NCBR, Polonyalı girişimciler için 2 milyar PLN’yi aşan iki fon duyurdu

Polonya Ulusal Araştırma ve Geliştirme Merkezi (NCBR) geçtiğimiz günlerde yenilikçilere ve girişimcilere destek verecek iki fonun lansmanını gerçekleştirdi. NCBR CVC ve NCBR VC adı altında duyurulan yeni fonların toplam sermayesinin 2 milyar PLN’yi (yaklaşık 470 milyon Euro) aşacağı belirtildi.

Polonya girişim sermayesi pazarının gelişimi için önemli bir atılım

Bilim ve Yüksek Öğretim Bakan Yardımcısı Piotr Dardziński yaptığı açıklamada; NCBR CVC ve NCBR VC operasyonlarını Polonya girişim sermayesi pazarının gelişimi için bir atılım olarak gördüklerini belirtiyor. Ar-Ge projelerinin projelerinin ticarileşmesinde temel oluşturduklarını, böylelikle Polonya merkezli teknoloji projelerinin gelişim tarafındaki her aşamasını destekleyebileceklerini belirtiyor.

Ayrıca yenilikçi teknolojiler ve ürünler üzerinde yoğun bir şekilde çalışan kendi girişimcilerinin ve bilim adamlarının, mümkün olan en iyi ortaklarla iş birliği yapmayı hak ettiklerini ve kendi fonlarının böyle bir işbirliğini garanti ettiğini dile getiriyor.

Polonya VC pazarındaki sermaye problemlerini çözme adına önemli bir adım

NCBR Başkanı Maciej Chorowski yaptığı açıklamada;  NCBR CVC ve NCBR VC’yi oluşturma amaçlarının, Polonya VC pazarındaki sermaye problemlerini sadece kısa vadede çözmek için olmadığını belirtiyor. Polonya girişimciliğinin amiral gemisi olma potansiyeline sahip, yenilikçi teknolojik projelerin finansmanına yardımcı olması için yatırım sermayesinin uzun bir süre pazarda bulunacağını da ekledi.

NCBR VC: küçük ve orta ölçekli teknoloji şirketlerini hedefliyor

İki fondan birisi olan NCBR VC, yeni yatırımlar için 1.1 milyar PLN’den fazla fonu bünyesinde bulunduruyor.  NCBR bu oluşum için VC3.0 ve  FinCrea TFI adlı iki VC şirketiyle işbirliğine gitmiş. Fon sayesinde önümüzdeki birkaç yıl içerisinde küçük ve orta ölçekli teknoloji şirketlerine yatırımlar yapılacak.

NCBR CVC olarak adlandırılan ikinci fon ise PFR Ventures ve BGK TFI ile işbirliğine gidilmiş ve toplam sermayenin 800 milyon PLN’ye ulaştığı belirtiliyor. Fonun yarısının NCBR, diğer yarısının da kurumsal yatırımcılar tarafından sağlanarak oluşturulduğu belirtiliyor.

Polonyadan

About Polonyadan

Bir ülkeye ister kısa süreli gitmek isteyin ya da isterseniz temelli taşınmayı planlayın, mutlaka internette araştırmalar yaparak kafanızdaki sorulara yanıt bulmaya çalışırsınız. Nerede yemek yiyebiliriz, nereleri gezmeliyiz, uçak biletini nasıl alırız, vize almak kolay mı, dili zor mudur, insanları nasıldır, havası çetin midir, hangi mevsimlerde gitmek gerekir gibi sorulara yanıt bulan bloglar, her ülke için bulunmaz kaftandır. Hele ki bu blog sizin anlayabileceğiniz bir dilde olursa, daha da mutlu oluyorsunuz. İşte, Polonyadan.com da tam olarak öyle bir blog. -- 2009 yılında projelendirilen ve 2010 yılında hayata geçirilen blog, artık hem bir rehber hem de haber kaynağı niteliğinde paylaşımların sürdürüldüğü ve her ay yüzbinlerce insana ulaşan bilgi bankası konumuna geldi. -- Sloganından da anlaşıldığı üzere, Polonya hakkında ne var ne yoksa paylaşılan platform, aynı zamanda Polonya’yı temsil eden ilk Türkçe blog olma özelliğine sahiptir. Sonrasında öncülük ederek farklı blogların da gün yüzüne çıkması, kesinlikle mutluluk verici. -- Polonya’da yazılı tercüman, gezi rehberi, toplantılarınız için simultane tercüman, restoran ya da şirketiniz için fotoğraf ve video ekibi ya da üniversite eğitimi için danışmanlık hizmeti arıyor olabilirsiniz. Kısacası, Polonya ilgili ihtiyacınız olan ya da öğrenmek istediğiniz herhangi bir konu için hem sosyal medya hesaplarından hem de blog üzerinden rahatlıkla ulaşabilir ve sorularınızı yöneltebilirsiniz. -- 2020 itibariyle tam anlamıyla onuncu yılını kutlayan Polonyadan.com, yaşam standartlarını, eğitim sistemini, çalışma şartlarını, hava koşullarını, güncel haberleri, araştırma ve röportajları, ve yine kısacası Polonya hakkında arayıp da bulamadığınız binlerce sayfalık bilgiyi sizlere sunmaya devam ediyor. -- Instagram, Facebook ve Twitter hesaplarından da takip edebileceğiniz Polonyadan.com her zaman kaliteli içerikler üreterek Polonya ve Türkiye arasında bir köprü kurmaya gayret ediyor. -- Polonyadan.com, umarız ki sizler için de faydalı oluyor ya da olacaktır.

View all posts by Polonyadan →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir