Varşova’ya 3. Havalimanı Geliyor!

Polonya’nın Başkenti Varşova’ya üçüncü havalimanı projesi için düğmeye basıldı. Şehre ‘biraz’ uzak planlanan proje, bizi nasıl etkileyecek? Açılış ne zaman?

Varşova’ya 45 kilometre mesafede planlanan üçüncü havalimanı yatırımında hedef ise yıllık 100 milyon yolculuk bir meydan. Ve Polonya bu iş için 19 Milyar Euro yatırım yapmayı planlıyor.

Varşova’ya hizmet veren Frederic Chopin Havalimanı‘nın şehir sınırları içinde kalması ve kısıtlı kapasitesi sebebiyle büyümeye elverişli olmadığı için Polonya yeni yatırım için düğmeye bastı. Avrupa Birliği üyesi olan Polonya, yıllık yüzde 3 büyüme ile Avrupa Birliği’nin en büyük sekizinci ekonomisi.

Varşova Frederic Chopin Havalimanı’nın etrafının binalarla dolması ve büyüyememesi, Polonya sivil havacılığının en büyük sorunlarından biri haline gelmişti.

Baranów bölgesinde olması planlanan havalimanı, Varşova merkeze bir hayli uzak. Planlara göre, yapılacak yeni yatırımlarla birlikte ulaşım çok da zor olmayacakmış. Özellikle tren projesi üzerinde çalışılacak.  Ayrıca eğer planlar değişmezse, Chopin Havalimanı’nın kapatılması düşünülüyor.

HAVACILIKTA MERKEZ OLACAK

Bloomberg’te yayınlanan habere göre, yapılan araştırmalar, Orta Avrupa’da, Londra Heathrow, Paris Charles de Gaul ve Amsterdam Schipol gibi havalimanları ile rekabet edecek bir ‘hub’ yani büyük şirketlerin uçuş gerçekleştireceği, transit noktası olabilecek bir ‘hub’ eksikliğine dikkat çekiliyor. Hub’lar sadece bulundukları şehir ve ülkelere değil aynı zamanda komşu ülkelerin de hava taşımacılığında merkez haline gelmekte. Böyle bir Hub’ın kurulmasının Polonya büyüyen Polonya ekonomisine ivme katması plalanıyor.LOT’UN BÜYÜME PLANLARI İLE UYUMLU BİR ATILIM

Milli havayolu LOT da yeni havalimanı projesine olumlu bakıyor. LOT’un Orta Avrupa’daki en büyük bağlantılı havayolu olma isteği ve yıllık yolcu kapasitesini üç kat arttırma planları var. 38 milyonluk bir pazarı olan LOT’un Orta Avrupa’da ana aktör olması en olası havayolu şirketi. Şirketin bu sene 9 milyon yolcu taşıması beklenmekte. Havayolunun filosunda 73 uçak bulunuyor.

Yeni projenin hayata geçmesiyle birlikte LOT’un da bu büyemeye hazır olması gerekiyor. Bir dönem özelleştirme listesine konulan havayolu için ortaklıklar gündeme gelebilir.

Yeni havalimanı 40 kilometre uzakta olmasına rağmen kurulacak tren bağlantısı ile Varşova’ya 15 dakikalık mesafede olacak. Böylece mesafe sorun olmaktan çıkacak. Projenin 2021’de başlayıp, 2027 yılında  uçuşlara açılması planlanmakta. İlk fazda 9 milyar Euro harcanacak. Aşamalar tamamlandıkça toplam yatırım 19 milyar Euro’ya ulaşacak.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir