15 yıldır Polonya’da yaşayan vatandaşımıza ırkçı saldırı!

15 yılı aşkın süredir Polonya’da yaşayan ve profesyonel otel yöneticisi olan Efe Türkel, arkadaşlarıyla ‘Türkçe konuştuğu için‘ ırkçı bir saldırıya uğradı. Aynı zamanda Polonya vatandaşı olan Türkel, yaşanan bu felaket olayı Facebook hesabından hem Lehçe hem de Türkçe dillerinde paylaştı.

5 kişilik bir grubun sözlü ve fiziksel saldırısına uğrayan vatandaşımız Efe Türkel yaptığı açıklamada ‘kırık çıkık yok, ama kafa attıkları için dudağım patladı ve ön dişlerim zarar gördü’ dedi. Legia Warszawa maçına giden bir grup tarafından saldırıya uğrayan Türkel, bizim için çok anlamlı ve gerçekten düşünülmesi gereken açıklamalarda bulundu.

Efe Türkel, 15 yıldır Polonya’da yaşıyor. Burada bir aile kurdu ve Polonya turizm endüstrisine profesyonel olarak katıldı. Daha önce Türkiye, Hollanda ve Rusya’da turizmde çalıştı. Polonya’da Alman seyahat acentesi GTI’nin başkan yardımcısı ve daha sonra Neckermann Podróże ofisi müdür yardımcısıydı. Eylül ayından beri de Mazury‘deki Jabłoń Lake Resort‘u yönetiyor. Ayrıca 2014 yılında Polonya vatandaşlığı aldı.

Bizzat kendi ağzından dinleyelim o halde, o akşam neler yaşandı:

Efe Türkel’in Türkçe yaptığı paylaşım: Cumartesi akşamı başımıza gelen ırkçı saldırı sonrası yazdıklarımın hepsi Lehçeydi. otomatik tercüme hep doğru tercüme etmiyor. Merak edenler için yazıyorum; Cumartesi akşamı Varşova’da otobüste Türkçe konuştuğumuz ve Türkiye’den geldiğimizi söylediğimiz için önce sözlü sonra fiziksel şiddete maruz kaldık. Kırık çıkık yok ama adam beklenmedik bir anda kafa attığı için dudağım patladı ve ön dişlerim zarar gördü. Şiddete şiddetle cevap vermediğimiz için daha kötüsünden kurtulmayı başardık. 5 kişiydiler ve muhtemelen Legia futbol takımı renklerine büründükleri için akşam oynanacak maça gidiyorlardı. Benim Polonya’ya ve Polonyalı’lara olan sevgimi ve saygımı beni bilenler bilir. 15 yıl yaşadığım bu ülkede hiç böyle birşey başıma gelmemişti. Konuşarak her zaman bu gibi olaylarda sakinleştirmeyi başarmıştım. Ama bu sefer ırkçılığın çirkin yüzünü görmüş olduk. Benim için olaydan çok, olaydan sonra yaşananlarda önemli. Bu adamları, polis marifeti ile bulunup yasalar gereği hak ettikleri cezayı almaları için takipçisi olacağım.
Irkçılık sadece Polonya’nın sorunu değil bu artık evrensel bir konu ve bu durumda bile “Türkçe konuşup tahrik etmişler” diyen insanları aramızdan silmemiz gerekiyor. Ben bir şekilde konuyu yüksek sesle dile getirdim ve toplumun konuya ilgi duymasını sağladım ama dün öbür gün erasmus programı ile Türkiye’den gelen öğrenci bir kardeşimiz böyle bir durumda ne yapabilirdi? Aynı şekilde bu konu bu kadar insanları ilgilendirir miydi? Bu gibi durumlarda asla sessiz kalınmaması gerekiyor. Ben böyle bir ırkçı saldırıda bile konuyu küçümseyerek unutturmaya çalışan ve hiç birşey olmamış gibi yapanların kabahatini göstermek için bu işin peşini bırakmayacağım. Polonya’da toplumun büyük çoğunlu asla ve asla ırkçılığa ödün vermez ve bana yazanların çoğu zaten kendi yapmadığı halde utancından özür dileyecek kadar asil insanlar. “Polonyalı’lar ırkçıdır” diye birşeyi söylemem ve asla söyletmem. Bana yazan birçok Türk arkadaş bu şekilde konuyu yorumluyorlar. Size tavsiyem; böyle düşünmeyin zira bu durumda bizim de onlardan bir farkımız olmuyor. Ben ve benim gibi Türkiye’den gelen ve Polonya’da yaşan, toplumun bir parçası olmuş azınlığa çok büyük görev düşüyor. Kafalardaki Türkiye ve Türk imajını değiştirmek bence hepimizin görevi. Evet başka bir ülkede doğdum, evet belki başka bir dine mensubum, evet belki ten rengim koyu, giyimim kuşamım farklı ama bunların hiçbiri bu ülkede yaşamak için engel olmamalı.

– Ayrıca Lehçe olarak yazdıklarını da burada paylaşabiliriz.

Wpis Efego Türkela na twitterze i Facebooku.

„Dzisiaj o godz 19:10 zdecydowaliśmy się pojechać autobusem w WAW z Miedzeszyna do centrum, autobus numer 521 (numer autobusu 8210), chcą kupić bilet, grupa kibiców( w sumie 5 os) Legii widząc nas najpierw zaczęli śpiewać piosenki rasistowskie a potem od jednego dostałem w głowę. mówiłem do nich po polsku mówiąc im ze tez jestem Polakiem ale nic nie działało, potem poprosiłem kierowcę o pomoc, kierowca użył czerwonego guzika ale żadnego funkcjonariusza nie było, chcieli żebyśmy odpuścili autobus ale tego nie zrobiliśmy, w końcu uznali ze będzie policja i wyszli na stacji przy ul. Kajki z autobusu. Mam zamiar ich znaleść bo jak odpuszczę będą tak postępować zawsze. Od 15 lat pierwszy raz spotkało mnie coś takiego i nie daruje im tego, jeśli ktoś może mi pomoc znaleść tych ludzi, bardzo proszę o info na priv”.

Daha önce çokça ırkçı saldırı haberi paylaşmıştık. Hepsinde olduğu gibi, bu haberimizi de ümitlerle ve umutlarla noktalıyoruz. Umarız ki sadece Polonya değil, tüm dünyada artık şu ‘IRK’ dedikleri şeyin aslında bir KAVGA değil de DOSTLUK vesilesi olabileceğini anlayabiliriz. Farklı dinler, diller ve kültürlerden insanlar, dünyanın en renkli projelerini geliştirip, gezegeni bambaşka bir ufka taşıyabilir. Ancak cahil raşist düşünceler ise, geri kalarak bu gelişimlere ‘seyirci’ olmaya devam etmeye de mahkumdur.

Efe Türkel beye geçmiş olsun diliyor, göstermiş olduğu tavır ve açıklamalarından ötürü de teşekkür ediyoruz.Polonyadan

About Polonyadan

Bir ülkeye ister kısa süreli gitmek isteyin ya da isterseniz temelli taşınmayı planlayın, mutlaka internette araştırmalar yaparak kafanızdaki sorulara yanıt bulmaya çalışırsınız. Nerede yemek yiyebiliriz, nereleri gezmeliyiz, uçak biletini nasıl alırız, vize almak kolay mı, dili zor mudur, insanları nasıldır, havası çetin midir, hangi mevsimlerde gitmek gerekir gibi sorulara yanıt bulan bloglar, her ülke için bulunmaz kaftandır. Hele ki bu blog sizin anlayabileceğiniz bir dilde olursa, daha da mutlu oluyorsunuz. İşte, Polonyadan.com da tam olarak öyle bir blog. -- 2009 yılında projelendirilen ve 2010 yılında hayata geçirilen blog, artık hem bir rehber hem de haber kaynağı niteliğinde paylaşımların sürdürüldüğü ve her ay yüzbinlerce insana ulaşan bilgi bankası konumuna geldi. -- Sloganından da anlaşıldığı üzere, Polonya hakkında ne var ne yoksa paylaşılan platform, aynı zamanda Polonya’yı temsil eden ilk Türkçe blog olma özelliğine sahiptir. Sonrasında öncülük ederek farklı blogların da gün yüzüne çıkması, kesinlikle mutluluk verici. -- Polonya’da yazılı tercüman, gezi rehberi, toplantılarınız için simultane tercüman, restoran ya da şirketiniz için fotoğraf ve video ekibi ya da üniversite eğitimi için danışmanlık hizmeti arıyor olabilirsiniz. Kısacası, Polonya ilgili ihtiyacınız olan ya da öğrenmek istediğiniz herhangi bir konu için hem sosyal medya hesaplarından hem de blog üzerinden rahatlıkla ulaşabilir ve sorularınızı yöneltebilirsiniz. -- 2020 itibariyle tam anlamıyla onuncu yılını kutlayan Polonyadan.com, yaşam standartlarını, eğitim sistemini, çalışma şartlarını, hava koşullarını, güncel haberleri, araştırma ve röportajları, ve yine kısacası Polonya hakkında arayıp da bulamadığınız binlerce sayfalık bilgiyi sizlere sunmaya devam ediyor. -- Instagram, Facebook ve Twitter hesaplarından da takip edebileceğiniz Polonyadan.com her zaman kaliteli içerikler üreterek Polonya ve Türkiye arasında bir köprü kurmaya gayret ediyor. -- Polonyadan.com, umarız ki sizler için de faydalı oluyor ya da olacaktır.

View all posts by Polonyadan →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir