Polonya komünist miydi? Farklı bir pencereden Polonya!

İkici dünya savaşı biter. Tam Almanlar‘dan kurtuldum diyen Polonya, Sovyetler’e yakalanmıştır. Hiçbir zaman ‘Demir Perde’ ülkelerinden birisi olmasalar da Sovyetler yıkılana kadar bağımsız olduklarını söylemek gerçekçi olamaz.

Polonya resmen 1952’deki  anayasa değişikliği ile komünist olur, savaştan hemen sonra da Sovyet sistemi etkisini gösterir.

1947 yılında bir proje ile ortaya çıkar: Nowa Huta!

Yeni bir şehir kurmak kimin aklına gelir ki?
Hem kulağa da çılgınca gelmiyor mu, o yılları düşündüğünüzde?
Krakow’un (o zamanlar) hemen dışında  bulunan araziye sosyalist ideali yansıtan yepyeni bir şehir!
Tam anlamıyla 100.000 kişilik bir ‘işçi ccenneti’ kurulması planlanıyor ve 23 Haziran 1949 yılında yapımına başlanıyor.  Geniş yollar, sinema ve tiyatro  salonları, oyun bahçeleri ve parklar ve  daha sonraları avrupa demir çelik ihtiyacının %70’ini karşılayacak bir fabrika!

Herşeyin eksiksiz planlandığı bu şehirde tek birşey yoktu: Kilise!

1957 yılında kilise yapımına izin alınınca, Polonyalı halk, kilisenin yapılacağı yere bir haç diker ve sonrasında da 3 yıl süren ‘sokak savaşı’ başlamış oluyor. Yönetim, kilise yapmaya yanaşmıyordu aslında.
O zaman Krakow’da kardinal olan Karol Józef Wojtyła, herkesin bildiği adıyla John Paul II’nin de desteğiyle –yıllarca sürse de– kilisenin yapımı 1977 yılında bitiriliyor. Böylece Nowa Huta; Polonya’daki tanrısız tek şehir olma ünvanını kaybediyor.
Burjivazinin (Krakow) karşısına dikilecek sosyalist  bir baş yapıt olarak planlanmış bu proje, 1952 yılında  tamamlanmış ancak birkaç yıl sonra Krakow’a ilçe olarak bağlanmış.
60’lardan komunizmin yıkılmasına kadar olan süreçte defalarca rejim karşıtı gösteriler yapılmış ve Komünizmin sembolü olarak planlanan Nowa Huta komünist karşıtlığının ve direnişin sembol yeri haline gelmiştir.
Bu güzel metni kaleme alarak bizlerle paylaşan Twitter fenomenlerimizden Jan Sobieski‘ye teşekkürü borç biliriz.
Polonyadan

About Polonyadan

Bir ülkeye ister kısa süreli gitmek isteyin ya da isterseniz temelli taşınmayı planlayın, mutlaka internette araştırmalar yaparak kafanızdaki sorulara yanıt bulmaya çalışırsınız. Nerede yemek yiyebiliriz, nereleri gezmeliyiz, uçak biletini nasıl alırız, vize almak kolay mı, dili zor mudur, insanları nasıldır, havası çetin midir, hangi mevsimlerde gitmek gerekir gibi sorulara yanıt bulan bloglar, her ülke için bulunmaz kaftandır. Hele ki bu blog sizin anlayabileceğiniz bir dilde olursa, daha da mutlu oluyorsunuz. İşte, Polonyadan.com da tam olarak öyle bir blog. -- 2009 yılında projelendirilen ve 2010 yılında hayata geçirilen blog, artık hem bir rehber hem de haber kaynağı niteliğinde paylaşımların sürdürüldüğü ve her ay yüzbinlerce insana ulaşan bilgi bankası konumuna geldi. -- Sloganından da anlaşıldığı üzere, Polonya hakkında ne var ne yoksa paylaşılan platform, aynı zamanda Polonya’yı temsil eden ilk Türkçe blog olma özelliğine sahiptir. Sonrasında öncülük ederek farklı blogların da gün yüzüne çıkması, kesinlikle mutluluk verici. -- Polonya’da yazılı tercüman, gezi rehberi, toplantılarınız için simultane tercüman, restoran ya da şirketiniz için fotoğraf ve video ekibi ya da üniversite eğitimi için danışmanlık hizmeti arıyor olabilirsiniz. Kısacası, Polonya ilgili ihtiyacınız olan ya da öğrenmek istediğiniz herhangi bir konu için hem sosyal medya hesaplarından hem de blog üzerinden rahatlıkla ulaşabilir ve sorularınızı yöneltebilirsiniz. -- 2020 itibariyle tam anlamıyla onuncu yılını kutlayan Polonyadan.com, yaşam standartlarını, eğitim sistemini, çalışma şartlarını, hava koşullarını, güncel haberleri, araştırma ve röportajları, ve yine kısacası Polonya hakkında arayıp da bulamadığınız binlerce sayfalık bilgiyi sizlere sunmaya devam ediyor. -- Instagram, Facebook ve Twitter hesaplarından da takip edebileceğiniz Polonyadan.com her zaman kaliteli içerikler üreterek Polonya ve Türkiye arasında bir köprü kurmaya gayret ediyor. -- Polonyadan.com, umarız ki sizler için de faydalı oluyor ya da olacaktır.

View all posts by Polonyadan →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir