Polonya vatandaşlığı için Lehçe dili şart mı?

Polonya’da yaşıyorsanız, belli kriterleri yerine getirdikten sonra, vatandaşlık alma hakkınız da doğuyor. Peki, Lehçe öğrenmek gerekiyor mu? Bir yolu yok mu?

Hangi ülkede yaşıyor olursanız olun, o ülkeden vatandaşlık almak için, yerel dili bilmeniz gerekir. Tabi ki istisnalar hariç Cumhurbaşkanlığı üzerinden verilen bir vatandaşlık sistemi vardır, bazı ülkelerde. Polonya da bu ülkelerden biri. Peki Polonya’da vatandaşlık almak için yerel dil yani Lehçe gerekiyor mu? Şart mı?Polonya’da iki türlü vatandaşlık başvurusu alınıyor. Birincisi, valilik üzerinden yapılan başvurulardır. Diğer yandan, yabancılar şubesi adıyla da anılır aslında, bu departman. Çünkü başvuru yaptığınız yer, valiliğe bağlı yabancılar şubesidir. Bu yolla vatandaşlık başvurusu yapmak için, belli bir süre ve şartları yerine getirmek gerekiyor. Örneğin, 5 yıl boyunca sigortalı çalıştıktan sonra süresiz oturuma sahip olunmalı ve sonrasında da 2 yıl boyunca yine çalışarak ikamet etmeli ve vatandaşlığa YEDİNCİ yıl bitince, başvuru yapılmalıdır. Bu bir yol. Diğer bir yol, 4 sene üniversite okuduktan sonra, 3 sene de sigortalı çalışınca, süresiz hakkınız doğar. Sonrasında da 2 sene daha çalışıp, yine vatandaşlık başvurusu yapabilirsiniz. Bambaşka bir yol da, 10 yıl Polonya’da ikamet ettikten sonra, vatandaşlığa başvurma hakkınız doğmaktadır. Polonya vatandaşlıyla evli olanlar için süreler tabi ki çok daha kısa. Bu anlattıklarım, hiç Polonya vatandaşıyla bir bağı olmadan tamamen yabancı olarak işlemlerini yürütenler için geçerli. Bu yolla vatandaşlığa başvuranların ya Lehçe dilinde bir eğitim almış olması gerekiyor, ya da belirli kurumlardan Lehçe B1 Dil Sertifikası ibraz etmeleri gerekiyor.İkinci yol ise, Cumhurbaşkanlığı üzerinden yapılan başvurular. Şanstır, denenebilir. Ancak genelde, özel sebeplerle Cumhurbaşkanı, onay verir. Yani bu o oran da çok düşüktür. Polonya Cumhurbaşkanlığı, konuyu gerçekten çok sıkı takip ediyor ve herkese de bu yolla vatandaşlık vermiyorlar. Ancak şansımı denemek istiyorum diyorsanız, neden olmasın? Bu yolla vatandaşlığa başvuranlara, dil seviyesi sorulsa da, bir sertifika talep edilmez. Tabi ki sertifikanın olması, artı bir puandır. 

Evet, bu mesele de bu şekilde. İki yol var ve birinde sertifika gerekiyorken, diğerinde gerekmiyor. Ancak diğer yandan SÜRESİZ oturum almak isteyenler için de artık B1 seviyede dil sertifikası istendiğini ya da Lehçe bölüm mezun olunarak muaf olunabileceğini de belirtmekte yarar var.

Şartlar bu şekilde.

Selamlar!Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir