Polonya’daki Girişimciler ReaktorWarsaw’da Buluşuyor!

Geçtiğimiz yıl sizlere Polonya’daki girişimcilik ekosistemi ile ilgili pek çok ayrıntılı bilgilerin yer aldığı yazılar yayınlamıştım. Varşova ile ilgili yazımda etkinlikler adı altında OpenReaktor’u çok kısa bir şekilde yazmıştım.

Açıkcası Polonya’da girişimcilik ekosistemi ile ilgili sadece İngilizce’nin konuşulduğu ve düzenli olarak yapılan birkaç meetup’dan bir tanesidir. 2011 yılında Borys Musielak (Filmaster), Anna Walkowska (Homplex) ve Kuba Filipowski (Human Way) tarafından kurulan ReaktorWarsaw, birkaç farklı hizmeti ile Polonya’daki ekosistemin gelişmesine katkıda bulunuyor. Hatta belli zamanlarda TechCrunch ile ortaklaşa meetup’lar da düzenliyorlar.

Ben daha önce Aralık 2016’da gerçekleştirilen etkinliğe katılmıştım. Katıldığım zaman gelen konuklar arasında PizzaPortal kurucusu ve şuanda iTaxi Yönetim Kurulu’nda da yer alan Lech Kaniuk bulunuyordu.

Her ay düzenli olarak gerçekleştiriliyor

İlk olarak her ay düzenli olarak geçekleştirdiği OpenReaktor adlı etkinliğinden bahsedeceğim. Konsept olarak kısaca bahsetmek gerekirse; etkinliğin başlamasına bir saat kala toplanılmaya başlanılıyor. Bu süre zarfında pek çok kişi ile tanışıp, networkunuzu genişletebilirsiniz. Tabi size ait, içinde yer aldığınız veya gerçekleştirmeyi düşündüğünüz bir girişim bulunuyorsa, orada tanıştığınız kişilere anlatma imkanına sahip oluyorsunuz.

Ortak dil İngilizce

Genel itibariyle etkinliklerde iki yada üç konuşmacı yer alıyor. Konuşmacılar arasında Polonyalılar’ın yanı sıra yabancı konuklarda yer alıyor. Her nekadar Polonyalı konuşmacılarda yer alsa konsept İngilizce olduğu için gelen her konuk buna uyuyor ve ortamda tek bir dil kullanılıyor.

Etkinliğe katılanlara bira ve pizza

Etkinliğe katılanlara ikramlar unutulmamış. Katılanlar sınırsız olarak bira içebiliyor ve etkinliğin bitmesine doğru pizzalar geliyor. Yine etkinlik sonrasında tanışmadığınız kişiler ile tanışabilir ve bilgi alış-verişinde bulanabiliyorsunuz.

Girişimcilere çalışma alanları sunuluyor

Etkinlik dışında ReaktorWarsaw, girişimcilere ve freelancer olarak çalışanlara hazır çalışma alanları sunuyor. Yararlanmak isteyenlere 7/24 çalışma alanı, hızlı internet, yazları dışarıda çalışabilecek bahçe, toplantı salonu sunulanlar arasında yer alıyor.

Aylık olarak ise 600 PLN +KDV olarak belirlenmiş. Bunun yanında günlük 40 PLN ödeyerekte yararlanabiliyorsunuz.

Hızlandırma Programı ReaktorX

İkinci olarak girişimcilere ReaktorX adında hızlandırma programı sunuyorlar. Öğrenci olanlar, profesyonel hayattan girişimciliğe atılmak isteyenler daha doğrusu fikri olan herkesi kabul ediyorlar. Bunların yanında fikri olan ama teknik konulara vakıf olmayan kişilere yada girişimlere de yardımcı oluyorlar. Kabul edilenler ReaktorX danışmanlarıyla birlikte çalışma imkanına sahip oluyorlar.

Yukarıdaki konular ve daha fazlası hakkında bilgi alabilmek için ReaktorWarsaw’ın web sitesine bakmanızı öneriyorum.

Polonyadan

About Polonyadan

Bir ülkeye ister kısa süreli gitmek isteyin ya da isterseniz temelli taşınmayı planlayın, mutlaka internette araştırmalar yaparak kafanızdaki sorulara yanıt bulmaya çalışırsınız. Nerede yemek yiyebiliriz, nereleri gezmeliyiz, uçak biletini nasıl alırız, vize almak kolay mı, dili zor mudur, insanları nasıldır, havası çetin midir, hangi mevsimlerde gitmek gerekir gibi sorulara yanıt bulan bloglar, her ülke için bulunmaz kaftandır. Hele ki bu blog sizin anlayabileceğiniz bir dilde olursa, daha da mutlu oluyorsunuz. İşte, Polonyadan.com da tam olarak öyle bir blog. -- 2009 yılında projelendirilen ve 2010 yılında hayata geçirilen blog, artık hem bir rehber hem de haber kaynağı niteliğinde paylaşımların sürdürüldüğü ve her ay yüzbinlerce insana ulaşan bilgi bankası konumuna geldi. -- Sloganından da anlaşıldığı üzere, Polonya hakkında ne var ne yoksa paylaşılan platform, aynı zamanda Polonya’yı temsil eden ilk Türkçe blog olma özelliğine sahiptir. Sonrasında öncülük ederek farklı blogların da gün yüzüne çıkması, kesinlikle mutluluk verici. -- Polonya’da yazılı tercüman, gezi rehberi, toplantılarınız için simultane tercüman, restoran ya da şirketiniz için fotoğraf ve video ekibi ya da üniversite eğitimi için danışmanlık hizmeti arıyor olabilirsiniz. Kısacası, Polonya ilgili ihtiyacınız olan ya da öğrenmek istediğiniz herhangi bir konu için hem sosyal medya hesaplarından hem de blog üzerinden rahatlıkla ulaşabilir ve sorularınızı yöneltebilirsiniz. -- 2020 itibariyle tam anlamıyla onuncu yılını kutlayan Polonyadan.com, yaşam standartlarını, eğitim sistemini, çalışma şartlarını, hava koşullarını, güncel haberleri, araştırma ve röportajları, ve yine kısacası Polonya hakkında arayıp da bulamadığınız binlerce sayfalık bilgiyi sizlere sunmaya devam ediyor. -- Instagram, Facebook ve Twitter hesaplarından da takip edebileceğiniz Polonyadan.com her zaman kaliteli içerikler üreterek Polonya ve Türkiye arasında bir köprü kurmaya gayret ediyor. -- Polonyadan.com, umarız ki sizler için de faydalı oluyor ya da olacaktır.

View all posts by Polonyadan →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir