SALESmanago: Bölgede en hızlı büyüyen şirketlerden bir tanesi oldu [R2016]

Polonya’daki internet girişimleriyle ilgili olarak bu yıla ait gelişmelerin yer aldığı yazı serisine SALESmanago ile devam ediyorum.

Şirketlerin web sitelerine gelen ziyaretçileri tanıma ve tanımlama yapan SALESmanago, sistem sınıfı pazarlama otomasyonu segmentinde Polonya lideri olduğu belirtiliyor. Avrupa ve geri kalan diğer pazarlarda ise liderin Hupspot olduğu belirtiliyor. Fakat müşterilerin bakış açılarına göre e-ticaret ve B2C şirketleri için pazarlama otomasyonu alanında Avrupa’da üst bir konumda olduğu ekleniyor.

2016 yılında gelirlerde rekor artış yaşandı

SALESmanago 2016 yılını rekor seviye ile kapatması bekleniyor ve yaklaşık olarak 28-30 milyon zł bir gelir bekleniyor. Gelecek iki yıl için hedef ise bu rakamın 80-100 milyon zł arasında olması. Şirketin bu sonuçlarla birlikte üst üste 5 yıldır seneyi yüzde 100 gelir artışı ile tamamlayacak.

Bu tür sonuçların Avrupa’daki SaaS yazılım pazarında şirketin konumunu daha fazla yükselteceği ve sağlamlaştıracağı belirtiliyor. Bu gelir artışının Polonya pazarı için önemli olduğu ve fakat dünya pazarı ile kıyaslandığında gelirlerin hala düşük olduğu belirtiliyor. Ve gelecek iki sene içerisinde bu bandın 80-100 milyon zł arasında olması hedefleniyor.

Yeni Çalışanlar ve Müşteriler

Şirketin 2016 yılı içerisinde istihdam sayısında artış meydana gelmiş. Geçen seneye oranla çalışan sayısı iki kat artarak 230 kişiye ulaşmış. Bunun paralelinde bu yıl dünya çapında tanınmış yeni müşteriler ile sözleşme imzalanmış. Bunlar arasında Oriflame, Amrest (KFC, Pizza Hut ve Starbucks gibi markalara odaklanmış) ve İspanya’daki büyük şirketlerden Telefonica ve Endesa gibi örnekler yer alıyor.

Bölgede hızlı büyüyen şirketlerden bir tanesi

Şirket 2016 yılında başta Polonya olmak üzere yavaş yavaş Orta ve Doğu Avrupa’da yükselişini sürdürüyor. Ekim ayında yayınlanan Deloitte Technology Fast 50 Central Europe in 2016 raporuna göre Polonya’da en hızlı büyüyen dördüncü ve Orta Avrupa’da da 11. sırada yer alıyor. Aralık ayında yayınlanan rapora göre EMEA genelinde en hızlı büyüyen 104. şirket konumunda yer alıyor.

2017 yılı hedefleri

Özellikle ürünlerinin gelişimine daha fazla zaman ayırcakları belirtiliyor. Bunun paralelinde de gelirlerde artış ve yepyeni müşterilerin de elde edilmesi hedefleniyor. Polonya’nın öncelikle olarak Avrupa’nın da tamamının hedef pazar olduğu belirtiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir