ve her ay yüzbinlerce insana ulaşan bilgi bankası konumuna geldi. -- Sloganından da anlaşıldığı üzere, Polonya hakkında ne var ne yoksa paylaşılan platform, aynı zamanda Polonya’yı temsil eden ilk Türkçe blog olma özelliğine sahiptir. Sonrasında öncülük ederek farklı blogların da gün yüzüne çıkması, kesinlikle mutluluk verici. -- Polonya’da yazılı tercüman, gezi rehberi, toplantılarınız için simultane tercüman, restoran ya da şirketiniz için fotoğraf ve video ekibi ya da üniversite eğitimi için danışmanlık hizmeti arıyor olabilirsiniz. Kısacası, Polonya ilgili ihtiyacınız olan ya da öğrenmek istediğiniz herhangi bir konu için hem sosyal medya hesaplarından hem de blog üzerinden rahatlıkla ulaşabilir ve sorularınızı yöneltebilirsiniz. -- 2020 itibariyle tam anlamıyla onuncu yılını kutlayan Polonyadan.com, yaşam standartlarını, eğitim sistemini, çalışma şartlarını, hava koşullarını, güncel haberleri, araştırma ve röportajları, ve yine kısacası Polonya hakkında arayıp da bulamadığınız binlerce sayfalık bilgiyi sizlere sunmaya devam ediyor. -- Instagram, Facebook ve Twitter hesaplarından da takip edebileceğiniz Polonyadan.com her zaman kaliteli içerikler üreterek Polonya ve Türkiye arasında bir köprü kurmaya gayret ediyor. -- Polonyadan.com, umarız ki sizler için de faydalı oluyor ya da olacaktır.

View all posts by Polonyadan →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir