Türk Ehliyetini Polonya Ehliyetine Çevirme Rehberi (adım adım)

Ehliyet konusuna daha önce çokça değindik. Ama sonra dedik ki, adım adım bir anlatsak, ‘nasıl değiştirebiliriz ehliyetlerimizi’ diye. Hazırsanız, belgelerimizi alıyor ve ehliyetlerimizi değiştirmeye gidiyoruz!

Polonya’da yaşıyorsanız, Türkiye’den aldığınız sürücü belgenizi yani ehliyetinizi değiştirmeli ve Polonya ehliyeti almalısınız. Adım adım anlatıyoruz, tüm işlemleri.

GÜNCELLEME: Sınav sistemi geldi. Detaylar için okuyunuz: Polonya’da Türk Ehliyeti Değişiminde Sınav Şartı KESİNLEŞTİ!

6 ay şart!

Polonya’da ehliyet alabilmek için, 6 ayı doldurmuş olmalısınız. Yani başvuru işlemlerinizi yaparken, 6 aydır Polonya’da yaşadığınızı kanıtlayıcı belgelerle gitmelisiniz (vize, oturum kartı vs.).

Lehçe tercümeler

Ehliyetinizi Lehçe diline tercüme etmelisiniz. Polonya’da Türkçe-Lehçe tercümeler yapan yeminli tercümanlar mevcut. Onlarla irtibata geçebilirsiniz.

Meldunek/İkametgat şart!

Hangi ilçede oturuyorsanız, oradan ehliyetinizi değiştireceksiniz. Ve o belediyede de ikametgah kaydınızın olması gerek.

Adım Adım Başlıyoruz…

Yanınıza tüm belgelerinizi alıyorsunuz. Nedir bu belgeler?

Gerekli belgeler: Pasaport, Oturum Kartı/vize, Ehliyet tercümeleri, bir adet fotoğraf ve ödemeler için bir miktar para…

Belediye binasına girdiğinizde, ilk önce MELDUNEK yani ikametgah işlemleri için NUMARA almalısınız. Orada İngilizce ve Lehçe dillerinde olan bir form göreceksiniz. Bir görevliye de sorabilirsiniz. O formu doldurmalısınız. Bu işlem 10-15dk sürebiliyor.

Daha önceden yaptırdığınız ve hala geçerli bir ikametiniz varsa, direkt olarak ehliyet değiştirme işlemine geçebilirsiniz. Ancak ikametiniz hiç yoksa, ya da vardı ama süresi bittiyse, yenilemeniz gerekir.

İkametgah işlemi yoktur. Normalde ücretsiz. Ama siz belge şeklinde almak isterseniz, imzalı mühürlü olsun derseniz, o zaman 17-20 zloty civarında bir ücret talep edebilirler. Ama ehliyet işlemi için kağıtta bir belgeye gerek yok, sistemden sizi görüyorlar.

İkametgah işlemleri de bittikten sonra, şimdi de ehliyet işlemleri için (prawo jazdy) sıra numarası almalısınız.

Orada da bir form dolduracaksınız, ehliyet yenileme ile ilgili.
Bu aşamada ibraz etmeniz gereken belgeler şunlar:
Pasaport, oturum kartı/vize, ehliyet tercümesi, bir adet fotoğraf ve 100,50 zloty ödeme dekontu.
İşlemleri yaparken, o sırada gidip ödeme yapıp gelmenize de müsaade ediyorlar genelde. En güzeli öyle yapmak.

Formu doldurup, imzaları atıp, ödeme makbuzunu da ibraz ettikten sonra, beklemeye başlayabilirsiniz.

Sınav var mı?

Normal şartlarda sınav olayı kalktı, Türk ehliyetini değiştirmek isteyenler için. Eskiden vardı. Ama bazı eyaletlerde, sınavların istendiğini duyuyoruz. Bu işlemi çözüme ulaştıranlar varsa, yorumlarda bizlere destek olursanız, seviniriz. Ancak umuyoruz ki, yavaş yavaş tekrar sınav sistemi geri gelmesin, Türk ehliyetleri için. Şimdilik birkaç şehirde, sınav istediklerini duyduk. Normalde sınavsız şekilde değiştirebiliyorduk.

Kısaca özetlemek gerekirse!

6 ay Polonya’da yaşadıktan sonra, belediyemize gidiyoruz, ikametgahımızı güncelliyoruz ya da ikametgah kaydı yapıyoruz, sonra ehliyet başvurumuzu yapıyoruz.

Sonuç ne zaman çıkar?

Bu olay biraz muallak. Çünkü 3 ayda sonuç alan da var, 1 yılda onay alan da. Biraz sabırla beklemek gerek yani.

Sonra ne oluyor?

Size bir SMS gelir, ‘ehliyetinizi teslim alabilirsiniz’ derler. Ehliyetinizi almak için yine geçerli pasaportunuz ve oturum kartınız ya da geçerli vizeniz olmalı. Polonya ehliyetinizi teslim alırken, Türkiye ehliyetinizi ofise iade ediyorsunuz. Yani iki ehliyet birden sizde kalmıyor.

Umarım yararlı olmuştur.

Selamlar!

Polonyadan

About Polonyadan

Bir ülkeye ister kısa süreli gitmek isteyin ya da isterseniz temelli taşınmayı planlayın, mutlaka internette araştırmalar yaparak kafanızdaki sorulara yanıt bulmaya çalışırsınız. Nerede yemek yiyebiliriz, nereleri gezmeliyiz, uçak biletini nasıl alırız, vize almak kolay mı, dili zor mudur, insanları nasıldır, havası çetin midir, hangi mevsimlerde gitmek gerekir gibi sorulara yanıt bulan bloglar, her ülke için bulunmaz kaftandır. Hele ki bu blog sizin anlayabileceğiniz bir dilde olursa, daha da mutlu oluyorsunuz. İşte, Polonyadan.com da tam olarak öyle bir blog. -- 2009 yılında projelendirilen ve 2010 yılında hayata geçirilen blog, artık hem bir rehber hem de haber kaynağı niteliğinde paylaşımların sürdürüldüğü ve her ay yüzbinlerce insana ulaşan bilgi bankası konumuna geldi. -- Sloganından da anlaşıldığı üzere, Polonya hakkında ne var ne yoksa paylaşılan platform, aynı zamanda Polonya’yı temsil eden ilk Türkçe blog olma özelliğine sahiptir. Sonrasında öncülük ederek farklı blogların da gün yüzüne çıkması, kesinlikle mutluluk verici. -- Polonya’da yazılı tercüman, gezi rehberi, toplantılarınız için simultane tercüman, restoran ya da şirketiniz için fotoğraf ve video ekibi ya da üniversite eğitimi için danışmanlık hizmeti arıyor olabilirsiniz. Kısacası, Polonya ilgili ihtiyacınız olan ya da öğrenmek istediğiniz herhangi bir konu için hem sosyal medya hesaplarından hem de blog üzerinden rahatlıkla ulaşabilir ve sorularınızı yöneltebilirsiniz. -- 2020 itibariyle tam anlamıyla onuncu yılını kutlayan Polonyadan.com, yaşam standartlarını, eğitim sistemini, çalışma şartlarını, hava koşullarını, güncel haberleri, araştırma ve röportajları, ve yine kısacası Polonya hakkında arayıp da bulamadığınız binlerce sayfalık bilgiyi sizlere sunmaya devam ediyor. -- Instagram, Facebook ve Twitter hesaplarından da takip edebileceğiniz Polonyadan.com her zaman kaliteli içerikler üreterek Polonya ve Türkiye arasında bir köprü kurmaya gayret ediyor. -- Polonyadan.com, umarız ki sizler için de faydalı oluyor ya da olacaktır.

View all posts by Polonyadan →

10 Comments on “Türk Ehliyetini Polonya Ehliyetine Çevirme Rehberi (adım adım)”

  1. Ben almanya da yasiyorum ve türk ehliyetim var yaklasik 3 senden beri almanyadayim birden fazla ehliyet sinavina girdim kazanamadim polonya dan deyistire bilirmiyim acaba

  2. Merhaba. Maalesef hayır. Polonya’da ikametiniz olmazsa, değiştirmeniz mümkün değildir. Burada yaşıyor olmalısınız. Teşekkürler.

  3. merhabalar ben yeni tip türk ehliyetini bulgaristanda değiştirdim. ikametim almanya 3 seneden beri ve bulgaristandan aldığım türk ehliyetini şimdi alman ehliyetine değiştirmek istesem bir sorun çıkar mı ? çünki ehliyetin arkasında galiba türk ehliyetinden değiştirildi diye ibare var.

  4. Normalde sorun olmaması gerek. Ancak Bulgaristan’dan aldığınız ehliyetin Almanya’da geçiyor olması gerekli normalde. Bu konuyu da bir araştırın isterseniz. Selamlar.

  5. Merhaba ben polonyada yaşıyor um ve 3yillik oturumum var ve 15 aydir buradayim ehliyteimi sinavsiz şekilde değiştirmek mumkunmu bildiğiniz sehir var sinavsiz icin birde yeni turk ehliyeti almis olsam onu degistirmeye gerek varmı peki? Teşekkürler

  6. Merhaba. Hangi şehir ve eyalette olduğunuza göre cevap değişebilir. Hatta ilçeye göre bile değişiklik gösteriyor, Varşova’da.
    Normalde yeni ehliyet alıp, onu sınavsız değiştirebilirsiniz. Ehliyetiniz yeni de olsa eski de olsa, 6 ay sonra değiştirmek şart. Bu bir kural. Ancak eski ehliyet varsa, çoğu şehir, artık sınav istiyor. Şimdilik Wroclaw’da sınav yok diye duyduk. Ama gidip kendi belediyenize meseleyi danışmanız çok iyi olur. Selamlar, teşekkürler.

  7. Merhaba ben turk ehliyetimi zamaninda degistirmistim. Simdi turk ehliyetimi geri almak istiyorum. Ne yapmaliyim?

  8. Merhaba – bulunduğunuz ya da değiştirdiğiniz belediye ile iletişime geçebilirsiniz. Ancak tüm evraklar orada mı saklanıyor yoksa konsolosluğa gönderiliyor mu- tam emin değiliz. Öncelikle belediye ile görüşebilirsiniz. Sonrasında olumsuz yanıt alırsanız, konsoloslukla iletişime geçebilirsiniz. Selamlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir