Polonyalı internet kullanıcılarının yüzde 54’ü online alışveriş yapıyor

Geçtiğimiz yıllara nazaran Polonya’daki online alışveriş yapan internet kullanıcılarının sayısında artış meydana geldi. Son rakamlara baktığımızda Polonyalı internet kullanıcılarının yarısını e-tüketici olarak adlandırabiliriz.

Gemius tarafından yeni yayınlanan rapora göre 2017 yılında online olarak alışveriş yapan Polonyalıların yüzde 88’nin 50 yaş altında, ikincil veya üniversite mezun oranlarının yüzde 77 ve büyük şehirlerde yaşayanların oranının ise yüzde 74 olduğu belirtilmiş. Bunun yanında alışveriş yapanların yüzde 53’nün kadın, yüzde 47’sinin de erkek olduğu belirtilmiş.

Raporu geçen yıla göre kıyaslandığında bazı değişimlerin olduğu gözüküyor. Geçen yıl online alışveriş yapan 25-34 aralığındaki kullanıcıların oranı yüzde 26 iken bu sene bu oran yüzde 29’a yükselmiş.

Bunun yanında geçen yıla nazaran kasabalardan alışveriş yapan kişi sayısında artış meydana gelmiş. Yine rapora  göre ülke dışından online alışveriş yapan kişi sayısında geçen yıla nazaran daha fazla artış kaydettiği belirtilmiş.r

Raporda diğer göze çarpan artış ise ülke dışındaki alışveriş sitelerinden yapılan alışveriş oranında 2016 yılına göre artışlar meydana gelmiş. 2017 itibariyle bu oranın yüzde 16’ya ulaştığı ve bu oranın gitgide daha da fazla arttığı belirtiliyor.

Gemius, Account Manager Katarzyna Binert yaptığı açıklamada; sonuçların kendileri açısından süpriz olmadığı, online pazarın gençler için artık doğal bir çevre olduğu ve ayrıca gençlerin çok sayıdaki teslim yöntemleri arasından seçim yapmakta hoşlandığını ve lojistik hizmetlerin hızına, zamanlanmasına ve teknolojik ilerlemeleri konularına daha fazla dikkat ettiğini belirtiyor.

Bunların yanında kullanıcıların en fazla sıkıntı çektiği konular arasında yüzde 38’le teslimat sürelerinin çok uzun olması ve yüzde 37 ile de teslimat ücretlerinin yüksek olması geliyor.

 

Polonyadan

About Polonyadan

Bir ülkeye ister kısa süreli gitmek isteyin ya da isterseniz temelli taşınmayı planlayın, mutlaka internette araştırmalar yaparak kafanızdaki sorulara yanıt bulmaya çalışırsınız. Nerede yemek yiyebiliriz, nereleri gezmeliyiz, uçak biletini nasıl alırız, vize almak kolay mı, dili zor mudur, insanları nasıldır, havası çetin midir, hangi mevsimlerde gitmek gerekir gibi sorulara yanıt bulan bloglar, her ülke için bulunmaz kaftandır. Hele ki bu blog sizin anlayabileceğiniz bir dilde olursa, daha da mutlu oluyorsunuz. İşte, Polonyadan.com da tam olarak öyle bir blog. -- 2009 yılında projelendirilen ve 2010 yılında hayata geçirilen blog, artık hem bir rehber hem de haber kaynağı niteliğinde paylaşımların sürdürüldüğü ve her ay yüzbinlerce insana ulaşan bilgi bankası konumuna geldi. -- Sloganından da anlaşıldığı üzere, Polonya hakkında ne var ne yoksa paylaşılan platform, aynı zamanda Polonya’yı temsil eden ilk Türkçe blog olma özelliğine sahiptir. Sonrasında öncülük ederek farklı blogların da gün yüzüne çıkması, kesinlikle mutluluk verici. -- Polonya’da yazılı tercüman, gezi rehberi, toplantılarınız için simultane tercüman, restoran ya da şirketiniz için fotoğraf ve video ekibi ya da üniversite eğitimi için danışmanlık hizmeti arıyor olabilirsiniz. Kısacası, Polonya ilgili ihtiyacınız olan ya da öğrenmek istediğiniz herhangi bir konu için hem sosyal medya hesaplarından hem de blog üzerinden rahatlıkla ulaşabilir ve sorularınızı yöneltebilirsiniz. -- 2020 itibariyle tam anlamıyla onuncu yılını kutlayan Polonyadan.com, yaşam standartlarını, eğitim sistemini, çalışma şartlarını, hava koşullarını, güncel haberleri, araştırma ve röportajları, ve yine kısacası Polonya hakkında arayıp da bulamadığınız binlerce sayfalık bilgiyi sizlere sunmaya devam ediyor. -- Instagram, Facebook ve Twitter hesaplarından da takip edebileceğiniz Polonyadan.com her zaman kaliteli içerikler üreterek Polonya ve Türkiye arasında bir köprü kurmaya gayret ediyor. -- Polonyadan.com, umarız ki sizler için de faydalı oluyor ya da olacaktır.

View all posts by Polonyadan →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir