Deloitte Interim Hub Review 2017: Varşova en yeni finans merkezleri arasında yer alıyor

Deloitte tarafından dünyadaki gelişmekte olan Fintech Hub’lar hakkında, 44 şehrin analizinin yer aldığı yeni bir rapor yayınlandı. Connecting Global FinTech: Interim Hub Review 2017 adlı rapor bu hafta başında Londra’da gerçekleşmiş olan Innovate Finance Global Summit‘in açılışının öncesinde yayınlanmıştı.

Innovate Finance ve SWIFT Innotribe tarafından yapılan araştırmalar sonucunda yayınlanan raporda güncellenmiş bilgilerle birlikte,  yapı itibariyle 2016 yılında yayınlanan rapor ile benzerlik gösteriyor. Eylül 2016’da bilgileri yer alan Hub’lardan 20’ye yakının güncellendiği ayrıca ek olarak 24 yeni Hub’ın da yer aldığı belirtiliyor.

Rapora göre; endeks performans puanına dayalı olarak bir Fintech girişimi kurmak ve büyütmek için en iyi iki merkezin Londa ve Singapur olduğu görülüyor. Kendini finansal yenilik merkezi olarak kuran ilk Hub İngiltere olmuştu. Hükümetin Fintech ekonomisine verdiği önemi kamuya açıklamasıyla birlikte Singapur dünyada hızlı bir itibar inşa etti ve hızlı bir üne kavuştu.

Yeni Fintech Hub’lardan biri olarak Varşova

Yazının başında dediğim gibi bu sene 24 yeni Fintech Hub yayınlandı. Yeni yayınlanan yerler arasında Polonya’nın başkenti Varşova’da bu sene yer almayı başardı. Rapora göre;

  • Polonya’nın canlı bir finansal yenilik ortamı var ve Azimo, Atsora vb bir dizi küresel Fintech şirketlerine ev sahipliği yapıyor.
  • Dünyadaki Tier 1 klasmanında bulunan pek çok banka için önemli bir dış kaynak merkezi konumunda yer alıyor.
  • Polonya’daki bankacılık sektörünün Avrupa’daki diğer olgun pazarlara nazaran daha fazla sıçrama fırsatı bulunuyor.
  • Varşova, Orta ve Doğu Avrupa’nın önde gelen finansal merkezi konumunda yer alıyor.
  • Ayrıca son zamanlarda Polonya Hükümeti tarafından onaylanan Government Economic Strategy raporunda Fintech, ekonominin gelecekteki en önemli yapı taşlarından biri olma potansiyeline sahip stratejik sektörlerden biri olarak yer alıyor.

En iyi Fintech Şirketleri

Rapora göre Polonya’daki en iyi Fintech şirketleri;

payU, Blue Media, Polish Payment Standard (Blik), Currency One, Cinkciarz.pl, Finanteq, Ailleron, VoicePIN, ZenCard, Atsora, mBank ve IdeaBank.

Büyük Yatırımcılar

Rapora göre Polonya’daki büyük yatırımcılar;

MCI Ventures, SpeedUp Group, mAccelerator, PZU Witelo, Hard Gamma Ventures, Innova Capital, Luma Ventures and PFR / Polish Development Fund.

Başarı Hikayeleri

Rapora göre Polonya Fintech ekosistemindeki en başarılı ve yenilikçi Fintech girişiminin Blik olduğu belirtiliyor. Kısaca bahsetmek gerekirse; Polonya’daki en büyük altı bankanın bir araya gelerek faaliyete geçirdiği yeni mobil ödeme çözümü Blik, Polish Payment Standart’ını oluşturmak amacıyla kuruldu.

En başarılı diğer Fintech hikayeleri arasında Pay-By-Link’in yaygınlaşması, online exchange platformlarının ortaya çıkışı ve yakın bir zamanda PKO Bank Polski tarafından satın alınan ZenCard yer alıyor.

Polonya’da Fintech’in geleceği 

Rapora göre; Polonya Fintech ekosisteminin önümüzdeki 12 ay içerisinde büyümeye devam edeceği, bankalardan ve özel Fintech fonlarından yeni hızlandırma programlarının beklenildiği, Varşova’nın Orta ve Doğu Avrupa’daki finansal merkezi konumunu güçlendirmeye devam edeceği belirtiliyor. Ayrıca yeni şirketleri ve yetenekleri ülkeye çekme adına, Polonya Hükümeti tarafından finansal yeniliği daha iyi destekleyecek yeni reformlar bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir