BTSO ile Polonya Türkiye Ticaret Odası işbirliği protokolü imzaladı

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası ile Polonya Türkiye Ticaret Odası işbirliği protokolü imzaladı. Protokolde konuşan Polonya Türkiye Ticaret Odası Başkanı Marek Nowakowski, AB’nin 6. büyük ekonomisi olan Polonya’nın Bursalı firmalar için büyük fırsatlar taşıdığını söyledi.

BTSO Meclis Başkanı Remzi Topuk, Polonya Türkiye Ticaret Odası Başkanı Marek Nowakowski ve beraberindeki heyeti, Oda Hizmet Binası’nda ağırladı. Ziyarette, BTSO ve Polonya Türkiye Ticaret Odası arasında bir işbirliği protokolü de imzalandı. Meclis Başkanı Remzi Topuk, BTSO’nun 37 bin üyesiyle Türkiye’nin en büyük ticaret ve sanayi odalarından birisi olduğunu söyledi. Bursa’nın tek başına 112 ülkeden fazla ihracat yaptığını belirten Topuk, “Bursalı firmalarımızın üretim ve ihracattaki başarısı, ülkemizin başarılarının da ilham kaynağıdır” dedi.

16 YILDA TİCARET HACMİ 15 KAT BÜYÜDÜ

Meclis Başkanı Remzi Topuk, Bursa’nın ihracatında AB ülkelerinin payının oldukça büyük olduğunu vurguladı. AB’nin 6. Büyük ekonomisi olan Polonya’nın Bursa için önemli olduğunu kaydeden Topuk, Bursa’da 460 firmanın Polonya ile ticaret yaptığının da altını çizdi. Türkiye ile Polonya arasındaki ticaret hacminin yaklaşık 6 milyar dolar olduğunu da vurgulayan Topuk, “Polonya ile Türkiye arasındaki ticaret hacmi 2000-2016 yılları arasında 15 kat büyüdü. Polonya, özellikle Bursalı firmalar için önemli bir pazar. Ancak ticari ilişkilerimizi daha da güçlendirmek zorundayız. Geçtiğimiz sene Ekim ayında Varşova’da Polonya Ticaret Odası ile bir protokol imzalamıştık. Bugün de Polonya Türkiye Ticaret Odası ile yaptığımız protokol, hem Bursa hem de Polonya açısından hayırlı olacaktır” diye konuştu.

“GÜZEL İŞBİRLİKLERİNE İMZA ATABİLİRİZ”

Polonya Türkiye Ticaret Odası Başkanı Marek Nowakowski, Bursa’nın ihracatçı ve katma değerli üretim kimliğiyle Türkiye’nin en önemli kentlerinden birisi olduğunu kaydetti. Türkiye’nin dünyaya açılan en önemli kapılarından birisinin Bursa olduğunu da dile getiren Nowakowski, “Bizler de büyük bir üretim tecrübesine sahip Bursa ile Polonya arasındaki ticari ilişkilerin daha da güçlenmesini istiyoruz. Bursa ile birlikte güzel işbirliklerine imza atacağımıza inanıyoruz” dedi.

TİCARET HACMİNİ 10 MİLYAR DOLARA ÇIKARTMALIYIZ

Marek Nowakowski, Türkiye ile Polonya arasındaki ticaret hacminin 6 milyar dolardan, 10 milyar dolara çıkarılması gerektiğinin de altını çizdi. Türkiye ve Polonya arasında özellikle inşaat, gıda, makine, ulaşım ve alt yapı projeleri alanında yeni işbirliklerinin yapılabileceğinin de mesajını veren  Marek Nowakowski, “Polonya AB fonlarından en çok yararlanan ülkelerden birisidir. Şu ana kadar 18 milyar dolarlık bir fondan yararlandı. Bu fonların büyük bir kısmı ulaşım ve alt yapı yatırımlarına harcanıyor. Türkiye’nin de bu alanda büyük bir teücrübesi var. Örneğin gıda alanında birçok ürün Türkiye’den Polonya’ya direkt gelmiyor. İşbirliklerimizi bu ve bunun gibi birçok alanda güçlendirmemiz lazım. Türk firmaları, Polonya’daki fırsatlardan mutlaka faydalanmalıdır” ifadelerini kullandı.

Marek Nowakowski, 460 üniversite ve yüksekokulun bulunduğu ülkede devletin şirketlere vergi muafiyeti, özel teşvikler ve AB yapısal fonlarından destekler verdiğini de kaydetti. Nowakowski, Polonya’da 20 milyona yakın genç nüfusun yüzde 90’ının da yabancı dillere hakim olduğunu sözlerine ekledi.

Ziyarette ayrıca Polonya Cumhuriyeti Bursa Fahri Konsolosu Dr. Fatma Durmaz Yılbirlik ile Polonya Türkiye Ticaret Odası yetkilileri de yer aldı.

Kaynak: BTSO

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir