İçeriğe geç

Polonya’da Türk Ehliyeti Değişiminde Sınav Mı Geliyor?

Polonya’da 6 aydan uzun süredir yaşıyorsanız, Türkiye’den almış olduğunuz sürücü belgenizi değiştirmeli ve Polonya ehliyetinizi almalısınız. Peki, bu değişim olayına sınav sistemi mi geliyor? Nasıl yani? Neler değişecek?

Bildiğiniz üzere, Polonya’da Türk ehliyetinin geçmediğini ve en kısa zamanda değiştirmeniz gerektiği konusuna çokça değinmiştik. Polonya Ehliyeti etiketiyle detaylara daha hızlı ulaşabilirsiniz.

GÜNCELLEME: Sınav sistemi geldi. Detaylar için okuyunuz: Polonya’da Türk Ehliyeti Değişiminde Sınav Şartı KESİNLEŞTİ!Takipçi, okuyucu ve üyelerimizden aldığımız mesajlara göre, Polonya’nın bazı şehirlerinde Türk ehliyetini Polonya ehliyeti ile değiştirmek isteyenlerden teori sınavı istendiğini öğrenmiş bulunmaktayız. Özellikle Łodż ve Katowice şehirlerinden gelen mesajlardan aldığımız bilgiye göre, belediyelerdeki yetkililer şöyle açıklamada bulunmuşlar: ‘Türk ehliyetinizi değiştirmek için, öncelikle teori sınavını geçmelisiniz. Sınavsız değişiklik yapamayız’…

Daha önceleri de, bu tarz bir işlem vardı. 2009 yıllarından hatırladığımız kadarıyla, o zamanda da sınava girmek gerekiyordu. Birkaç şehirde de yetkililerin yine ‘sınav lazım’ demesi, akıllarda soru işaretleri uyandırdı: acaba diğer eyalet ve şehirlerde de sınavlı sistem geri geliyor mu?

Elimizde bir kesin bilgi de yok, Varşova, Wrocław, Kraków, Gdansk, Poznan gibi büyük şehirlerdeki yetkililerin konuyla ilgili Resmi olarak bir bilgisi de yok. Ancak bazı şehirlerde bu uygulamanın başlaması, bir sinyal de olabilir.

6 ay ikametiniz olduğunda, yani belediyeye gittiğinizde 6 aydır Polonya’da yaşadığınızı ibraz ettiğinizde, hızlıca Ehliyet değiştirme işlemi için başvurunuzu yapınız. Belki de 2019’da tüm şehirlerde aynı uygulama olacak. Kim bilir? Bu sebeple, bizim tavsiyemiz, bu işlemi kesinlikle ERTELEMEYİN ve tüm belgeleriniz TAMAM ise, EKSİKSİZ şekilde başvuru yapın. Nasıl başvuru yapacağınızı da Polonya Ehliyeti yazımızda adım adım görebilirsiniz.Türkiye ehliyeti Avrupa’da ve haliyle Polonya’da sorunsuzca geçiyor demeyin, maalesef geçmiyor. Polisler kontrol yaptığında hiç sorun yaşamadım demeyin, bazıları var, arabanızı bile bağlayabiliyor ve ciddi cezalar kesebiliyor, ehliyetsiz kullanmaktan. Resmi Polonya makamlarında Türk ehliyetinin kayıtlı olmadığını söylüyor, yetkililer. Bu sebeple, bizim RESMİ tavsiyemiz, değiştirmeniz konusunda.

4 Yorum

  1. Burak erten Burak erten

    Ehliyetiniz 2010 tarihinden sonra aldıysanız evet şu anda bir sınav istiyorlar ama 2010 dan önce aldıysanız direkt olrak degiştiriyorlar.Türkiyede aldıgınız src psikoteknik ve digital tagorraf kartları nı polonya degiştirmiyor bunları tekrar almanız gerekiyor fakat sınavlarda lehçe istedikleri için lehçe bilmiyorsanız bunları alamıyorsunuz.Şimdide bizim t.c buyukelciligimize gelelim.Polonyada ehliyet degiştirmek istediginizde polonya hükümeti varşovadaki türk elçiligine yazı yazarak sizin gerçekten ehliyetinizin olup olmadıgını ögrenmek istiyor,bu konsolosluk türkiyede nufusa kayıtlı oldugunuz yere yazı yazarak bilgi istiyor,ben 2 aydır ehliyet bekliyorum nedeni türk konsolosluguna yolladım mailde oldugu gibi türk makamları bu iş iç,n 5 ay süre istiyorlarmış şaka gibi degilmi polonyada 2 haftada ehliyet cıkıyor normlade ama bizim konsolosluk heralde marsa yazı yazıyor 5 ay bekletiyor.Yani ehliyet degiştirirken bence önce pasaportunuzu degiştirin yani başka ülke vatandaşı olun işte o zaman herşey daha kolay olur.

  2. Seyrani Koru Seyrani Koru

    Varşovadan başvurunuzda da teori sınavı istediler

  3. Evet. Artık Varşova’da da teori sınavı olayı başladı. Teşekkürler. Selamlar.

  4. Yorumunuz için teşekkürler. Lakin düzeltmeler yapmamız gerekecek. Birincisi, 2010’dan önce alan ama sınav istenen çok tanıdığımız oldu. Artık, özellikle 4 Haziran itibariyle gördük ki, eski tip ehliyetlerden kesinlikle sınav isteniyor.. Diğer mesele, konsolosluk, nüfusa bağlı olduğunuz yere değil, ehliyeti aldığınız trafik şube birimine soruyor ve oradan ehliyetle ilgili bilgi istiyor. Ancak bazen 5 bazen 12 ayda çıkabiliyor, yeni Polonya ehliyetlerimiz.. Teşekkürler tekrar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir