Codility: Şirketlerin, yazılımcıları işe alım süreçlerini hızlandırıyor

Polonya’daki girişimlerle ilgili yazdığım serilerin bir yenisini ile daha karşınızdayım. Şirketlerin programlama dili bilen eleman ihtiyaçlarını bulma süreçlerini hızlandırmaya yönelik bir girişim olan Codility‘den bahsedeceğim.

Girişimin fikir süreci 2005 yılına kadar uzanıyor. Şirketin kurucusu olan Greg 2005 yılında Çin’in Beijng şehrinde çalışırken, çalıştığı şirketin programcı alım süreçlerini hızlandırma ve otomatikleştirmek amacıyla bu fikri hayata geçirmiş. Ve Codility’nin doğma süreci de böylece başlamış.

2009 yılına gelindiğinde Avrupa’nın en büyük hızlandırma programlarından biri olan SeedCamp tarafından düzenlenen yarışma kazanılmış ve şirket İngiltere’de faaliyetlerine devam etmiş. Birkaç yıl İngiltere’de kalıp belli bir büyüklüğe ulaşıldıktan sonra, şirket kurucusu  Grezegorz Jakacki şirketin ana merkezini Varşova’ya taşıma kararı alıyor ve çekirdek ekibin neredeyse tamamı burada oluşuyor. Şirketin şuan için 120’den fazla ülkede 1200’den fazla müşterisi bulunuyor.

Sistem Nasıl işliyor?

Codility’i kısaca ne yaptığı tanımlarsam; şirketlerin programcı işe alım süreçlerini hızlandırma ve otomatikleştirmeye yöneliktir diyebilirim. Bu servisi kullanan şirketler, programcı işe almak istedikleri zaman platform üzerinde bir challenge oluşturup adaylara ilgili linki yolluyorlar. Adaylarda ilgili platforma gidip, verilen süre zarfında ilgili soruları çözüyorlar.

Açıkcası burada bir programcının daha çok algoritma yeteneğini ölçüyor desem yeridir. Çünkü gelen sorular daha çok bir matematiksel işlem oluyor ve ilgili çıktıyı alabilmek için herhangi bir programlama dili ile algoritma yazmanız gerekiyor. Daha önce Facebook tarafından her yıl düzenli olarak yapılan HackerCup etkinliğinin birine katılmış olanlar sistemin nasıl çalıştığı ile ilgili pek yabancılık çekmeyecektir.

Peki sadece şirketler için mi?

Platform her nekadar şirketler için kurulmuş olsa da bireysel kullanıcılar unutulmamış. Kendini test etmek isteyen kişiler ücretsiz bir şekilde kayıt olup, yararlanabiliyorlar.

Kayıt olurken programcılar için ayrı bir sayfa oluşturulduğunu fark edeceksiniz. Bu sayfada dersler kategorisi altında algoritma yeteneğinizi geliştirmeye yönelik pek çok soru bulunuyor. Testlerin hemen altında bulunan yorumlar kısmından da takıldığınız yerlerle ilgili sorular sorabiliyor ve cevaplar alabiliyorsunuz.

Bunun haricinde 2011 yılından bu yana her yıl 2 yada 3 defa düzenlenen challenge’lar yer alıyor. Bunlara da ücretsiz bir şekilde katılabiliyorsunuz.

Polonyadan

About Polonyadan

Bir ülkeye ister kısa süreli gitmek isteyin ya da isterseniz temelli taşınmayı planlayın, mutlaka internette araştırmalar yaparak kafanızdaki sorulara yanıt bulmaya çalışırsınız. Nerede yemek yiyebiliriz, nereleri gezmeliyiz, uçak biletini nasıl alırız, vize almak kolay mı, dili zor mudur, insanları nasıldır, havası çetin midir, hangi mevsimlerde gitmek gerekir gibi sorulara yanıt bulan bloglar, her ülke için bulunmaz kaftandır. Hele ki bu blog sizin anlayabileceğiniz bir dilde olursa, daha da mutlu oluyorsunuz. İşte, Polonyadan.com da tam olarak öyle bir blog. -- 2009 yılında projelendirilen ve 2010 yılında hayata geçirilen blog, artık hem bir rehber hem de haber kaynağı niteliğinde paylaşımların sürdürüldüğü ve her ay yüzbinlerce insana ulaşan bilgi bankası konumuna geldi. -- Sloganından da anlaşıldığı üzere, Polonya hakkında ne var ne yoksa paylaşılan platform, aynı zamanda Polonya’yı temsil eden ilk Türkçe blog olma özelliğine sahiptir. Sonrasında öncülük ederek farklı blogların da gün yüzüne çıkması, kesinlikle mutluluk verici. -- Polonya’da yazılı tercüman, gezi rehberi, toplantılarınız için simultane tercüman, restoran ya da şirketiniz için fotoğraf ve video ekibi ya da üniversite eğitimi için danışmanlık hizmeti arıyor olabilirsiniz. Kısacası, Polonya ilgili ihtiyacınız olan ya da öğrenmek istediğiniz herhangi bir konu için hem sosyal medya hesaplarından hem de blog üzerinden rahatlıkla ulaşabilir ve sorularınızı yöneltebilirsiniz. -- 2020 itibariyle tam anlamıyla onuncu yılını kutlayan Polonyadan.com, yaşam standartlarını, eğitim sistemini, çalışma şartlarını, hava koşullarını, güncel haberleri, araştırma ve röportajları, ve yine kısacası Polonya hakkında arayıp da bulamadığınız binlerce sayfalık bilgiyi sizlere sunmaya devam ediyor. -- Instagram, Facebook ve Twitter hesaplarından da takip edebileceğiniz Polonyadan.com her zaman kaliteli içerikler üreterek Polonya ve Türkiye arasında bir köprü kurmaya gayret ediyor. -- Polonyadan.com, umarız ki sizler için de faydalı oluyor ya da olacaktır.

View all posts by Polonyadan →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir