Trump Polonya’yı ziyaret edecek

ABD Başkanı Donald Trump’un Polonya’ya yapacağı ziyaretin, bu ülkenin NATO’nun doğusundaki güvenlikte oynadığı rolü öne çıkaracağı bildirildi.

Polonya Devlet Başkanlığı’nda dışişlerden sorumlu yetkili Krzysztof Szczerski dün yaptığı açıklamada, Trump’un gerçekleştireceği ziyaretle, ülkesinin NATO’nun doğusundaki güvenlikte oynadığı rolün öne çıkacağını ve ABD ordusunun Polonya’da konuşlandığı gerçeğinin kabul edileceğinin vurgulanacağını söyledi.

Krzysztof Szczerski önceki gün Dışişleri Bakanı Witold Waszczykowski’yle birlikte düzenlediği ortak basın toplantısında, Trump’un Polonya ziyaretindeki önemli noktalar hakkında bilgi verdi.

Krzysztof Szczerski Trump’un söz konusu ziyaretinin, ülkesinin ABD’nin önemli müttefiklerinden ve NATO’nun önemli işbirliği ortaklarından biri olduğunu göstereceğini ifade etti.

Krzysztof Szczerski Trump’un ziyareti sırasında ikili görüşmelerin yanı sıra Baltık, Karadeniz ve Adriyatik Denizi olmak üzere “Üç Deniz Girişimi” kapsamında ilgili ülkelerin liderleriyle bir araya geleceğini de bildirdi.

Öte yandan, Beyaz Saray tarafından daha önce yapılan açıklamada, Trump’un G20 Zirvesi öncesinde Polonya’yı ziyaret edeceği doğrulandı.

Açıklamada, Trump’un ziyareti sırasında “önemli bir konuşma” yaparak, Orta Avrupa ülkeleriyle olan sıkı ilişkileri sergileyeceği ve ayrıca “Üç Deniz Girişimi Zirvesi”ne katılacağı duyuruldu.

Kaynak:CriOnline

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir