Şengen Vizesi ile Oturum Alamayacak Mıyız?

Son dönemlerin en çok sorulan sorusu. Polonya’da sistem değişiyor mu? Şengen alıp gelsek, problem mi olur? İnceliyoruz!

Aslına bakarsanız mesele ŞENGEN vizesi ile ilgili değil. Çünkü farklı sebeplerle Şengen alınabilir. Asıl mantık, ‘statü’… Nedir Statü? Polonya’ya hangi statüde geldiğiniz çok önemli.

Öncelikle bir olaydan başlayalım. Geçtiğimiz günlerde, bir Türk vatandaşı ve bir Hindistan vatandaşı, Yabancılar Şubesi’nde çalışma izni üzerinden oturum kartı başvurusu sırasında, ‘sınır dışı edilmek’ üzere Varşova Chopin Havalimanı’na götürüldü. Hindistan vatandaşı hemen gönderilirken, Türk vatandaşına da 15 gün içerisinde Şengen bölgesini terk etmesi kararı verildi. Üstelik Şengen geçerli vizeleri de iptal edildi. Olay nerede başlıyor?

Normalde Ocak 2016’da yürürlüğe girmesi beklenen bir yasa değişikliği vardı. Bu değişiklik sonrasında ertelendikçe ertelendi. Şimdi Ocak 2018’de ‘yürürlüğe girdi’ diye bir haber çıkmadı. Yani elimizden geldiğince araştırmaya çalıştık. Henüz ‘artık uyguluyoruz’ diye bir açıklama yok. Ancak duyduklarımıza göre, yasalaşan ancak daha öncesinde uygulamaya geçmeyen olay, artık gerçekleştiriliyor.

Peki eğer bu olay gerçekse, ne olacak? Değişen şey nedir tam olarak?

‘Tam olarak’ ne olacağını kimse bilmiyor. Sadece bilinen bazı noktalar var. Statü değiştirmek, neredeyse mümkün olmayacak. Turist olarak, turist vizesiyle Polonya’ya gelen bir vatandaş, burada oturum kartına başvuru yapamayacak. Turist olarak gelen bir vatandaş öğrenci olarak da oturum kartına başvuru yapamayacak.

Bazı danışmanlar ‘yok canım öyle bişey’ dese de, biz bizzat çevremizde vizesi iptal olan vatandaşları duyduğumuz için, bu haberi kaleme almak zorundaydık.

Artık nasıl olacak? Polonya diyor ki, eğer çalışmak üzere Polonya’ya geleceksen, önce çalışacağın şirket çalışma izni çıkaracak, sonra sana davetiye gönderecek, sen de bulunduğun ülkeden Polonya için D tipi ulusal vize alıp geleceksin. Zaten profesyonel firmalar böyle yapıyordu, bu da aramızda kalsın. Öğrenci olarak mı geleceksin? Önce gideceğin okuldan davetiye gelecek, sen de gidip D tipi vize alıp geleceksin, diyor, Polonya.

Tamamen yürürlüğe girdi mi, yasa? Ne evet diyebiliyoruz, ne hayır. Çok yakında herşey belli olacaktır. Bugün-yarın anlarız. Sadece duyduklarımız, artık yürürlüğe geçti diyor, görüştüğümüz avukatlar.

Neden böyle oldu? Genelde bu duruma küfredenlere baktığımızda, Polonya ve Avrupa’nın bu olayla ilgili geçmişini bilmeyenler olduğunu görüyoruz. Uzun zamandır bir çok Avrupa ülkesinde sistem bu şekilde işliyor. Oturum izni almak kolay değildir, her ülkede. Polonya’da çok kolaydı. Ama artık bu durumun önü kesiliyor.

Bize ‘araştırdınız mı? Elinizde delil var mı?’ diye yorumlar da geldi, mesajlar da. Sınır dışı edilme olayı, bence yeterli bir delil.

Paranız var, şirket kuracaksınız, nasıl geleceksiniz? Yatırım yapmak istiyorsunuz, turistik gelemez misiniz? Siz normal oturuma başvurdunuz. Aileniz Şengen ile gelip başvuru yapamaz mı? Bu soruların hepsine yakında cevap bulmaya çalışıyoruz. Bu soruların olumlu çözümlerle sonuca bağlanacağına inanıyoruz. Ancak tam olarak ‘olayı’ görmeden, yorum yapamıyoruz.

Şimdi ne yapıyoruz? Bekliyoruz. Başlığımıza soru işareti atmamızın sebebi, belirsizlik de var durumla ilgili. Artık kafamızda herşey netleştiğinde, tekrar soru işaretsiz bi haber yayınlarız, gerekirse. Şimdilik beklemedeyiz. Ancak şunu bilmeliyiz ki, her yıl biraz daha zorlaşacak, Polonya’da oturum alma işlemleri. En azından şimdilik öyle görülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir