Sabahları ışıkları açmaya başlıyoruz (kış alametleri!)

Eğer sabah ofisinize ya da okulunuza gittiğinizde, ışıkları yakmaya başladıysanız, artık kış mevsimine de göz kırpmaya başlamışız demektir. Her ne kadar daha yeni başlıyor olsak da, soğuklar geliyor, hazır olun!

İster Polonya’da yaşıyor olun ya da yeni gelecek olun… Hazırlıklı olmalısınız ki, soğuk havalar kapımızı çaldı bile..

Yaz ayları fena geçmedi, 2018 yılı içerisinde. Hatta gayet güzel sıcak ve az yağışlıydı.. Ama bu da bizi korkutuyor biraz.. Ne zaman güzel yaz geçirsek, kış ayları sanki hepsinin intikamını alıyor gibi..

Polonya’da saatleri ileri de alsanız geri de alsanız, kış vaktinde şöyle bir sorun var: işe ya da okula gittiğinizde, sabahları, ışıkları açarsınız. Biz şimdiden başladık. Ama asıl 1 ay sonra, tam anlamıyla havalar kararmaya başlar..

Eğer sabah 6-7’de işe gidip, 16-17:00 gibi çıkıyorsanız, işe giderken de işten gelirken de, havaların karanlık olduğunu göreceksiniz.

Bu kış nasıl geçecek diye sorarsanız.. Çok cevabı mümkün değil bu sorunun.. Çünkü, burası, POLONYA! 🙂

Ama emin olun, son  birkaç yıldır, hiç 10 yıl önceki buzlu Polonya yok.. Örneğin, geçen yıl, o kadar da aman aman çetin geçmedi.. İlk kez Polonya’ya gelenler için soğuktur elbet.. Ama 2007-2008-2009 yıllarında, Ekim aylında başlayan kar yağışı, Mayıs-Haziran aylarında son bulurdu.. Eksi 15’e çıktığında, hava şartları, rahatlamış hissederdik kendimizi…

Sadece Polonya değil, Avrupa genelinde bir ‘ılımanlaşma’ söz konusu.. Bu bir gerçek.. Amerika kıtası daha çok çetin kışlarla mücadele ederken, Avrupa biraz daha yumuşadı sanki.. Yoksa, beklenen küresel ısınma geldi mi dersiniz?

Neyse.. İşin özü, dikkatli olun.. Kış aylarına doğru emin adımlarla gidiyoruz.. Sıkı giyinin.. Beresiz yola çıkmamaya gayret edin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir