Polonya’da Türk Ehliyeti Değişiminde Sınav Şartı KESİNLEŞTİ!

Hatırlarsanız geçtiğimiz günlerce bu konuya değinmiş, ve ‘acaba?’ diye sormuştuk. Dün bizzat kendimiz de tecrübe edince, hemen kaleme almak istedik. Evet, Türkiye’den aldığınız ehliyetleri Polonya ehliyeti ile değiştirmek istiyorsanız, sınavı geçmelisiniz!

Polonya’da 6 aydan uzun bir süredir yaşıyorsanız, ehliyetinizi değiştirme ve Polonya ehliyeti alma hakkına sahipsiniz. Son 4-5 yıldır, sınavsız şekilde sürücü belgelerimizi rahatlıkla değiştirebiliyorduk. Ancak son aldığımız haberler, çok üzdü bizi. Çünkü artık teori sınavını geçemezseniz, ehliyetinizi değiştiremezsiniz.

Tecrübeyi aktaralım sizlere…

Ekibimizden bir arkadaşımız, Mayıs ayının başında, ehliyet değişimi için Belediye’de başvuruda bulundu. Herşey yolundaydı. Dün (4 Haziran 2018) gidip de ‘ehliyet hangi durumda?’ diye sorduğunda, sistemi inceleyen görevli, ‘aaaa, sınava girmemişsiniz henüz’ dedi. Başvuru sırasında böyle bir bilgi verilmediğini ileten arkadaşımız, ‘yönetmelik bir süre önce yürürlüğe girmiş ancak uygulamaya alınmamıştı. Artık Türkiye’den gelen ehliyetler için, teori sınav şartı var’ cevabını aldı. Sonrasında kendisine ‘profil’ oluşturuldu ve bir sınav merkezine yönlendirildi. Sınav merkezine giderek kayıt olan arkadaşımız, 32 Złoty’lik sınav ücretini ödedi ve sınav tarihi seçti. İngilizce, Almanca ya da Lehçe dillerinde girebildiğiniz sınavı geçmeniz halinde, ehliyet değişim işlemleri devam edecek.Peki, şimdi, prosedür nasıl işliyor?

Öncelikle belediyeye gidiyorsunuz. Adım adım ehliyet konusunu anlattığımız bir yazımız da var, bu konuda. Kayıt açıyorlar, sizin için. Bir PROFIL numarası oluşturup, size veriyorlar. Kayıt açarken, yine ehliyet değişimi için gerekli olan evrakları götürüyorsunuz. Yani yanınızda, ehliyetinizin orijinali, tercümesi, pasaport, oturum kartı ya da geçerli vize, 6 aydan uzun süredir Polonya’da yaşadığınızı belgeleyen bir döküman (vize ya da oturum kartı), ikametgah (meldunek) ve orada dolduracağınız bir adet form ile 1 adet vesikalık fotoğraf…. Profili açınca, o kağıt ve oturum kartınızla (ya da pasaport ve vize ile) birlikte, en yakın SINAV merkezine gitmelisiniz. Sınav merkezinde, 32 Złoty sınav ücretini yatırarak, hangi gün ve saatte sınava gireceğinizi seçiyorsunuz. İngilizce, Almanca ve Lehçe dillerinde gireceğiniz sınavdan başarılı sonuç almanız halinde, ehliyet değişim işlemleriniz devam ediyor. Sadece teori sınavına gireceğinizi, pratik sınava gerek olmadığını, unutmayın.

Sistem tüm Polonya’da mı geçerli?

Bildiğimiz ve duyduğumuz kadarıyla, HAYIR. Bazı eyaletler henüz yönetmeliği uygulamıyor. Ancak hepsinin geçmesi AN MESELESİ…

Neden sınavlı sisteme geçildi?

Biz öğrenciyken, yine sınav ile değiştirme yapabiliyorduk. Sonrasında, yaklaşık bi 4-5 senedir, sınavsız şekilde ehliyetleri değiştirebiliyordunuz. Ancak yine eski sisteme dönüldü. Ekip arkadaşlarımızdan bu durumdan mağdur olanlar ve şimdi sınava hazırlanmak zorunda kalanlar da var. Lakin Polonya, sınavsız ehliyetimizi değiştiren çok nadir ülkelerden biriydi. Güney Amerika’da, Kuzey Amerika’da, ve Avrupa’nın çoğu ülkesinde (Hollanda, Fransa gibi), sınavsız şekilde Türkiye ehliyetini değiştirmeniz mümkün olmuyor. Polonya da aynı yönetmeliğe uymak durumunda kaldı.
Daha önce sizlere bahsetmiştik…

Daha önce yazdığımız haberde, belki de 2019’da Varşova‘ya gelecek diyerek, herkesin biran önce başvurmasını tavsiye etmiştik. Ancak, yönetmelik biraz hızlı yürürlüğe girdi ve diğer şehirlerden sonra Varşova’ya da ulaştı.

Yeni tip Türkiye ehliyetleri için de aynı prosedür geçerli mi?

Duyduğumuz ve çevredeki vatandaşlarımızdan tecrübe ettiğimiz kadarıyla, yeni tip ehliyetlerde sınav sormuyor ve değiştirmek üzere başvuruları kabul ediyorlar.  Eğer okuyucularımızdan yeni tip ehliyetini değiştirecek olan varsa, yaşadıklarını ve tüm prosedürü bize aktarırsa, biz de siz değerli takipçilerimizle paylaşmaya çalışırız. Bazı okuyucularımızdan aldığımız bilgilere göre, yeni tip ehliyetle sorun yaşayan olmamış.

Diğer şehirlerden de mesajlar aldık…

Takipçi, okuyucu ve üyelerimizden aldığımız mesajlara göre, Polonya’nın bazı şehirlerinde Türk ehliyetini Polonya ehliyeti ile değiştirmek isteyenlerden teori sınavı istendiğini öğrenmiş bulunmaktayız. Özellikle Łodż ve Katowice şehirlerinden gelen mesajlardan aldığımız bilgiye göre, belediyelerdeki yetkililer şöyle açıklamada bulunmuşlar: ‘Türk ehliyetinizi değiştirmek için, öncelikle teori sınavını geçmelisiniz. Sınavsız değişiklik yapamayız’…Sonuç…

Eski tip ehliyetlerle ilgili şüphemiz yok.. Belki henüz yönetmeliğe geçmeyen belediye ya da ilçe kalmıştır, ancak onların da ‘duyması’ çok uzun sürmeyecektir. Varşova’da denedik ve sınav istediler. Ancak Varşova’nın da bazı ilçelerinde sınav istemediklerini duyduk. Çok ilginç bi mesele doğrusu. Yeni tip Türkiye ehliyetleriyle ilgili sorun olmadığını duyduk. Zamanla daha da tecrübe etmiş olacağız. Okuyucularımız arasında yeni tip ehliyetini deneyerek sınavsızca değiştirebilen olursa, lütfen bize bildirsin, biz de yazımızda güncelleme yapalım…Polonyadan

About Polonyadan

Bir ülkeye ister kısa süreli gitmek isteyin ya da isterseniz temelli taşınmayı planlayın, mutlaka internette araştırmalar yaparak kafanızdaki sorulara yanıt bulmaya çalışırsınız. Nerede yemek yiyebiliriz, nereleri gezmeliyiz, uçak biletini nasıl alırız, vize almak kolay mı, dili zor mudur, insanları nasıldır, havası çetin midir, hangi mevsimlerde gitmek gerekir gibi sorulara yanıt bulan bloglar, her ülke için bulunmaz kaftandır. Hele ki bu blog sizin anlayabileceğiniz bir dilde olursa, daha da mutlu oluyorsunuz. İşte, Polonyadan.com da tam olarak öyle bir blog. -- 2009 yılında projelendirilen ve 2010 yılında hayata geçirilen blog, artık hem bir rehber hem de haber kaynağı niteliğinde paylaşımların sürdürüldüğü ve her ay yüzbinlerce insana ulaşan bilgi bankası konumuna geldi. -- Sloganından da anlaşıldığı üzere, Polonya hakkında ne var ne yoksa paylaşılan platform, aynı zamanda Polonya’yı temsil eden ilk Türkçe blog olma özelliğine sahiptir. Sonrasında öncülük ederek farklı blogların da gün yüzüne çıkması, kesinlikle mutluluk verici. -- Polonya’da yazılı tercüman, gezi rehberi, toplantılarınız için simultane tercüman, restoran ya da şirketiniz için fotoğraf ve video ekibi ya da üniversite eğitimi için danışmanlık hizmeti arıyor olabilirsiniz. Kısacası, Polonya ilgili ihtiyacınız olan ya da öğrenmek istediğiniz herhangi bir konu için hem sosyal medya hesaplarından hem de blog üzerinden rahatlıkla ulaşabilir ve sorularınızı yöneltebilirsiniz. -- 2020 itibariyle tam anlamıyla onuncu yılını kutlayan Polonyadan.com, yaşam standartlarını, eğitim sistemini, çalışma şartlarını, hava koşullarını, güncel haberleri, araştırma ve röportajları, ve yine kısacası Polonya hakkında arayıp da bulamadığınız binlerce sayfalık bilgiyi sizlere sunmaya devam ediyor. -- Instagram, Facebook ve Twitter hesaplarından da takip edebileceğiniz Polonyadan.com her zaman kaliteli içerikler üreterek Polonya ve Türkiye arasında bir köprü kurmaya gayret ediyor. -- Polonyadan.com, umarız ki sizler için de faydalı oluyor ya da olacaktır.

View all posts by Polonyadan →

9 Comments on “Polonya’da Türk Ehliyeti Değişiminde Sınav Şartı KESİNLEŞTİ!”

 1. Merhaba,

  Muhtemelen eski ehliyetler gibi Viyana Konvansiyonuna göre hazırlanmış 2016 yılında dağıtımına başlanan yeni ehliyetlerimizde de geçerli bu durum. 6 aydan daha fazla süre ikamet edildiğinde yani turist vasfı yitirildiğinde polis kontrollerinde sorun yaşanmaması için değiştirmek gerek. Bu arada Romanya hala sınavsız değiştiriyor.

  İyi günler.

 2. Merhaba,

  Yenileme sureci ortalama ne kadar suruyor ?
  Yakin zamanda sureci tamamlayanlar var mi?

 3. Merhaba, .. 3 ayda alan da var , 1 yıl da alan da. Türkiye’den cevabın gelme hızına göre değişiyor, bütün mesele.

 4. Merhaba arkadaslar ,

  Yeni tip Türkiye ehliyeti degisimiyle ilgili herhangi bir basvuruda bulunan oldu mu ? Son guncel durum nedir bilen varsa yardimci olabillir mi ?

 5. Genel olarak duyduğumuz kadarıyla (çevrelerden), yeni tip ehliyetle çok sorun yaşayana rastlanmamış. Selamlar.

 6. İyi günler. 14 haziran 2019 tarihinde ehliyetimi değiştirdim. Sizleri de bilgilendirmek isterim. Öncelikle ehliyetimi 2018 mayıs ‘ta aldım. Yeni tip ehliyetimle birlikte urząd miastoya gerekli evraklarla giderek başvuruda bulundum. Başvuru esnasında öğrenci olduğumu da belirterek öğrenci belgemin fotokopisini de verdim. Böylelikle hem 100.5 złoty ücreti de almadılar. Sınavsız ve ücretsiz bir şekilde değiştirdiler. Tabiki lehçe biliyorum ve kendimi yeterince ifade edebilmemin büyük bir katkısı olduğunu düşünüyorum.

 7. Teşekkürler değerli yorumunuz için. Evet, yeni tip ehliyetlerde sınav olayı yok hala. Ama ücretsiz değişim süper olmuş. 🙂

 8. Yeni ehliyetin değişimi için geçen ay işlemleri yaptım sınav yok yenilere, lehçe bilmiyorum ama benden de ücret alınmadı öğrenci belgenizi götürün yeter 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir