Polonya’ya en çok siber atak nerelerden geliyor?

Açıkcası herhangi bir rapora bakmasam dahi Polonya’ya en çok siber atağın Rusya’dan geldiğini düşünürdüm ki rapora göre de en fazla atak buradan geliyor. Finlandiya merkezli siber güvenlik şirketi olan F-Secure, Polish Cyberspace adında yeni bir rapor yayınladı.

Yayınlanan rapor Ekim 2016 ile Mart 2017 arasındaki alınan verilere göre hazırlanmış. Rapora göre günlük olarak en çok siber atağın 65 493 deneme ile Rusya’dan geldiği görülmüş.

İkinci olarak 13 390 ile Almanya, üçüncü olarak 11 628 ile Polonya, dördüncü olarak 6 732 ile Hollanda ve beşinci olarak da en çok siber atak 4824 deneme ile Belçika’dan gelmiş.

Rapora göre gelen siber ataklar daha çok Polonya’nın büyük şehirlerinde yaşayan kullanıcıları hedef almış. Polonya’ya karşı gerçekleştirilen saldırı yöntemleri arasında en popüler olanlarının;

1- Otomatik ağ taraması yöntemiyle korumasız cihazların (IoT) tespit edilip, atakların gerçekleştirilmesi.

2- Exploit kitlerin kullanılarak oluşturulmuş botnet servislerinin kullanımı.

3- Şuan için dünyada oldukça popüler olan kötü amaçlı yazılımların(çoğunlukla fidye ve veri şifreleme) yapılan ataklarda kullanılması.

Polonyadan

About Polonyadan

Bir ülkeye ister kısa süreli gitmek isteyin ya da isterseniz temelli taşınmayı planlayın, mutlaka internette araştırmalar yaparak kafanızdaki sorulara yanıt bulmaya çalışırsınız. Nerede yemek yiyebiliriz, nereleri gezmeliyiz, uçak biletini nasıl alırız, vize almak kolay mı, dili zor mudur, insanları nasıldır, havası çetin midir, hangi mevsimlerde gitmek gerekir gibi sorulara yanıt bulan bloglar, her ülke için bulunmaz kaftandır. Hele ki bu blog sizin anlayabileceğiniz bir dilde olursa, daha da mutlu oluyorsunuz. İşte, Polonyadan.com da tam olarak öyle bir blog. -- 2009 yılında projelendirilen ve 2010 yılında hayata geçirilen blog, artık hem bir rehber hem de haber kaynağı niteliğinde paylaşımların sürdürüldüğü ve her ay yüzbinlerce insana ulaşan bilgi bankası konumuna geldi. -- Sloganından da anlaşıldığı üzere, Polonya hakkında ne var ne yoksa paylaşılan platform, aynı zamanda Polonya’yı temsil eden ilk Türkçe blog olma özelliğine sahiptir. Sonrasında öncülük ederek farklı blogların da gün yüzüne çıkması, kesinlikle mutluluk verici. -- Polonya’da yazılı tercüman, gezi rehberi, toplantılarınız için simultane tercüman, restoran ya da şirketiniz için fotoğraf ve video ekibi ya da üniversite eğitimi için danışmanlık hizmeti arıyor olabilirsiniz. Kısacası, Polonya ilgili ihtiyacınız olan ya da öğrenmek istediğiniz herhangi bir konu için hem sosyal medya hesaplarından hem de blog üzerinden rahatlıkla ulaşabilir ve sorularınızı yöneltebilirsiniz. -- 2020 itibariyle tam anlamıyla onuncu yılını kutlayan Polonyadan.com, yaşam standartlarını, eğitim sistemini, çalışma şartlarını, hava koşullarını, güncel haberleri, araştırma ve röportajları, ve yine kısacası Polonya hakkında arayıp da bulamadığınız binlerce sayfalık bilgiyi sizlere sunmaya devam ediyor. -- Instagram, Facebook ve Twitter hesaplarından da takip edebileceğiniz Polonyadan.com her zaman kaliteli içerikler üreterek Polonya ve Türkiye arasında bir köprü kurmaya gayret ediyor. -- Polonyadan.com, umarız ki sizler için de faydalı oluyor ya da olacaktır.

View all posts by Polonyadan →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir