Polonya sayesinde küresel ısınmaya inandık! [blog]

Eğer uzun yıllardır Polonya’da yaşıyorsanız, yazı başlığımızın da tam manasını çok iyi ve hızlı şekilde anlamışsınızdır. Tarihin en soğuk ülkelerinden olan Polonya, son birkaç senedir küresel ısınma teorilerini doğrular nitelikte havalar yaşatıyor bizlere.

Elbette sadece Polonya ile ilgili bir durum değil bu. Genel olarak Avrupa’da gördüğümüz kadarıyla, soğukların hepsini Amerika kıtasına göndermiş ve daha ılıman bir iklime bürünmüş durumdayız.

Varşova’yı 10 yılı aşkın süredir çok iyi tanıyoruz. Bizden çok çok daha iyi tanıyan ve daha uzun yıllardır Polonya’nın çeşitli kentlerinde yaşamış takipçilerimiz de vardır. Varşova dediğiniz, Ağustos sonu ve Eylül başında, artık buz kesmeye başlayan, ve sonrasında Ekim ile de bizleri kar yağışlarıyla müjdeleyen, ve Mayıs ayının sonuna kadar dahi kar altında kalan bi şehir idi. Şimdi ise, bu mesele epey değişti.

Şuan bu yazıyı Varşova’da yazıyoruz. Polonya’nın bazı şehirlerinde ve birçok dağında kar yağışı var. Kasım ayını bitirmek üzere olmamız söz konusu olsa dahi, birkaç ‘çiselemenin’ haricinde Varşova’da pek de kar görmedik, bu kış. Normalde çoktan karlar altında olmamız gerekmiyor muydu?24

Havalar gerçekten yıldan yıla değişiyor ve iklimler de başka yerlere göç ediyor. Ekim-Kasım aylarında, ciddi kar yağışları olması gerekirdi. Muhtemelen de birkaç güne yağışlar tüm yurdu etkisi altına alacaktır. Ama yine de sizce de geç kalmadı mı?

Diğer yandan Polonya ve Avrupa tarafında iklimler sıcaklığa doğru değişirken, Amerika kıtası da bildiğiniz kan ağlıyor. Her kış Amerika’dan çığ, kasırga, yangın, felaket, ve dondurucu soğuk haberleri alıyoruz. Bizzat gidip yerinde görme imkanlarımız da oldu. Avrupa’nın kışını biraz oraya göndermiş olabiliriz, haberiniz olsun.

Sözün özü şu ki, soğuklar başladı ve ‘kara kış’ da geliyor. Aralık ayı itibariyle daha soğuk günlerle karşılaşabiliriz. Ama ne kadar kar yağar, kış ne zaman biter, yaz nasıl olur, bu soruların cevaplarını artık ileride hep birlikte göreceğiz.

Ama şu bir gerçek ki; kar yağışları Varşova’da pek başlamamış olsa da, güneşimizi kaybettik, haberiniz olsun. Gündüz vakitleri dahi güneşi görebilmek nerede imkansız. Bu konuda Varşova pek değişmiş değil yani. Her kış böyleyiz zaten. Yaz mevsimi ve sıcak günler biraz daha uzadı, hepsi bu.

Küresel ısınma mevzusuna gelince.. Bakalım, daha çok yolumuz var…

Sıcak kış günleri sizlerle olsun!Polonyadan

About Polonyadan

Bir ülkeye ister kısa süreli gitmek isteyin ya da isterseniz temelli taşınmayı planlayın, mutlaka internette araştırmalar yaparak kafanızdaki sorulara yanıt bulmaya çalışırsınız. Nerede yemek yiyebiliriz, nereleri gezmeliyiz, uçak biletini nasıl alırız, vize almak kolay mı, dili zor mudur, insanları nasıldır, havası çetin midir, hangi mevsimlerde gitmek gerekir gibi sorulara yanıt bulan bloglar, her ülke için bulunmaz kaftandır. Hele ki bu blog sizin anlayabileceğiniz bir dilde olursa, daha da mutlu oluyorsunuz. İşte, Polonyadan.com da tam olarak öyle bir blog. -- 2009 yılında projelendirilen ve 2010 yılında hayata geçirilen blog, artık hem bir rehber hem de haber kaynağı niteliğinde paylaşımların sürdürüldüğü ve her ay yüzbinlerce insana ulaşan bilgi bankası konumuna geldi. -- Sloganından da anlaşıldığı üzere, Polonya hakkında ne var ne yoksa paylaşılan platform, aynı zamanda Polonya’yı temsil eden ilk Türkçe blog olma özelliğine sahiptir. Sonrasında öncülük ederek farklı blogların da gün yüzüne çıkması, kesinlikle mutluluk verici. -- Polonya’da yazılı tercüman, gezi rehberi, toplantılarınız için simultane tercüman, restoran ya da şirketiniz için fotoğraf ve video ekibi ya da üniversite eğitimi için danışmanlık hizmeti arıyor olabilirsiniz. Kısacası, Polonya ilgili ihtiyacınız olan ya da öğrenmek istediğiniz herhangi bir konu için hem sosyal medya hesaplarından hem de blog üzerinden rahatlıkla ulaşabilir ve sorularınızı yöneltebilirsiniz. -- 2020 itibariyle tam anlamıyla onuncu yılını kutlayan Polonyadan.com, yaşam standartlarını, eğitim sistemini, çalışma şartlarını, hava koşullarını, güncel haberleri, araştırma ve röportajları, ve yine kısacası Polonya hakkında arayıp da bulamadığınız binlerce sayfalık bilgiyi sizlere sunmaya devam ediyor. -- Instagram, Facebook ve Twitter hesaplarından da takip edebileceğiniz Polonyadan.com her zaman kaliteli içerikler üreterek Polonya ve Türkiye arasında bir köprü kurmaya gayret ediyor. -- Polonyadan.com, umarız ki sizler için de faydalı oluyor ya da olacaktır.

View all posts by Polonyadan →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir