Polonya, İngiltere’deki finansal ve teknik iş gücünü kendine çekmeyi planlıyor

İngiltere, Brexit sebebiyle Avrupa Birliği’ni terk etmeye hazırlanırken Londra’daki finans şirketleri de radikal kararlar alma eşiğinde bulunuyor. Bu kapsamda finans şirketleri bünyelerindeki pek çok departmanı hatta tamamını Avrupa Birliği içerisindeki ülkelerden birine kaydırmayı düşünüyorlar. İlk olarak bakıldığında seçilecek ülkelerin Almanya ve Fransa olması umuluyordu fakat pek çok finans şirketi Polonya’yı düşünüyor.

Independent‘da yer alan habere göre; Frankfurt ve Paris şehirleri en iyi yatırım bankalarını çekebilmek amacıyla Brexit kararı sonrası büyük bir rekabete giriştiler. Polonya ise maaşların astronomik olamayabileceği fakat çok daha fazla iş fırsatlarının olduğu orta kademeli finansal ve teknik alanlara odaklandı.

Polonya, 2004 yılına AB’ye girdikten sonra pek çok Polonyalı, İngiltere’ye çalışmak üzere göç etmişti. Brexit kararı sonrası Polonya Hükümeti’de İngiltere merkezli pek çok şirketi kendi ülkesine çekerek kendi insanları için daha fazla fırsat oluşturmak istiyor.

Polonya’daki ABSL Derneği müdürü Pawel Panczyj yaptığı açıklamada;  Londra’daki işlerin yer değiştirmesi konusunda yedi tane büyük finansal kuruluşla projeler üzerinde çalıştıklarını belirtiyor. İş alanlarının ise daha çok orta düzeydeki risk yönetimi ve bilgi teknolojilerinin olduğu ofis bazlı işlerin olduğunu belirtiyor.

Pawel Panczyj’in Reuters’a verdiği demeçte; Merkez ofisini yurt dışına taşımak isteyen bankalar, sigorta kurumları ve yatırım fonlarından bahsettiğini, bu kararların arkasındaki ana faktörün ise Brexit olduğunu belirtiyor.

Bir küresel yatırım bankasının bölgesel başkanının Reuters’a verdiği demeçte; Panczyj’nin çabalarının muhtemelen meyvelerini vereceğini, Londra merkezli işlerin yüzde 20’sinin Polonya’dan yapılabileceğini tahmin ediyorum diye belirtiyor.

Öte yandan Polonya Hükümeti bu yıl içerisinde Londra’dan bir çoğu finans ile ilgili olmak üzere sadece ticaret hizmetleri sektöründen 25-30 bin işin Polonya’ya kaymasını bekliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir