Pazar Günü Alışveriş Yasağı Bu Pazar Başlıyor! – Polonya!

Polonya’da Pazar günleri ticaret yasağı bu hafta başlıyor. Peki kimler etkilenecek? Her yer kapalı mı olacak? Tavsiyelerimizle konuya değiniyoruz.

‘Zakaz Handlu’ diyoruz, Lehçe’de. Yani, ticaret yasağı. Sizlere daha önce ‘Polonya’da Pazar Günleri Marketler Kapalı Olacak!‘ başlığı ile bu haberimizi paylaşmıştık. Ve o gün geldi çattı. Bu Pazar, yani 11 Mart 2018‘de, ilk ‘kapanış’ başlıyor. Peki, hiç mi alışveriş yapamayacağız? Mazotumuz bitse, yolda mı kalacağız? Yok artık!

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda’nın bu konuyla ilgili açıklaması şu şekilde: “Bu an bizim için sosyal dayanışmamızın gücünü gösteren bir an. Pazar günleri dükkanlarını kapatanlar ile Pazar günü dahi çalışarak tatil yapamayan kişilerin dayanışması. Bugünü çocuklarıyla aileleriyle geçirmek herkesin hakkı. Herkesin rahat bir pazar günü geçirmeye hakkı vardır.”

Bu açıklama sonrasında gelen detaylar da gösteriyor ki, kişi kendi mağazasını açabilir ve çalışabilir ancak bir ‘çalışan’, çalıştıramaz. Tatil yapmak zorunda. Lakin bu konunun da istisnaları bulunuyor. Bu konulara değinelim biraz, isterseniz.

Bilinmesi gereken iki husus var. 

Birincisi şu ki, istisna noktalar var. Örneğin, ‘açık kalabilecek’ mekanlarla ilgili bir liste belirlenmiş.

Nereler açık olacak? 

Fırınlar, pastaneler, dondurmacılar, petrol istasyonları, çiçekçiler, dergi/gazete satıcıları, toplu taşıma bilet satış dükkanları, tren istasyonları içerisindeki dükkanlar, havalimanları, toplu taşımalar, hediyelik eşya satıcıları, postaneler, tütün ürünleri satan dükkanlar, e-ticaret siteleri…

Yukarıda saydığımız ‘işletmeler’, ticaret yasağı yasasının dışında kalıyor. Eksik yazdığımız varsa, affola. Ama genel olarak aldığımız bilgiler bu şekilde.

Yani, normalde gittiğimiz ve çılgınlarca para harcadığımız (ya da sadece takıldığımız) alışveriş merkezleri, kapalı mı olacak?

İşte burada da, ikinci mesele, devreye giriyor.

Bazı alışveriş merkezlerinin ‘biz açığız’ şeklinde reklamlarını görebilirsiniz. Nasıl açıklar? İçlerinde bazı ‘dükkanlar’, açık olma yetkinliğine sahip olduğu için, biz açığız diyebiliyorlar. Örneğin Varşova’daki Atrium Reduta, ‘Pazarları açığız’ sloganıyla gündemde olan alışveriş merkezlerinden. Sayfalarında ise, listelemişler, hangi dükkanlarının açık olduğunu: Kwiaciarnia, Mała Łąka, Costa Coffee, Cezar, Cukiernia Sowa, Mc Donald’s, Pizza Dominium, In Medio, Subway, Monti Café, Mleczarnia, Misumari Nail Bar, Salon Fryzjerski, Your Place, China Town, Travel Planet, Myjnia samochodowa, Salad Story, Starbucks, Centrum Manicure, Plac Zabaw, Grycan Lody od Pokoleń… Yani, genel anlamda (tam olarak olmasa da), yasaklı olmayan noktalar, AVM içinde açık olacakmış. Bu da alışveriş merkezleri tamamen kapalı mı olacak sorularına, yakın zamanda daha iyi cevaplar alacağımızı gösteriyor. Ama bizim tahminimiz, sanki, yüzde elli oranda dükkanlar kapalı olacakken, bi o kadar da açık olacak mekanlarla karşılaşacak gibiyiz.. Bakalım…

Petrol istasyonları, market alanlarını büyütmek istiyor.

Resmi olarak gönül rahatlığıyla açık olabilecek petrol ofisleri, tabi ki her türlü ürünü de satmak ve büyük marketler gibi olmak isteyecek. Bu sebeple, market bölümlerine de yatırım yapmayı düşünüyorlar. Özellikle bunu dile getiren firmaların başında ise, ORLEN geliyor.

Hangi tarihlerde ticaret yasağı var?

Aşağıda sizlerle 2018 için geçerli olan takvimi paylaşıyoruz. Yıl sonu geldiğinde, 2019 yılı için gelecek takvimi de paylaşmaya çalışacağız (elimizden geldiğince).

Biedronka ve Lidl, açık olacak mı?

Hayır. Yine aksi olursa sizlerle paylaşırız. Ancak şimdiye kadar bildiğimiz ve öğrendiğimiz kadarıyla, Polonya’nın lider mağazalarından Biedronka ve Lidl, ‘yasaklı’ günlerde, açık olmayacak.

Polonya için tarihi bir karar olan Pazar tatilleri konusunu hep birlikte bekleyip göreceğiz. Başta da belirttiğimiz gibi, ilk tatil, bu pazar (11 Mart 2018) başlıyor.

Kaynaklar: Polonyadan.Com MuhabirleriBusiness Insider Polska

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir