Polonya’da ikinci el araba nasıl alınır?

Polonya’ya uzun süreli veya kalıcı olarak gelen neredeyse herkesin öğrenmek istediği bir konu da ARABA. Polonya’da araba fiyatları uygun mu? İkinci el araba nasıl alınır? İkinci el araba alırken nelere dikkat etmek lazım? Bu yazımızda bu sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Ülkemizde araba fiyatlarının gerçek değerlerine kıyasla aşırı derece de pahalı olduğu herkes tarafından bilinmekte. O yüzden Polonya’daki fiyatlara ucuz demek yerine olması gerektiği gibi demek daha doğru olur sanırım. Ama okurlarımızın Türkiye’deki fiyatlarla karşılaştırmaları için bir kaç örnek vereyim. Mesela Polonya’da 2004 model Toyota Yaris’i 7 bin liraya, 150 bin km de 2007 model KIA Cee’d 15 bin liraya almanız mümkün. Ya da yine aynı km de 2010 model Passat’ı 25 bin liraya alabilirsiniz. Yahut 2010 model bir Audi A4 B8 kasa 30-35 bin liraya bulunabiliyor. Örnekleri çoğaltmak mümkün.

Evet fiyatlar bu şekilde fakat 2. El araba piyasası her yerde olduğu gibi Polonya’da da pek güvenilir değil. Kilometreyi düşürme, kazalı araçları makyajla satmaya çalışma gibi aklınıza gelebilecek her türlü hile ile dolandırıcılık mümkün. Peki bu tarz dolandırıcılıklardan korunmak için ne yapmalıyız? Bunun en kısa yolu istediğiniz arabayı bulduğunuzda ve almaya karar verdiğinizde anlaşmayı imzalamadan bir servise götürüp 150-200 PLN ücretle kontrol ettirmeniz. Sahibi buna razı olur mu diye merak etmeyin. Bu olay Polonya’da oldukça yaygın ve arabasından emin olan herkes bunu kabul edecektir.

Peki Polonya’da ikinci el araba nerden alınır?

Polonya’ya geldiyseniz sokaklarda komis yazılı galerileri görmüşsünüzdür. Ben şahsen komislerle alış verişi tavsiye etmiyorum. Bunların tek avantajı arabayı aldığınız da ufak bir farkla 1 senelik motor ve vites kutusu garantisi veriyor olmaları. Dezavantajı ise güvenilir olmamalarının yanında fiyatlarda oldukça yüksek. Komisler dışında ise en popüler yöntem internetten isteğiniz arabayı bulup sahibi ile belli bir yerde buluşup arabayı incelemek. Bunun için en yaygın siteler: OTOMOTO.pl, OLX.pl , Allegro.pl ve Sprzedajemy.pl.

Tamam istediğiniz arabayı buldunuz, sahibi ile anlaştınız, gittiniz arabayı incelediniz, sürdünüz, beğendiniz, pazarlıksız olmaz pazarlık yapınız, daha önce dediğimiz gibi servise götürmeyi ihmal etmeyin servise götürdünüz, servis illa şunlar şunlar yapılması lazım der zaten, bunlar size yeni bir pazarlık şansı verir onu da yaptınız, anlaştınız, içinize sindi, alıyorsunuz pekiii ama yasal prosedür nasıl olmalı? Bir çok Türk arkadaş bu konuda sıkıntılar yaşıyor. Aslında yapmanız gereken işlemler çokta zor değil. Ama yapılmadığı takdirde cezaları yüksek olabiliyor.

Öncelikle arabanın sigortasının ve przęglad dedikleri muayenesinin aktif olduğunu kontrol edin. Sonrasında arabayı sahibinden devralmanız için yapmanız gereken tek şey parayı verip ekteki tek sayfalık basit anlaşmayı veya benzerini iki nüsha halinde print edip doldurun ve karşılıklı imzalayın. Burada anlaşmadaki bilgilerin sizin kimliğiniz ve araba sahibinin kimliği ile doğruluğunu kontrol edin çünkü basit bir yanlışlık arabayı üzerinize alırken sıkıntı yaşamanıza neden olur. Anlaşmalar da imzalandıktan sonra sahibinden alacağınız belgeler anlaşmalardan biri, karta pojazdu dedikleri kırmızı bir kitapçık, dowód rejestracyjny dedikleri arabanın kimliği ve arabanın sigortası. Bundan sonra bu belgelerle yasal olarak 1 ay trafiğe çıkabilirsiniz. O yüzden 1 ay içinde arabayı üzerinize almanız gerekmektedir.

Peki arabayı üzerinize nasıl alacaksınız?

Varşova’da yaşıyorsanız ve Polonya vatandaşı değilseniz bu işlemi sadece bir yerde yapabiliyorsunuz: Al. Jerozolimskie 28 adresinde bulunan devlet dairesine elinizdeki evraklarda gidip, sıra numarası alıyorsunuz ve beklerken koridorda bulunan formu dolduruyorsunuz. Arabanın plakası başka şehre veya ülkeye aitse arabanın plakalarınıda söküp getirmeniz gerekiyor. Bu işlem esnasında sizden cüzi bir ücreti bir banka hesabını yatırmanızı rica ediyorlar. Koridorda bulunan bilgisayardan havale yapıp çıktı almanız mümkün.

Ödediğinize dair çıktıyı görevliye verdiğinizde size WY ile başlayan yeni bir plaka ve geçici bir kimlik veriyor ayrıca anlaşmanıza mühür vuruyor, yani onaylıyor. Bu kimlikle yine 1 ay trafiğe çıkmanızda problem yok. Bu süre zarfında onaylattığınız anlaşma ve geçici kimlik ile arabanın sigortasını üzerinize alıp 3 hafta sonra verdiğiniz belgeler ile sizin adınıza çıkmış olan kimliği almanız mümkün. Bütün bu işlemler bittikten sonra arabanın anlaşmada yazan fiyatının %2 sini vergi olarak ödemek zorundasınız. Fakat arabayı alırken size fatura kestiler ise yada komisten aldıysanız bundan da muafsınız. Eğer Varşova’da yaşamıyorsanız benzer işlemleri şehrinizde ki bu işe bakan devlet dairesinden halledebilirsiniz.

Başlamışken kısaca satış işleminden de bahsedeyim. Arabanızı satarkende yine ekteki veya benzeri bir anlaşmayı 2 nüsha halinde doldurup imzaladıktan sonra 1 nüshasını alıyorsunuz ve diğer nüshasını ve yukarda bahsettiğim belgeleri müşteriye veriyorsunuz. Parayı da almayı unutmayın tabi. Sonrasında ise anlaşmanızın scan halini sigorta şirketinize gönderip sigortanızı iptal edebilirsiniz.

Umarım yazımız bu konuda soruları olan arkadaşlara yardımcı olmuştur.

Yazar: Oğuz Han

Polonyadan

About Polonyadan

Bir ülkeye ister kısa süreli gitmek isteyin ya da isterseniz temelli taşınmayı planlayın, mutlaka internette araştırmalar yaparak kafanızdaki sorulara yanıt bulmaya çalışırsınız. Nerede yemek yiyebiliriz, nereleri gezmeliyiz, uçak biletini nasıl alırız, vize almak kolay mı, dili zor mudur, insanları nasıldır, havası çetin midir, hangi mevsimlerde gitmek gerekir gibi sorulara yanıt bulan bloglar, her ülke için bulunmaz kaftandır. Hele ki bu blog sizin anlayabileceğiniz bir dilde olursa, daha da mutlu oluyorsunuz. İşte, Polonyadan.com da tam olarak öyle bir blog. -- 2009 yılında projelendirilen ve 2010 yılında hayata geçirilen blog, artık hem bir rehber hem de haber kaynağı niteliğinde paylaşımların sürdürüldüğü ve her ay yüzbinlerce insana ulaşan bilgi bankası konumuna geldi. -- Sloganından da anlaşıldığı üzere, Polonya hakkında ne var ne yoksa paylaşılan platform, aynı zamanda Polonya’yı temsil eden ilk Türkçe blog olma özelliğine sahiptir. Sonrasında öncülük ederek farklı blogların da gün yüzüne çıkması, kesinlikle mutluluk verici. -- Polonya’da yazılı tercüman, gezi rehberi, toplantılarınız için simultane tercüman, restoran ya da şirketiniz için fotoğraf ve video ekibi ya da üniversite eğitimi için danışmanlık hizmeti arıyor olabilirsiniz. Kısacası, Polonya ilgili ihtiyacınız olan ya da öğrenmek istediğiniz herhangi bir konu için hem sosyal medya hesaplarından hem de blog üzerinden rahatlıkla ulaşabilir ve sorularınızı yöneltebilirsiniz. -- 2020 itibariyle tam anlamıyla onuncu yılını kutlayan Polonyadan.com, yaşam standartlarını, eğitim sistemini, çalışma şartlarını, hava koşullarını, güncel haberleri, araştırma ve röportajları, ve yine kısacası Polonya hakkında arayıp da bulamadığınız binlerce sayfalık bilgiyi sizlere sunmaya devam ediyor. -- Instagram, Facebook ve Twitter hesaplarından da takip edebileceğiniz Polonyadan.com her zaman kaliteli içerikler üreterek Polonya ve Türkiye arasında bir köprü kurmaya gayret ediyor. -- Polonyadan.com, umarız ki sizler için de faydalı oluyor ya da olacaktır.

View all posts by Polonyadan →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir