Türk Şirketinin Polonya Başarısı: Gülermak!

Polonya’da inşaat sektöründe önemli işlere imza atan Türk şirketi Gülermak AŞ, Orta ve Kuzey Avrupa’da yeni projelerin peşinde koşuyor.

İtalyan ve Polonyalı ortaklarıyla Varşova Metrosu’nun ikinci etabını bitiren şirket, 1,4 milyar liralık şehir metrosunun tek başına üstlendiği üçüncü hattında inşaat çalışmalarını hızla sürdürüyor. Söz konusu metro hattı, iki ülkenin ticaret hacmini artırmaya da katkıda bulunacak.

Şirketin Polonya’daki projeleri ve çalışmaları hakkında AA muhabirine değerlendirmede bulunan Gülermak Kalite Müdürü Hüseyin Savurur, 6 yıldır Polonya’da faaliyette bulunduklarını söyledi.

Savurur, Varşova metro hattının ikinci merkez kısmını bitirdiklerini belirterek “Şimdi o merkez kısmını uzatıyoruz. Yaklaşık 2,5 kilometre tünel ve 3 istasyon daha yapacağız. Şu an inşaat aşamasında. Bu projemiz yaklaşık 1 yıl önce başladı. Şu an her şey yolunda gidiyor. İki yıl sonra da bu kısmı bitireceğiz. Projemizde 70’i Türkiye’den olmak üzere yaklaşık bin kişi çalışıyor.” diye konuştu.

Avrupa’da iş yapmanın zorluklarına değinen Savurur, “Mesela burada bir inşaata başlamadan önce idari makamlardan izin almak zor oluyor. Herhangi bir bariyeri koymadan önce en az 15-20 makamdan izin almanız lazım. Projelerinizi sunmanız, onlardan onay alıp öyle işe başlamanız lazım. Yerel halkla toplantılar yapıp onları günlük yaşamlarının en az seviyede etkileneceği konusunda ikna etmemiz lazım. Onların da onaylarını aldıktan sonra işlere başlıyoruz. İzinler zor oluyor ama şimdilik her şey yolunda gidiyor.” ifadesini kullandı.

Savurur, Avrupa’da iş yapmak isteyen Türk inşaat şirketlerine tavsiyede bulunurken “Burada ihale şartları, ihale durumları zor biraz. İyi çalışmaları lazım. Projeleri iyi etüt etmeleri, iyi hazırlanmaları lazım. Tüm bu bahsettiğim izinlerde onların yerel kanun ve düzenlemeleri iyi bilmeleri lazım. Ondan sonra gelip burada ihalelere girebilirler.” diye konuştu.

Şirket olarak, Varşova’da halihazırda iki projeleri olduğunu anlatan Savurur, şöyle devam etti: “Projede çalışanların yüzde 80’i Polonyalı işçilerden oluşuyor. Kültür sorunu hiç yaşamadık. Burada mesela bu şantiyenin müdürü Polonyalı bir arkadaşımız, bizimle 6 senedir çalışıyor. Çoğu mühendis arkadaş, bizimle yıllardır çalışıyor. Herhangi bir zorluk yaşamadık. Güzel bir ekip olduk, yıllarca beraber çalışıyoruz. Firma içinde çok sosyal aktivitelerimiz oluyor. Kültürel bir zorlukla karşılaşmadık. Çok mutluyuz, yani bir Türk firması olarak nerdeyse Avrupa’nın göbeğindeyiz. Gayet mutluyuz, burada her şey yolunda gidiyor. Avrupa’da bu büyüklükte işler alıp bitirmekten gurur duyuyoruz.

“Çinliler yolu bitiremeden ayrıldı”

Gülermak’ta şantiye şefi olarak görev yapan Polonyalı Tomasz Badowski de 2011’den beri Türk şirketinde çalıştığını belirterek “Bir yıldır bu uzatma projesinde çalışıyoruz. Sadece benim sorumlu olduğum bölümde 120 ile 140 işçi çalışıyor. Burada çalışan Polonyalılar ve Türkler iş birliğine açıklar. Türklerle çalışırken kültürel farklılıktan dolayı hiç zorluk hissetmedim.” dedi.

Badowski, Polonya’ya gelen Çin şirketlerinin iyi planlama yapamadıkları için işlerini yarıda bırakıp ülkeden ayrılmak zorunda kaldıklarını ifade ederek “Polonya’da inşaat için kanunlar çok sıkı uygulanıyor. Polonya piyasasına giren herhangi bir şirket, her şeyi kendisine göre yapacak diye bir şey olamaz. Şirket Polonyalı işçi ve müdür çalıştırmak zorunda. Bu pazara girmek zor fakat girdikten sonra işleriniz kolaylaşıyor. Pazarda rekabet büyük. İtalyan şirketleri pazarda aktif. Çinli şirketler de yol projesi aldı fakat yolu tamamlayamadan ülkeden ayrılmak zorunda kaldılar.” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: Artı49

Türk Şirketinin Polonya Başarısı: Gülermak!” için 9 yorum

 1. Avatar
  Kadir polat

  Asfalt mekanik silindir öparetörüyüm gülermakta çalışırım çagırırsanız

 2. Avatar
  Tolga Bilgen

  Merabalar, Ben Tolga Bilgen HEAT INSULATION STAFF, I rely on my practical work in isolation and I can give as much guarantee as I can, I am also a heavy vehicle driver, I have E class certificate, Serece 1,2,3,4, my document is available, MEB APPROVED CERTIFICATE HAVE CERTIFICATE, passport ready, please help if you would like to thank

 3. Murat
  Murat

  Merhaba. Birincisi, İngilizce değil de Türkçe yazmanız yeterli. Diğer bi husus da, GÜlermak ile direkt irtibata geçmenizi tavsiye ederiz. Teşekkürler.

 4. Avatar
  Yusuf

  Selam Aleykum 4 kisiye ihtiyac duyuyomusuz demirci alaninda polonya vizemiz var

 5. Murat
  Murat

  Gülermak’a direkt yazsanız daha iyi olur. Teşekkürler.

 6. Avatar
  serkan ös

  MERHABA biz inşaat boya alçı bölmeduvar ustasıyız ekibiz

 7. Avatar
  Anjela

  Merhabala ilk once bu sirket hakta bu gun duydum tabi basariniza benden cok sevindim semimi kalpden soyluyorum.
  Ben Gurcustan azerisiyim polonyada insat sirketin de sekreter calisiyrum bizimlede turkier calisiyorlar cok caliskan insanlardi.

 8. Avatar
  Tebriz

  Selam alekum benim ismim Təbriz insat sektorunde calismisim azərbaycanlıyam raboci vizam var bir yillik varsavadayim kəndim iş istiyorum firmadan

 9. Avatar
  Adem özkol

  merhaba ben adem kaba inşaat kalfasıyım gülermakın izmir Balçova metro inşatı çağdaş şantiyesine başlamıştım taşeron ödeme yapmadığından dolayı işi bırakmak zorunda kaldım gülermak ailesiyle yurdışı ve yurt içinde çalışmak isterim.saygılarımla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir