Polonya Cumhurbaşkanından Yargı Tasarısına Veto!

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, Polonya’da günlerdir gerginliğe neden olan yeni yargı tasarısını veto edeceğini duyurdu.

Polonya’da günlerdir protestolara neden olan senato, milletvekilleri ve adalet bakanına Yüksek Mahkeme üyelerini yargı çevrelerine danışmadan atama yetkisi veren yasa tasarısına Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda’dan veto geldi. Duda, Cumhurbaşkanlığı sarayında düzenlediği basın toplantısında, yargı sistemini değiştirmeyi hedefleyen ve yargının bağımsızlığını sınırlayan tasarıyı veto edeceğini, tasarıyı avam kamarasına geri göndereceğini açıkladı.

Senato’da yeni yargı tasarısına ilişkin yapılan oylamada iktidardaki Hukuk ve Adalet Partisinin (PiS) yasa tasarısına 55 senatör “evet”, 23 senatör “hayır” oyu kullanmıştı. Senato onayının ardından tasarının yasalaşması için Polonya Cumhurbaşkanı Duda’nın imzası gerekiyordu.

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda ise yüzbinlerce Polonyalının yapmış olduğu eylemlere kulak vererek yasayı ‘veto’ edeceğini duyurdu.

Peki şimdi ne olacak? Bekleyip göreceğiz. Gelişmeleri en hızlı şekilde Polonyadan.Com‘dan paylaşmaya devam ediyor olacağız.

Kaynak: Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir