Polonya Cumhurbaşkanından Yargı Tasarısına Veto!

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, Polonya’da günlerdir gerginliğe neden olan yeni yargı tasarısını veto edeceğini duyurdu.

Polonya’da günlerdir protestolara neden olan senato, milletvekilleri ve adalet bakanına Yüksek Mahkeme üyelerini yargı çevrelerine danışmadan atama yetkisi veren yasa tasarısına Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda’dan veto geldi. Duda, Cumhurbaşkanlığı sarayında düzenlediği basın toplantısında, yargı sistemini değiştirmeyi hedefleyen ve yargının bağımsızlığını sınırlayan tasarıyı veto edeceğini, tasarıyı avam kamarasına geri göndereceğini açıkladı.

Senato’da yeni yargı tasarısına ilişkin yapılan oylamada iktidardaki Hukuk ve Adalet Partisinin (PiS) yasa tasarısına 55 senatör “evet”, 23 senatör “hayır” oyu kullanmıştı. Senato onayının ardından tasarının yasalaşması için Polonya Cumhurbaşkanı Duda’nın imzası gerekiyordu.

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda ise yüzbinlerce Polonyalının yapmış olduğu eylemlere kulak vererek yasayı ‘veto’ edeceğini duyurdu.

Peki şimdi ne olacak? Bekleyip göreceğiz. Gelişmeleri en hızlı şekilde Polonyadan.Com‘dan paylaşmaya devam ediyor olacağız.

Kaynak: Haberler

Polonyadan

About Polonyadan

Bir ülkeye ister kısa süreli gitmek isteyin ya da isterseniz temelli taşınmayı planlayın, mutlaka internette araştırmalar yaparak kafanızdaki sorulara yanıt bulmaya çalışırsınız. Nerede yemek yiyebiliriz, nereleri gezmeliyiz, uçak biletini nasıl alırız, vize almak kolay mı, dili zor mudur, insanları nasıldır, havası çetin midir, hangi mevsimlerde gitmek gerekir gibi sorulara yanıt bulan bloglar, her ülke için bulunmaz kaftandır. Hele ki bu blog sizin anlayabileceğiniz bir dilde olursa, daha da mutlu oluyorsunuz. İşte, Polonyadan.com da tam olarak öyle bir blog. -- 2009 yılında projelendirilen ve 2010 yılında hayata geçirilen blog, artık hem bir rehber hem de haber kaynağı niteliğinde paylaşımların sürdürüldüğü ve her ay yüzbinlerce insana ulaşan bilgi bankası konumuna geldi. -- Sloganından da anlaşıldığı üzere, Polonya hakkında ne var ne yoksa paylaşılan platform, aynı zamanda Polonya’yı temsil eden ilk Türkçe blog olma özelliğine sahiptir. Sonrasında öncülük ederek farklı blogların da gün yüzüne çıkması, kesinlikle mutluluk verici. -- Polonya’da yazılı tercüman, gezi rehberi, toplantılarınız için simultane tercüman, restoran ya da şirketiniz için fotoğraf ve video ekibi ya da üniversite eğitimi için danışmanlık hizmeti arıyor olabilirsiniz. Kısacası, Polonya ilgili ihtiyacınız olan ya da öğrenmek istediğiniz herhangi bir konu için hem sosyal medya hesaplarından hem de blog üzerinden rahatlıkla ulaşabilir ve sorularınızı yöneltebilirsiniz. -- 2020 itibariyle tam anlamıyla onuncu yılını kutlayan Polonyadan.com, yaşam standartlarını, eğitim sistemini, çalışma şartlarını, hava koşullarını, güncel haberleri, araştırma ve röportajları, ve yine kısacası Polonya hakkında arayıp da bulamadığınız binlerce sayfalık bilgiyi sizlere sunmaya devam ediyor. -- Instagram, Facebook ve Twitter hesaplarından da takip edebileceğiniz Polonyadan.com her zaman kaliteli içerikler üreterek Polonya ve Türkiye arasında bir köprü kurmaya gayret ediyor. -- Polonyadan.com, umarız ki sizler için de faydalı oluyor ya da olacaktır.

View all posts by Polonyadan →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir