Holokost Fotoğraflarında Geçmiş ve Bugün!

18 yaşındaki lise öğrencisi Zoar Azar’ın fotoğraflarında, Holokost’a ait siyah-beyaz fotoğraflarda görünen kişiler, mekanın bugünkü renkli fotoğrafının içine montajlanmış.

İsrail’de okulun düzenlediği turla ilk defa  Polonya’da bugün müze olan kampları ziyaret eden genç fotoğrafçı, gezdiği mekanlardan öylesine etkilenmiş ki çektiği fotoğraflara sıra dışı bir gerçeklik eklemek istemiş. 

Azar, siyah beyaz karelerde görmeye alışık olduğumuz Yahudi mahkumları olayın geçtiği yerin bugünkü haline monte ederek “Geçmişi asla unutmayacağız” mesajı veriyor. 

Genç fotoğrafçı Azar fotoğrafları ile ilgili olarak Yedioth Aharonot gazetesine şöyle konuştu:  “Orijinal olmak zordur. Her fotoğrafçı gerçeği kendine ait bir perspektifle göstermek ve bu yolla kendini ifade etmek ister. Bu proje için birden fazla kere Polonya’ya gittim; müze yetkilileri ve yerel halkla konuştum. İnsanlar montajlanmış fotoğraflarımı gördüklerinde irkildiklerini söylüyor. Ancak amaç da zaten bu. Demek istediğim, bugün  gözlerimizle renkli gördüğümüz mekanlarda, o siyah beyaz resimlerdeki kişilere olanları, geçmişi asla unutmayacağız.”

Kaynak: Şalom

Polonyadan

About Polonyadan

Bir ülkeye ister kısa süreli gitmek isteyin ya da isterseniz temelli taşınmayı planlayın, mutlaka internette araştırmalar yaparak kafanızdaki sorulara yanıt bulmaya çalışırsınız. Nerede yemek yiyebiliriz, nereleri gezmeliyiz, uçak biletini nasıl alırız, vize almak kolay mı, dili zor mudur, insanları nasıldır, havası çetin midir, hangi mevsimlerde gitmek gerekir gibi sorulara yanıt bulan bloglar, her ülke için bulunmaz kaftandır. Hele ki bu blog sizin anlayabileceğiniz bir dilde olursa, daha da mutlu oluyorsunuz. İşte, Polonyadan.com da tam olarak öyle bir blog. -- 2009 yılında projelendirilen ve 2010 yılında hayata geçirilen blog, artık hem bir rehber hem de haber kaynağı niteliğinde paylaşımların sürdürüldüğü ve her ay yüzbinlerce insana ulaşan bilgi bankası konumuna geldi. -- Sloganından da anlaşıldığı üzere, Polonya hakkında ne var ne yoksa paylaşılan platform, aynı zamanda Polonya’yı temsil eden ilk Türkçe blog olma özelliğine sahiptir. Sonrasında öncülük ederek farklı blogların da gün yüzüne çıkması, kesinlikle mutluluk verici. -- Polonya’da yazılı tercüman, gezi rehberi, toplantılarınız için simultane tercüman, restoran ya da şirketiniz için fotoğraf ve video ekibi ya da üniversite eğitimi için danışmanlık hizmeti arıyor olabilirsiniz. Kısacası, Polonya ilgili ihtiyacınız olan ya da öğrenmek istediğiniz herhangi bir konu için hem sosyal medya hesaplarından hem de blog üzerinden rahatlıkla ulaşabilir ve sorularınızı yöneltebilirsiniz. -- 2020 itibariyle tam anlamıyla onuncu yılını kutlayan Polonyadan.com, yaşam standartlarını, eğitim sistemini, çalışma şartlarını, hava koşullarını, güncel haberleri, araştırma ve röportajları, ve yine kısacası Polonya hakkında arayıp da bulamadığınız binlerce sayfalık bilgiyi sizlere sunmaya devam ediyor. -- Instagram, Facebook ve Twitter hesaplarından da takip edebileceğiniz Polonyadan.com her zaman kaliteli içerikler üreterek Polonya ve Türkiye arasında bir köprü kurmaya gayret ediyor. -- Polonyadan.com, umarız ki sizler için de faydalı oluyor ya da olacaktır.

View all posts by Polonyadan →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir