[ÖZEL] Polonya’da Ehliyet Sınavına Nasıl Hazırlanmalıyım?

Epey süredir gündemi çalkalayan haberlerden biri de, ehliyet sınavı mevzusu. Özellikle eski tip Türkiye ehliyeti olan vatandaşların Polonya’da ehliyet alabilmesi için teori sınavını geçmeleri gerekiyor. Peki, bizi nasıl bir sınav bekliyor? Çok mu zor?

Bu yazı sadece ehliyet değiştirmek isteyenler için değil, aynı zamanda sıfırdan ehliyet alacaklar için de ipuçları içermektedir. Şimdiden haberiniz olsun.Belediye’ye gidip de ehliyet değişimi için başvurduğunuzda, size bir numara ve profil oluşturacaklar. O belge ile en yakın ehliyet sınav merkezine gidip kayıt yaptırmanız gerekiyor. 32 Złoty’lik ücret ile istediğiniz gün ve saati seçerek sınava hazırlanmaya başlayabilirsiniz.

Türk ehliyetinizi değiştirmek istiyorsanız, hiç kursa gitmeden de sadece sınav merkezinden kayıt yaptırarıp yazılı yani TEORİ sınavını geçerek Polonya ehliyetinizi alabilirsiniz. Tabi ki teori sınavı deyip geçmeyin. Biraz zor bir sınav olduğunu Polonyalılar da PEK İYİ bilir. 32 soru soruluyor. Çıkmış sorulara baktığımızda, 1500 civarında sorudan bahsediyoruz. 32 sorudan 20 tanesi, basit seviye ve 12 tanesi de ileri seviye olarak geçiyor. Ancak basit-ileri diye ayırmadan, toplamı üzerinden belirli puanlar alıyorsunuz. 32 sorulu sınavı geçebilmek için en fazla 3-4 yanlış yapabilirsiniz. Daha fazla yanlışta, şansınız epey düşecektir. Puan sistemiyle sınavı bitiriyorsunuz. 74 Puan üzerinden MİNİMUM almanız gereken puan ise 68 (altmış sekiz).. Eğer 67 alırsanız, kalmış oluyorsunuz.

Bildiğiniz gibi sınava İngilizce, Lehçe ve Almanca dillerinde girebiliyorsunuz. Ne yazık ki sınav sırasında tercüman bulunduramıyorsunuz. Eskiden tercümanla sınava girmek serbest idi. Ancak artık o olay da kalktı (epey zaman önce).Sınava nasıl çalışalım?

İnternette dersler de bulunuyor. Çalışmak mümkün. Bizim tavsiyemiz, çıkmış yüzlerce soruyu çözün. Bunun için de bir sistem bulduk aslında. Birazdan linkini vereceğimiz siteye üye olduğunuzda, ister Lehçe ister Almanca isterseniz İngilizce dilinde, çıkmış sorularla hazırlanmış ONLINE sistemi satın almış olabiliyorsunuz. Biz genelde 90 günlük paketi tercih ediyoruz. 25 Zloty gibi bir ücret ile, 3 ay boyunca sınırsız DENEME TESTİ çözebiliyorsunuz. Sistemin güzelliği şu ki, tam da ehliyet sınavında girebileceğiniz şablonda denemeler yaptırıyor size. Gerçek sıanva gittiğinizde, ŞOK olmuyorsunuz. Çünkü hem benzer sorular çıkıyor hem de aynı formatta. Link: https://drivingtest.portalnaukijazdy.pl/

Mobil cihazlarınızdan da ‘prawo jazdy’ diye aratısanız, çokça ücretli ve ücretsiz uygulama çıkacaktır. Ancak büyük çoğunluğu Lehçe dilinde. Bu bahsettiğimiz linkte ise, İngilizce, Almanca ve Lehçe dillerinde testler çözebilirsiniz.Evet, işin özü, epey çalışmak gerekiyor. Çıkmış tüm soruları ezberlemekte dahi fayda var. Ezber sırasında Polonya’daki kuralları tam anlamıyla öğrenmiş oluyorsunuz. Test sorularını çözdükçe anlıyorsunuz ki, Türkiye ile Polonya arasında epey kural farkı varmış.

Polonya’daki EHLİYET konusuyla ilgili daha çok bilgi edinmek için, EHLİYET etiketimizi takip etmelisiniz!

Selamlar..Polonyadan

About Polonyadan

Bir ülkeye ister kısa süreli gitmek isteyin ya da isterseniz temelli taşınmayı planlayın, mutlaka internette araştırmalar yaparak kafanızdaki sorulara yanıt bulmaya çalışırsınız. Nerede yemek yiyebiliriz, nereleri gezmeliyiz, uçak biletini nasıl alırız, vize almak kolay mı, dili zor mudur, insanları nasıldır, havası çetin midir, hangi mevsimlerde gitmek gerekir gibi sorulara yanıt bulan bloglar, her ülke için bulunmaz kaftandır. Hele ki bu blog sizin anlayabileceğiniz bir dilde olursa, daha da mutlu oluyorsunuz. İşte, Polonyadan.com da tam olarak öyle bir blog. -- 2009 yılında projelendirilen ve 2010 yılında hayata geçirilen blog, artık hem bir rehber hem de haber kaynağı niteliğinde paylaşımların sürdürüldüğü ve her ay yüzbinlerce insana ulaşan bilgi bankası konumuna geldi. -- Sloganından da anlaşıldığı üzere, Polonya hakkında ne var ne yoksa paylaşılan platform, aynı zamanda Polonya’yı temsil eden ilk Türkçe blog olma özelliğine sahiptir. Sonrasında öncülük ederek farklı blogların da gün yüzüne çıkması, kesinlikle mutluluk verici. -- Polonya’da yazılı tercüman, gezi rehberi, toplantılarınız için simultane tercüman, restoran ya da şirketiniz için fotoğraf ve video ekibi ya da üniversite eğitimi için danışmanlık hizmeti arıyor olabilirsiniz. Kısacası, Polonya ilgili ihtiyacınız olan ya da öğrenmek istediğiniz herhangi bir konu için hem sosyal medya hesaplarından hem de blog üzerinden rahatlıkla ulaşabilir ve sorularınızı yöneltebilirsiniz. -- 2020 itibariyle tam anlamıyla onuncu yılını kutlayan Polonyadan.com, yaşam standartlarını, eğitim sistemini, çalışma şartlarını, hava koşullarını, güncel haberleri, araştırma ve röportajları, ve yine kısacası Polonya hakkında arayıp da bulamadığınız binlerce sayfalık bilgiyi sizlere sunmaya devam ediyor. -- Instagram, Facebook ve Twitter hesaplarından da takip edebileceğiniz Polonyadan.com her zaman kaliteli içerikler üreterek Polonya ve Türkiye arasında bir köprü kurmaya gayret ediyor. -- Polonyadan.com, umarız ki sizler için de faydalı oluyor ya da olacaktır.

View all posts by Polonyadan →

2 Comments on “[ÖZEL] Polonya’da Ehliyet Sınavına Nasıl Hazırlanmalıyım?”

  1. 6 ay polonyada kalma şartı veya oturum kartı şartı varmış duyduğuma göre. ben geçen sene 9 ay kaldım bu sene tekrar gidicem oturum kartım yok fakat 6 aylık ikameti doldurdum ehliyet kursuna girip sınavları geçip ehliyet alabilir miyim?

  2. Merhaba

    Muhtemelen yakın zamana bakacaklardır – oturumla ya da vize ile o günleri teyit etmeniz gerekiyor. 185 gün (6) ay şartı var – ehliyet değiştirme için.
    Ama hiç ehliyetiniz mi yok – yoksa değiştirmek mi istiyorsunuz? Bunlar başka konular çünkü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir