2017’nin ikinci çeyreğinde Blik üzerinden 7 milyon işlem gerçekleştirildi

Daha önce sizlere pek çok defa bahsettiğim mobil ödeme çözümü olan Blik ile ilgili 2017 yılının ikinci çeyrek sonuç istatistikleri paylaşıldı. Şirketin başkanı Twitter üzerinden canlı yayın yaparak bir basın toplantısı gerçekleştirdi. Nisan-Haziran ayları içerisinde Blik üzerinden toplamda 7 milyon işlem gerçekleştirildi ve birinci çeyreğe oranla yüzde 20 artış yaşandı.

Önceki periyotlarda olduğu gibi 2017 yılının ikinci çeyreğinde Blik üzerinden gerçekleştirilen işlemlerin çoğunluğu online olarak yapıldı. İlk çeyrekte Blik üzerinden online olarak 3.6 milyon işlem ve ikinci çeyrekte ise 4.2 milyonun üzerinde işlem gerçekleştirildi.

İkinci çeyrekte gerçekleştirilen online işlemlerin yüzde 61’lik kısmı e-ticaret aracılığıyla yapıldı. Fiziksel mağazalarda yapılan işlemler yılın ikinci yarısında 500 bin olarak gerçekleştirildi.

Online tarafın yanı sıra Blik üzerinden 1.9 milyon ATM işlemi gerçekleştirildi. 2017’nin ilk çeyreğinde Blik üzerinden gerçekleştirilen online işlemlerdeki miktar tutarı 81 zl iken, ATM ödemelerinde bu miktar 300 zl idi. Diğer yandan ise P2P transferleri uygulama üzerinden 335 bin defa gerçekleştirildi.

İki yeni banka daha sisteme dahil olacak

Bunun yanında gerçekleştirilen basın toplantısında bu yılın sonuna kadar Raiffeisen Polbank ve BGŻ BNP Paribas veya Credit Agricole’un Blik sistemine dahil olacağı belirtildi. Şuan için toplamda 7 banka, 2 GSM finansal servisi ve 1 tane de online banka Blik’e katılanlar arasında yer alıyor. Şuan için ise 5 milyon kişi tarafından Polonya’da kullanılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir