Polonya’da Holokost Kurbanları İçin Yaşam Yürüyüşü!

Binlerce Yahudi genç, Holokost kurbanlarının Ölüm Yürüyüşü’ne atfen 30’uncu kez düzenlenen Yaşam Yürüyüşü’nde Nazilerin en büyük imha merkezleri Auschwitz’ten Birkenau’ya yürüyerek soykırım kurbanlarını anıyor.

Nazilerin Yahudi esirleri zorladığı ölüm yürüyüşlerinde hayatını kaybedenleri anmak için çok sayıda ülkeden binlerce Yahudi gencin 1988 yılında başlattığı “Yaşam Yürüyüşü” bu yıl 30’ncu kez düzenleniyor.

Yürüyüşte 52 ülkeden binlerce Yahudi, Nazilerin en büyük ölüm merkezi olan Polonya’daki Auschwitz Toplama Kampı’ndan Birkenau Kampı’na yürüyerek 6 milyon Holokost kurbanını anıyor.

Kamplar arasındaki üç kilometrelik yürüyüşe bu yıl İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin ve Polonyalı mevkidaşı Andrzej Duda da katılıyor.

İsrail ile aylardır ilişkileri gergin olan Polonya’nın Cumhurbaşkanlığı ofisinden paylaşılan Twitter mesajında her iki liderin yürüyüşe katılacağı vurgulandı. Sağ muhafazakâr Polonya hükümetinin bir süre önce yürürlüğe soktuğu bir yasa İsrail’in büyük tepkisine neden olmuştu. Yasa, Nazilerin işlediği insanlık suçlarında Polonya ulusu veya devletinin payı olduğunu savunanların cezalandırılmasını öngörüyor.

Sosyal medyada yürüyüş için #YomHaShoah (Holokostu Anma Günü) ve March of the Living etiketleri açıldı.
Kaynak: DW

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir