Polonyalı internet kullanıcılarının yüzde 54’ü online alışveriş yapıyor

Geçtiğimiz yıllara nazaran Polonya’daki online alışveriş yapan internet kullanıcılarının sayısında artış meydana geldi. Son rakamlara baktığımızda Polonyalı internet kullanıcılarının yarısını e-tüketici olarak adlandırabiliriz.

Gemius tarafından yeni yayınlanan rapora göre 2017 yılında online olarak alışveriş yapan Polonyalıların yüzde 88’nin 50 yaş altında, ikincil veya üniversite mezun oranlarının yüzde 77 ve büyük şehirlerde yaşayanların oranının ise yüzde 74 olduğu belirtilmiş. Bunun yanında alışveriş yapanların yüzde 53’nün kadın, yüzde 47’sinin de erkek olduğu belirtilmiş.

Raporu geçen yıla göre kıyaslandığında bazı değişimlerin olduğu gözüküyor. Geçen yıl online alışveriş yapan 25-34 aralığındaki kullanıcıların oranı yüzde 26 iken bu sene bu oran yüzde 29’a yükselmiş.

Bunun yanında geçen yıla nazaran kasabalardan alışveriş yapan kişi sayısında artış meydana gelmiş. Yine rapora  göre ülke dışından online alışveriş yapan kişi sayısında geçen yıla nazaran daha fazla artış kaydettiği belirtilmiş.r

Raporda diğer göze çarpan artış ise ülke dışındaki alışveriş sitelerinden yapılan alışveriş oranında 2016 yılına göre artışlar meydana gelmiş. 2017 itibariyle bu oranın yüzde 16’ya ulaştığı ve bu oranın gitgide daha da fazla arttığı belirtiliyor.

Gemius, Account Manager Katarzyna Binert yaptığı açıklamada; sonuçların kendileri açısından süpriz olmadığı, online pazarın gençler için artık doğal bir çevre olduğu ve ayrıca gençlerin çok sayıdaki teslim yöntemleri arasından seçim yapmakta hoşlandığını ve lojistik hizmetlerin hızına, zamanlanmasına ve teknolojik ilerlemeleri konularına daha fazla dikkat ettiğini belirtiyor.

Bunların yanında kullanıcıların en fazla sıkıntı çektiği konular arasında yüzde 38’le teslimat sürelerinin çok uzun olması ve yüzde 37 ile de teslimat ücretlerinin yüksek olması geliyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir