Tatil Başladı! Hangi Günler, Nereler Kapalı?

Her yıl Noel Bayramı sebebiyle, Aralık ayının sonuna doğru Resmi-Dini tatillerimiz vardır.  Okulların yanı sıra bu süre zarfında bazı günlerde çalışanlara da tatil var. Peki hangi günler Resmi tatil?

Okulların bir kısmı 16 Aralık, bazıları ise 22 Aralık itibariyle tatile başladı, bu yıl.  İşyerleri ve devlet kurumları ise bazı günlerde tatil yapıyor. Marketler de(küçük olsun büyük olsun) öyle.

Bugün, yarın ya da en geç Cumartesi öğlene kadar, alışveriş yapmanızda fayda var. Çünkü 25 ve 26 Aralık 2016 tarihlerinde Tesco, Auchan gibi büyük marketler dahil, heryer kapalı olacak. Daha sonra 27 Aralık’ta yine çalışmaya başlanılacak. Dini ve Milli tatil olmasından dolayı 24 Aralık önemli gün aslında. Ancak yine de sabah ve öğlen saatlerinde birçok market açık olacaktır. Hızlıca Pazar ve Pazartesi için erzağınızı alabilirsiniz. 25-26 Aralık ise, peşi sıra gelen Bayram tatilleri. Yine hem milli hem dini geleneklere göre tabi ki. Sonrasında 31 Aralık’ta marketler akşama kadar açıktır. Ancak erken kapatırlar. Bazı marketler akşam 19:00’a kadar açık olacak, bazıları ise öğleden sonra kapanacaktır. Yılbaşı için hazırlık vardır. 1 Ocak 2016 tarihinde ise yine tatildir ve yine 31 Aralık gündüz vakti alışveriş yapmanız önerilir. Lakin hemen 2 Ocak 2016’te ofisler çalışmaya başlar.

Resmi tatillerde ne marketler ne de devlet ofisleri çalışır. Tüm Polonya sessiz bir şekilde tatil yapar. Sadece bazı mahallelerde ‘Fresh Market’ gibi küçük ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz marketlerin kısa süreliğine açıp kapattığına şahit olabilirsiniz. Ancak bu duruma güvenmeyip, yine de öncesinde 1-2 günlük alışverişinizi yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Uzun lafın kısası…
24 Aralık’ta yarım gün açık olacak marketler, 25-26 Aralık’ta kapalı. Ayrıca 1 Ocak 2017’de de kapalı olacaklar. Küçük marketlerden ara sıra açacak olan olsa da, genel itibariyle, resmi tatil. Büyük alışveriş merkezleri de, aynı şekilde bir politika izleyecek.

Sinemalar Açık!
Gitmeden önce tabi ki bir kontrol edin. Ancak bizim araştırdığımız kadarıyla, sinemalar 13:00 ile 22.00 arası açık olacak, tatil günleri dahil. Dışarıda vakit geçirmek için güzel bir tercih olabilir.

Polonyalı yakınlarımızın ve okuyucularımızın Noel Bayramını kutluyor, içtenlikle hayatlarında güzellikler diliyoruz.

Polonyadan Ekibi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir