Polonyalı Girişimciler: İstikrarsız bir hukuk işletmelerimizin çalışmasını zorlaştırıyor

Pek çok Polonyalı girişimci hukukdaki yasaların eksikliğinden ve bu eksiklikliğin sebep olduğu istikrarsızlıktan dolayı ülke içerisinde faaliyet göstermede zorlandıklarını belirtiyor. Açıkcası buradaki girişimcilerin bu problemlerle birlikte en fazla şikayet ettiği bir diğer konuda vergi meseleleridir. Bu nedenle pek çoğu işlerini yurtdışında yürütmeyi tercih ediyor.

ZPP’nin (Polonya İşverenler Birliği) yaptığı son çalışmaya göre Polonyalı girişimcilerin yüzde 72’si kanunlardaki eksiklikler, güvensizlikler ve bunların sebep olduğu istikrarsızlıktan dolayı zorluk çekiyorlar. Başlıca mücadele edilen konu başlıklarına bakıldığında:

 • Aşırı bürokrasi – yüzde 66
 • İş gücü maliyeti – yüzde 66
 • Yetkililerin otoriter ve keyfi kararları – yüzde 58
 • Karmaşık ekonomi yasaları – yüzde 56
 • Yüksek vergiler – yüzde 51
 • Memurlar ve yetkililer – yüzde 42
 • Davaların yavaş çözülmesi – yüzde 41
 • Vergi dairesi ve diğer kurumlar tarafından yapılan kontroller – yüzde 31
 • Yatırım engelleri – yüzde 15

ZPP’nin Hukuk ve Mevzuat Direktörü Jacek Cieplak; yasal düzenlemelerin sayısı girişimcilerin yapamayacağı kadar büyük, kendi şirketini yöneten kişinin günde dört saatini kuralları okumakla geçirmesi gerekiyor diye yorumda bulundu.

Polonyalı girişimcilerin sıkıntısı sadece yasalar değil

Jacek Cieplak’ın PAP ile yaptığı röportajda verdiği diğer bir demeçte; ekonomik faaliyetlerle ilişkili her türlü verginin ülkede iş yürütmek isteyen herkese büyük bir sıkıntı oluşturduğunu belirtiyor. Dolayısıyla girişimcilerin yurtdışına çıkmaya çalıştıklarını hatta durumların daha elverişli olduğu (girişimciler açısından) Çek Cumhuriyeti veya Slovakya’ya gitmeye çalıştıklarını da ekliyor.

Polonya’da iş yürütmenin olumlu yanları da bulunuyor

Yukarıdaki olumsuzlukların yanında girişimcileri Polonya’da iş kurmaya teşvik edecek olumlu yanları da bulunuyor. Yapılan çalışmaya göre bunlar arasında;

 • Devlet tarafından verilen geri ödemesiz mali yardım – yüzde 57
 • Kendi işini yürütenler için önemli yardımlar – yüzde 41
 • Tercihli ZUS ödemesi için uzatılmış süre – yüzde 68
Polonyadan

About Polonyadan

Bir ülkeye ister kısa süreli gitmek isteyin ya da isterseniz temelli taşınmayı planlayın, mutlaka internette araştırmalar yaparak kafanızdaki sorulara yanıt bulmaya çalışırsınız. Nerede yemek yiyebiliriz, nereleri gezmeliyiz, uçak biletini nasıl alırız, vize almak kolay mı, dili zor mudur, insanları nasıldır, havası çetin midir, hangi mevsimlerde gitmek gerekir gibi sorulara yanıt bulan bloglar, her ülke için bulunmaz kaftandır. Hele ki bu blog sizin anlayabileceğiniz bir dilde olursa, daha da mutlu oluyorsunuz. İşte, Polonyadan.com da tam olarak öyle bir blog. -- 2009 yılında projelendirilen ve 2010 yılında hayata geçirilen blog, artık hem bir rehber hem de haber kaynağı niteliğinde paylaşımların sürdürüldüğü ve her ay yüzbinlerce insana ulaşan bilgi bankası konumuna geldi. -- Sloganından da anlaşıldığı üzere, Polonya hakkında ne var ne yoksa paylaşılan platform, aynı zamanda Polonya’yı temsil eden ilk Türkçe blog olma özelliğine sahiptir. Sonrasında öncülük ederek farklı blogların da gün yüzüne çıkması, kesinlikle mutluluk verici. -- Polonya’da yazılı tercüman, gezi rehberi, toplantılarınız için simultane tercüman, restoran ya da şirketiniz için fotoğraf ve video ekibi ya da üniversite eğitimi için danışmanlık hizmeti arıyor olabilirsiniz. Kısacası, Polonya ilgili ihtiyacınız olan ya da öğrenmek istediğiniz herhangi bir konu için hem sosyal medya hesaplarından hem de blog üzerinden rahatlıkla ulaşabilir ve sorularınızı yöneltebilirsiniz. -- 2020 itibariyle tam anlamıyla onuncu yılını kutlayan Polonyadan.com, yaşam standartlarını, eğitim sistemini, çalışma şartlarını, hava koşullarını, güncel haberleri, araştırma ve röportajları, ve yine kısacası Polonya hakkında arayıp da bulamadığınız binlerce sayfalık bilgiyi sizlere sunmaya devam ediyor. -- Instagram, Facebook ve Twitter hesaplarından da takip edebileceğiniz Polonyadan.com her zaman kaliteli içerikler üreterek Polonya ve Türkiye arasında bir köprü kurmaya gayret ediyor. -- Polonyadan.com, umarız ki sizler için de faydalı oluyor ya da olacaktır.

View all posts by Polonyadan →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir