Polonya Yapımı iki film Haziran ayında İstanbul Modern Sinema’da

1-11 Haziran 2017 tarihleri arasında İstanbul Modern Sinema, bu yılki dünya festivallerinden bir “en iyiler” programı sunuyor. Mutlu Olma İhtimalimiz başlığında gerçekleştirilecek programda pek çok ülkenin yanı sıra Polonya’dan da iki yönetmenin filmleri de yer alıyor.

Polonya’dan katılacak filmler ve yönetmenleri:

İZ (POKOT), 2017

Yönetmenler: Agnieszka Holland, Kasia Adamik

Konusu: Janina Duszejko, Polonya sınırındaki bir dağ kasabasında münzevi bir hayat yaşayan; astroloji tutkunu, karizmatik, çekici ve şirin bir ihtiyardır. Günün birinde kaybolan köpeklerini aramak için ormanın derinliklerine indiğinde, komşusunun geyik izleriyle çevrelenmiş cesedi ile karşılaşır. Benzer ölümlerin tekrarlanmaya başlaması ve ölenlerin avcılıkla uğraşıyor olması ise, tüm kasaba halkını etkileyen bu olayları gizemli bir boyuta ulaştıracaktır. Polonya’nın kırsal hayatını gerçekçi bir üslupla gözler önüne seren ve mevsimler arası geçişlerin çarpıcı bir görsellikle yansıtıldığı film, türler arasında ustalıkla mekik dokuyan, sürükleyici bir polisiye.

ARDIL GÖRÜNTÜ (POWIDOKI), 2016

Yönetmen: Andrzej Wajda

Konusu: Usta yönetmen Andrzej Wajda, ülkesi Polonya’nın zorlu tarihinden bir kesiti perdeye taşıyor. Ardıl Görüntü, Polonyalı ressam, sanat teorisyeni ve 1920’lerin avangard konstrüktivizm akımının öncülerinden Wladyslaw Strzeminski’nin hayatından bir döneme odaklanıyor. 2. Dünya Savaşı sonrasında Komünist Parti’nin yönetimine giren Polonya’da baskılara boyun eğmeyi reddeden sanatçı, fakirliğe mahkum olur. Sanatsal özgürlüğü için cesurca direnen sanatçının etkileyici hikayesi, filmde kullanılan başarılı ışık ve sanat yönetmenliğiyle de perçinleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir