Danışmanlar bilerek mi kötü yurt seçiyor? Sebebi ne ola ki?

Polonya’ya bir eğitim danışmanlık firmasıyla gelmiş ve gayet güzel bir yurtta ya da hostelde kalıyorsanız, kendinizi şanslılar arasında hissedebilirsiniz. Öyle herkesin başına konan bir talih kuşu değildir bu mevzu. Ama neden? Neden?

Bu hafta başımızdan geçen bir olaydan dolayı bu yazıyı kaleme almak istedim. Türkiye’den bir akranımız, bir danışmanlık firmasıyla Polonya’ya gelme kararı almış. Biz, tanıdığımız güvenilir firmaların olduğunu ısrarla vurgulamış olsak da, artık anlaşmıştı firmayla. İsmini araştırdım, Polonya’da şubesi olmayan bir şirket idi. Neyse, bekleyelim görelim dedik.

Kayıt sırasında biz birkaç okul önerdik. Ancak şirket, sadece bir okula doğru yönlendirmeye çalıştı. Ve sonunda ikna etti, başardı. 900 Euro danışman ücretini de aldı. Anlaşmalı olduğu okula da kayıt etti. Diğer okullar için ise ‘sen oraya kayıt olamazsın, çok süper İngilizce istiyorlar, kayıtlar da dolmuştur zaten’ gibi bahaneler uydurmuş. Hazırlık okulu kaydında, süper İngilizce istiyorlar diye bahane uydurulmuş, ve bizim arkadaş da inanıp, şirketin önerdiği okula kayıt olmuş.


Hadi tamam, kayıt olduk. Sonra?

Vize alındı. Sonrasında ise mevzu Polonya’da bir firmada. Nasıl yani? Türkiye’deki firma, sadece öğrencileri toparlayıp, Polonya’daki öğrenci toptancısı bir firmaya yönlendiriyormuş. Daha önce çokça görüştüğüm, bizim portalımızla yıllardır çalışmak isteyen bir firma. Bu firmayı da, havalimanında akranımızı karşılama esnasında öğrendim. Bence yine şanslılar arasında bizim arkadaş. Çünkü, havalimanına karşılamaya gelmiş, Polonya’daki firma. Genelde hep havalimanında mağdur olanların mesajlarını okuduk. O sebeple diyorum, şanslı diye.

Yurda gidişte ise, mesele anlaşıldı…

Devasa bir yurt. Ancak, bir o kadar da eski. Her odada 2 ya da 3 kişi kalıyor. Ama o kadar küçük odaya 3 kişi nasıl sığıyor, bilmiyorum. Banyo sordum. Ortak bir yer gösterdi. 10-15 kişi, aynı tuvaleti kullanıyormuş. Aylık 150 Euro ödenecekmiş. 3 kişi kalacaklar, 10 kişi aynı tuvaleti kullanacaklar, yemeklerini kendileri yapacaklar, onlarca ama gerçekten onlarca Türk öğrenci ile birlikte kalıp da İngilizce hazırlık okumaya çalışacaklar, Türkiye’nin dört bir tarafından gelen gariban öğrenciler…

Havalimanında karşılayan arkadaş da bir önceki sene gelen bir öğrenci zaten. Lehçe dili olmadığı için, yurdun güvenliğiyle anlaşamadı pek. Bilerek geride durdum, baktım anlaşamadı, hala otoparka giremedik. Gidip konuşmak zorunda kaldım, soğukta kalmamak için, gecenin bi vakti.

Yurt bulma mevzusunda, bambaşka bir sıkıntı da var…

Genelde üniversite kayıtları ve vize işlemleri son dakikaya kaldığı için, Polonya’da kaliteli ve üniversitelere yakın yurtlar, çoktan doldu ve kayıtları kapattılar. Arkadaş için biz de yurt aradık epey. 3 kişilik odalarda yer var hep, dediler. Yine iyidir bence. Şimdiki yurdu, hiç de 3 kişi gibi değil. Onlarca Türk öğrenci, birlikte yaşıyor gibi düşünün. İşin bencesi, eğer bu öğrenciler İngilizce’yi iyi öğrenirse, hazırlık aşamasında, bu gerçekten ama gerçekten çok büyük bir başarıdır. Tebrik etmek gerekir. Ama başta da bahsettiğimiz gibi, son dakikaya kalındığı için, yurtlarda epey sıkıntı yaşanıyor, her yıl.

Danışmanlar bilerek mi kötü yurt seçiyor? Sebebi ne ola ki?

İşte başlıkta da bahsettiğimiz sebepler, bu şekilde. Yurt ile okul arasında aktarmasız toplu taşıma yok. Önce otobüs, sonra bir daha otobüs. Bazen tramvay. Yaklaşık 45-55 dakika sürecekmiş. O okulla nasıl anlaştılarsa, o yurtla da çok çok özel bir anlaşmaları olduğuna eminim, Polonya’daki firmanın. Bu arada, Türkiye’deki firmaya ne oldu? Problem yok. Onlar Polonya’daki firmayla aralarında anlaştıkları miktarları paylaştılar ve aradan çekildi.Polonya’da işini düzgün yapan danışmanlar da var, yok değil.

Ama problem, sayılarının çok çok az olması… Hani Türkiye’de taksici mevzuları var ya.. Hani kısa mesafeye götürmeyen, kaba davranan, dolandırıp da para çarpan taksiciler.. Bunların yanında namusuyla para kazanan, iyi yürekli, gariban, ekmeği için çalışan taksiciler de var. Ama biz iyileri çok zor görüyoruz hani.. İşte iyi danışmanları da, öyle zor görüyoruz ki.. Ve her gördüğümde de, takdir ediyorum…

Kaliteli danışmanların işleri de zor…

Karşılarında birçok yalanla uğraşıyorlar.. Bi öğrenci gidiyor, birkaç danışman firmadan fiyat alıyor. Üzerine saçma sapan bilgiler de ediniyor. Sonra gidip, diğer firmalarla karşılaştırıyor. Ama işte, yalan yanlış bilgiler, bazen ortaya çıkıyor, bazense anca Polonya’ya geldiğinde uyanabiliyor, gariban öğrenciler…

Tek suç danışmanların mı?

Burada birilerini topa tutmak değil niyetim. 2009’dan beri yazıp çiziyoruz, sizler için. Meselemiz şu, herkesin dikkatli olması gerekiyor. Öğrencilerin de, danışmanların da. Bir okula kayıt yapıyorlar. Ama son dakika, okuldan yanıt geliyor: ‘kusura bakmayın, kontenjan açamadık, bölümümüz açılmıyor…’ Ne yapsın bu danışman? Elbet o da mağdur.. Ama öğrencisini de kaybediyor.. Çünkü okul kayıtları bitmiş, başka bölüm de bulamamışlar… Diğer yandan 1000 tane öğrenci soru soruyor, 10-15 tanesi gelme kararı alıyor.. Yüzlerce soruyla muhataplar.. Ama 3-5 tanesine geç cevap verince, küfür de yiyorlar, tavır da…

Danışmanlık yapmıyoruz biz.. Ama danışmanlık yapan onlarca firmadan daha çok tecrübeye sahibiz.. Ücretsiz olarak soruları portalımızda yanıtlamaya çalışıyoruz… Ama danışmanlık yapmak da istemiyoruz.. Gerçekten kolay bir iş değil.. İnsanları kandırmak ve onlar üzerinden para kazanarak ortadan kaybolmak, çok kolay. Ama bu işi hakkıyla yapmak istiyorsak, o iş gerçekten çok zor…

Bu yazı vesilesiyle, öğrenci ve velilerimizin yeni eğitim yılı hayırlı uğurlu olsun…Polonyadan

About Polonyadan

Bir ülkeye ister kısa süreli gitmek isteyin ya da isterseniz temelli taşınmayı planlayın, mutlaka internette araştırmalar yaparak kafanızdaki sorulara yanıt bulmaya çalışırsınız. Nerede yemek yiyebiliriz, nereleri gezmeliyiz, uçak biletini nasıl alırız, vize almak kolay mı, dili zor mudur, insanları nasıldır, havası çetin midir, hangi mevsimlerde gitmek gerekir gibi sorulara yanıt bulan bloglar, her ülke için bulunmaz kaftandır. Hele ki bu blog sizin anlayabileceğiniz bir dilde olursa, daha da mutlu oluyorsunuz. İşte, Polonyadan.com da tam olarak öyle bir blog. -- 2009 yılında projelendirilen ve 2010 yılında hayata geçirilen blog, artık hem bir rehber hem de haber kaynağı niteliğinde paylaşımların sürdürüldüğü ve her ay yüzbinlerce insana ulaşan bilgi bankası konumuna geldi. -- Sloganından da anlaşıldığı üzere, Polonya hakkında ne var ne yoksa paylaşılan platform, aynı zamanda Polonya’yı temsil eden ilk Türkçe blog olma özelliğine sahiptir. Sonrasında öncülük ederek farklı blogların da gün yüzüne çıkması, kesinlikle mutluluk verici. -- Polonya’da yazılı tercüman, gezi rehberi, toplantılarınız için simultane tercüman, restoran ya da şirketiniz için fotoğraf ve video ekibi ya da üniversite eğitimi için danışmanlık hizmeti arıyor olabilirsiniz. Kısacası, Polonya ilgili ihtiyacınız olan ya da öğrenmek istediğiniz herhangi bir konu için hem sosyal medya hesaplarından hem de blog üzerinden rahatlıkla ulaşabilir ve sorularınızı yöneltebilirsiniz. -- 2020 itibariyle tam anlamıyla onuncu yılını kutlayan Polonyadan.com, yaşam standartlarını, eğitim sistemini, çalışma şartlarını, hava koşullarını, güncel haberleri, araştırma ve röportajları, ve yine kısacası Polonya hakkında arayıp da bulamadığınız binlerce sayfalık bilgiyi sizlere sunmaya devam ediyor. -- Instagram, Facebook ve Twitter hesaplarından da takip edebileceğiniz Polonyadan.com her zaman kaliteli içerikler üreterek Polonya ve Türkiye arasında bir köprü kurmaya gayret ediyor. -- Polonyadan.com, umarız ki sizler için de faydalı oluyor ya da olacaktır.

View all posts by Polonyadan →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir