Polonyalı Anna Maria Jopek, büyük konser için İstanbul’da!

Polonya çağdaş müzik sahnesinin etkileyici sesi Anna Maria Jopek, büyük konser için İstanbul’da!

1970 Varşova doğumlu şarkıcı, piyanist, söz yazarı, besteci ve yapımcı Anna Maria Jopek, 10 Ekim 2018 (Çarşamba)’de İstanbul’da Turkcell Platinum Sahnesi’nde sahne alacak.


Polonyalı sanatçı, dansçı bir anne ve şarkıcı bir babanın çocuğu olarak sanatla iç içe büyüdü ve henüz 3 yaşındayken Polonya Radyosu için bir kayıt yaptı.

New York’taki Manhattan Müzik Okulu’nda caz, sonra da Frederic Chopin Müzik Akademisi’nde klasik müzik eğitimi gören Jopek, Eurovision deneyimini takiben çıkardığı ilk albümü ile yıl Altın Plak ödülünü kazandı. 1998 yılında Polonya’nın en büyük müzik ödülü olan Fryderyk’i de başarılarının arasına katan yetenekli müzisyenin ışıldayan kariyerinin dönüm noktası Amerikalı ünlü caz gitaristi Pat Metheny ile birlikte kaydettiği Upojenie oldu. İleriki yıllarda ise yine caz sahnesinin en önemli isimlerinden Bobby McFerrin, Ivan Lins, Nigel Kennedy, Gonzalo Rubalcaba, Youssou N’Dour, Branford Marsalis ve Makoto Ozone gibi isimlerle birlikte çalıştı.

Caz, pop, folk ve şiiri sesiyle harmanlayan Jopek’in kendine has bir tarzı var. Köklerinin müziği üzerindeki etkisini ise şöyle anlatıyor:  “Benim müziğimi caz olarak sınıflandırmayın lütfen. Müzik hayatım boyunca pek çok farklı şeyden etkilendim. Tamam, verdiği özgürlük ve armonik yapısı bakımından caz en önemlisi ama Polonya’nın eski halk şarkılarıyla büyüdüm ben. Köklerim hep bu Slav şarkılarında..

Anna Maria Jopek son yıllarda birçok deneysel çalışmaya da imza attı. Bunlar arasında “Song of the Goat Theatre” ile gerçekleştirdiği iş birliği oldukça konuşuldu. Topluluğun prova sürecine dahil olan ve bir komününde onlarla birlikte yaşayan şarkıcı, bir ay süresince her gün İskoçya’daki Fringe Festivali’nde sahneye aldı.

İlk plağından bugüne dek düzenli olarak albüm çalışmalarını sürdüren, dünyanın en önemli sahnelerinde başarılı performanslar gösteren ve ödüllerden kariyeri boyunca uzak kalmayan Anna Maria Jopek’in sesi ve müziği, İstanbul’da bir sonbahar akşamına çok yakışacak.

Biletler, Biletix‘de!Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir