Polonya’da tavuğa protez bacak!

Polonya’da bacağı tümör nedeniyle kesilen bir tavuğa protez bacak takılacak.

Polonya’nın Przemyśl kentinde yaşayan Nadia adlı kadın, evinde beslediği tavuğu Teofila’yı sol ayağındaki şişlik nedeniyle hayvan kliniğine götürdü. Burada yapılan tetkiklerde tavuğun ayağında kötü huylu tümör olduğu belirlendi. Yıllardır evinde beslediği 13 yaşındaki Teofila’yı uyutmaya gönlü razı gelmeyen 80 yaşındaki Nadia’ya veterinerler tavuğun ayağının kesilip yerine protez takılabileceğini söyledi. Bunun üzerine sahibinin de onayıyla ameliyata alınan Teofila’nın sol bacağı kesildi. Ameliyatı gerçekleştiren veteriner hekim Radosław Fedaczyński, operasyon sonrası yaptığı açıklamada başlangıçta tavuk için çok endişelendiğini, onun böylesi ağır bir ameliyatı nasıl kaldıracağını bilmediklerini ifade etti.

“Yaptığımız tetkikler neticesinde ayağı kurtarmamızın mümkün olmadığını gördük, çünkü tümör kemiğin her tarafını sarmıştı, ameliyatı gerçekleştirdik. Ama şuanda Teofila kendini çok iyi hissediyor, sol bacağında yer alan çıkıntının üzerinde yürümeye başladı bile. Şimdilik evde, halının üzerinde yürüyor” diyen Fedaczyński, önümüzdeki süreçte tavuğa protez takmak istediklerini söyledi.

Teofila’ya takılacak protezin implant şeklinde olacağını belirten Fedaczyński, önümüzdeki günlerde böylesi bir implantın tavuğa uygulanıp uygulanamayacağını test edeceklerini söyledi. Ancak veteriner Fedaczyński’nin “Polonya’nın en mutlu tavuğu” olarak nitelediği Teofila’yı protez takılmasının ardından uzun bir rehabilitasyon süreci bekliyor. Tavuk Teofila, arkadaşları kedi ve köpekle birlikte şimdi evinde istirahat ediyor.

Kaynak: Haberler

Polonyadan

About Polonyadan

Bir ülkeye ister kısa süreli gitmek isteyin ya da isterseniz temelli taşınmayı planlayın, mutlaka internette araştırmalar yaparak kafanızdaki sorulara yanıt bulmaya çalışırsınız. Nerede yemek yiyebiliriz, nereleri gezmeliyiz, uçak biletini nasıl alırız, vize almak kolay mı, dili zor mudur, insanları nasıldır, havası çetin midir, hangi mevsimlerde gitmek gerekir gibi sorulara yanıt bulan bloglar, her ülke için bulunmaz kaftandır. Hele ki bu blog sizin anlayabileceğiniz bir dilde olursa, daha da mutlu oluyorsunuz. İşte, Polonyadan.com da tam olarak öyle bir blog. -- 2009 yılında projelendirilen ve 2010 yılında hayata geçirilen blog, artık hem bir rehber hem de haber kaynağı niteliğinde paylaşımların sürdürüldüğü ve her ay yüzbinlerce insana ulaşan bilgi bankası konumuna geldi. -- Sloganından da anlaşıldığı üzere, Polonya hakkında ne var ne yoksa paylaşılan platform, aynı zamanda Polonya’yı temsil eden ilk Türkçe blog olma özelliğine sahiptir. Sonrasında öncülük ederek farklı blogların da gün yüzüne çıkması, kesinlikle mutluluk verici. -- Polonya’da yazılı tercüman, gezi rehberi, toplantılarınız için simultane tercüman, restoran ya da şirketiniz için fotoğraf ve video ekibi ya da üniversite eğitimi için danışmanlık hizmeti arıyor olabilirsiniz. Kısacası, Polonya ilgili ihtiyacınız olan ya da öğrenmek istediğiniz herhangi bir konu için hem sosyal medya hesaplarından hem de blog üzerinden rahatlıkla ulaşabilir ve sorularınızı yöneltebilirsiniz. -- 2020 itibariyle tam anlamıyla onuncu yılını kutlayan Polonyadan.com, yaşam standartlarını, eğitim sistemini, çalışma şartlarını, hava koşullarını, güncel haberleri, araştırma ve röportajları, ve yine kısacası Polonya hakkında arayıp da bulamadığınız binlerce sayfalık bilgiyi sizlere sunmaya devam ediyor. -- Instagram, Facebook ve Twitter hesaplarından da takip edebileceğiniz Polonyadan.com her zaman kaliteli içerikler üreterek Polonya ve Türkiye arasında bir köprü kurmaya gayret ediyor. -- Polonyadan.com, umarız ki sizler için de faydalı oluyor ya da olacaktır.

View all posts by Polonyadan →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir