FLAŞ: Polonya ve Türkiye arasındaki Sosyal Güvenlik Anlaşması yürürlüğe giriyor!

Uzun yıllardır beklediğimiz anlaşma, nihayet yürürlüğe giriyor. Polonya ve Türkiye arasında büyük bir adım olan Sosyal Güvenlik Anlaşması’nın kabulüne günler kaldı!

Yıllar yılı ha imzalandı ha imzalanacak diye beklediğimiz anlaşma, 17 Ekim 2017’de imzaya kavuşmuştu. Ancak yürürlüğe girmesini de bekliyorduk, Polonya’da yaşayan vatandaşlarımızla birlikte. Polonya Cumhuriyeti Bakanlık yetkilileri 2017’de imzalamıştı. Sonrasında 20 Haziran 2018’de de Senato imzaladı. Şimdi son olarak Cumhurbaşkanlığı’nın imzası bekleniyor. Ve yine kaynaklarımızdan da öğrendiğimiz kadarıyla, Cumhurbaşkanı’nın 20 Temmuz’a kadar anlaşmayı imzalayacak. O imzadan 2 hafta sonrasında da yürürlüğe girmiş olacağını yani artık Ağustos ayından sonra Türkiye ile Polonya arasında Sosyal Güvenlik Anlaşması’nın tam anlamıyla başlamış olacağını duyurmuş olacağız.Türkiye ile Polonya Cumhuriyeti arasında Sosyal Güvenlik Anlaşması üzerinde ilki 22-26 Kasım 2010 tarihleri arasında Varşova’da gerçekleştirilen müzakerelerin ikinci turu 16-20 Nisan 2012 tarihleri arasında Ankara’da gerçekleştirilmişti. Yani epey uzun vakittir beklenen bir anlaşma idi.

Bu anlamda, iki ülkede ödenen sigorta primleri bir diğerinde sayılabilecek, emeklilik isteyenler de sorunsuzca işlemlerini çözebilecekler. Yani Almanya ile Türkiye arasındaki işleyiş, Polonya için de geçerli olmuş oluyor.

Daha detaylı işleyişini ve pratikte uygulamasını hep birlikte göreceğiz.

Kaynak: Polonya Cumhuriyeti Meclis KayıtlarıPolonyadan

About Polonyadan

Bir ülkeye ister kısa süreli gitmek isteyin ya da isterseniz temelli taşınmayı planlayın, mutlaka internette araştırmalar yaparak kafanızdaki sorulara yanıt bulmaya çalışırsınız. Nerede yemek yiyebiliriz, nereleri gezmeliyiz, uçak biletini nasıl alırız, vize almak kolay mı, dili zor mudur, insanları nasıldır, havası çetin midir, hangi mevsimlerde gitmek gerekir gibi sorulara yanıt bulan bloglar, her ülke için bulunmaz kaftandır. Hele ki bu blog sizin anlayabileceğiniz bir dilde olursa, daha da mutlu oluyorsunuz. İşte, Polonyadan.com da tam olarak öyle bir blog. -- 2009 yılında projelendirilen ve 2010 yılında hayata geçirilen blog, artık hem bir rehber hem de haber kaynağı niteliğinde paylaşımların sürdürüldüğü ve her ay yüzbinlerce insana ulaşan bilgi bankası konumuna geldi. -- Sloganından da anlaşıldığı üzere, Polonya hakkında ne var ne yoksa paylaşılan platform, aynı zamanda Polonya’yı temsil eden ilk Türkçe blog olma özelliğine sahiptir. Sonrasında öncülük ederek farklı blogların da gün yüzüne çıkması, kesinlikle mutluluk verici. -- Polonya’da yazılı tercüman, gezi rehberi, toplantılarınız için simultane tercüman, restoran ya da şirketiniz için fotoğraf ve video ekibi ya da üniversite eğitimi için danışmanlık hizmeti arıyor olabilirsiniz. Kısacası, Polonya ilgili ihtiyacınız olan ya da öğrenmek istediğiniz herhangi bir konu için hem sosyal medya hesaplarından hem de blog üzerinden rahatlıkla ulaşabilir ve sorularınızı yöneltebilirsiniz. -- 2020 itibariyle tam anlamıyla onuncu yılını kutlayan Polonyadan.com, yaşam standartlarını, eğitim sistemini, çalışma şartlarını, hava koşullarını, güncel haberleri, araştırma ve röportajları, ve yine kısacası Polonya hakkında arayıp da bulamadığınız binlerce sayfalık bilgiyi sizlere sunmaya devam ediyor. -- Instagram, Facebook ve Twitter hesaplarından da takip edebileceğiniz Polonyadan.com her zaman kaliteli içerikler üreterek Polonya ve Türkiye arasında bir köprü kurmaya gayret ediyor. -- Polonyadan.com, umarız ki sizler için de faydalı oluyor ya da olacaktır.

View all posts by Polonyadan →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir