Polonya’nın bağımsızlığı Antalya’da kutlandı!

Polonya’nın bağımsızlığını kazanmasının 100. yıl dönümü kutlamaları kapsamında Antalya’da ‘Bağımsızlığın Kadınları’ adlı sergi açıldı.

Muratpaşa Belediyesi, Polonya Antalya Fahri Konsolosluğu, Antalya Polonyalılar Kültür ve Eğitim Derneği işbirliğinde Aydın Kanza Parkı’nda açılan serginin kurdelesini Belediye Başkanı Ümit Uysal, Polonya Büyükelçiliği Maslahatgüzar Birinci Müsteşar Robert Rokicki, elçilik başkâtibi Ewa Horoszewicz, Konsolos Patry Woszczek, Dışişleri Bakanlığı Büyükelçisi ve Antalya Temsilcisi H. Avni Aksoy, Polonya’nın Antalya Fahri Konsolosu Sururi Çorabatır birlikte kesti.

Polonya Büyükelçiliği Maslahatgüzar Birinci Müsteşar Robert Rokicki, Polonya’nın bağımsızlığına kavuşmasında kadın ve erkeklerin bireysel katkıları olduğunun altını çizdi.

Rokicki, kutlamalara destek veren Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal’a, Büyükelçilik, Konsolosluk görevlilerine ve Polonyalılar Derneği’ne teşekkür etti.

Belediye Başkanı Ümit Uysal da Polonya’nın Avrupa’nın tam kalbinde bir ülke olduğunu söyledi. Dünyada çok az ulusun bağımsızlık mücadelesi verdiğini kaydeden Başkan Uysal, “Bunlardan biri de Polonya’dır. Türkiye, Polonya’nın bağımsızlık mücadelesine hep destek olmuştur. O yıllarda, bağımsızlık için savaşan Polonyalıların bir kısmı Türkiye’ye yerleşti, bizim birer parçamız oldu. Dostluk ve kardeşliğimizin yüzyıllarca sürmesini diliyorum” dedi.

Konuşmaların ardından Polonyalı sanatçı İrena Yalçın, Emirhan Emin’in akordeonu eşliğinde Polonya’ya özgü şarkılar seslendirdi. Çocuklar da Polonya’nın geleneksel halk danslarını sergiledi.

Başkan Ümit Uysal, Polonya Büyükelçiliği, konsolosluk ve fahri konsolosluk görevlileri ile birlikte sergiyi gezdi. Büyükelçilik Maslahatgüzarı Birinci Müsteşar Robert Rokicki, kadınların bağımsızlık mücadelesini anlatan fotoğrafların hikâyelerini anlattı.

Kaynak: CNNTURKPolonyadan

About Polonyadan

Bir ülkeye ister kısa süreli gitmek isteyin ya da isterseniz temelli taşınmayı planlayın, mutlaka internette araştırmalar yaparak kafanızdaki sorulara yanıt bulmaya çalışırsınız. Nerede yemek yiyebiliriz, nereleri gezmeliyiz, uçak biletini nasıl alırız, vize almak kolay mı, dili zor mudur, insanları nasıldır, havası çetin midir, hangi mevsimlerde gitmek gerekir gibi sorulara yanıt bulan bloglar, her ülke için bulunmaz kaftandır. Hele ki bu blog sizin anlayabileceğiniz bir dilde olursa, daha da mutlu oluyorsunuz. İşte, Polonyadan.com da tam olarak öyle bir blog. -- 2009 yılında projelendirilen ve 2010 yılında hayata geçirilen blog, artık hem bir rehber hem de haber kaynağı niteliğinde paylaşımların sürdürüldüğü ve her ay yüzbinlerce insana ulaşan bilgi bankası konumuna geldi. -- Sloganından da anlaşıldığı üzere, Polonya hakkında ne var ne yoksa paylaşılan platform, aynı zamanda Polonya’yı temsil eden ilk Türkçe blog olma özelliğine sahiptir. Sonrasında öncülük ederek farklı blogların da gün yüzüne çıkması, kesinlikle mutluluk verici. -- Polonya’da yazılı tercüman, gezi rehberi, toplantılarınız için simultane tercüman, restoran ya da şirketiniz için fotoğraf ve video ekibi ya da üniversite eğitimi için danışmanlık hizmeti arıyor olabilirsiniz. Kısacası, Polonya ilgili ihtiyacınız olan ya da öğrenmek istediğiniz herhangi bir konu için hem sosyal medya hesaplarından hem de blog üzerinden rahatlıkla ulaşabilir ve sorularınızı yöneltebilirsiniz. -- 2020 itibariyle tam anlamıyla onuncu yılını kutlayan Polonyadan.com, yaşam standartlarını, eğitim sistemini, çalışma şartlarını, hava koşullarını, güncel haberleri, araştırma ve röportajları, ve yine kısacası Polonya hakkında arayıp da bulamadığınız binlerce sayfalık bilgiyi sizlere sunmaya devam ediyor. -- Instagram, Facebook ve Twitter hesaplarından da takip edebileceğiniz Polonyadan.com her zaman kaliteli içerikler üreterek Polonya ve Türkiye arasında bir köprü kurmaya gayret ediyor. -- Polonyadan.com, umarız ki sizler için de faydalı oluyor ya da olacaktır.

View all posts by Polonyadan →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir