Lehçe – Türkçe Ortak Kelimeler | #Polonya #Türkiye

Eğer sizler de Instagram hesabımızı takip ediyorsanız, bir süredir Lehçe diliyle ilgili yaptığımız paylaşımları artırdığımızı görmüşsünüzdür. Bugün de sizlerle Lehçe – Türkçe dilleri arasındaki hem ortak hem de benzer kelimelerden bazılarını paylaşıyoruz olacağız.

Lehçe, Mandarin Çincesi ve Arapça’dan sonra Dünya’nın en zor dili. Bu bir gerçek. Şanslıyız ki, kelimeleri arasında az da olsa Türkçe ile benzerliği olan ya da %100 ortak şekilde kullanılanlar da var.

Tüm sözlüğü yazmamız imkansız olsa da, elimizden geldiğince çok kelime çıkarmaya çalıştık. Listede olmayan ancak sizin aklınızda olan kelimeler varsa, yorum olarak yazabilirsiniz!

 • Türkçe Lehçe
  kontrol ∼ kontrola
  komik ∼ komik
  spor ∼ sport
  grup ∼ grupa
  kültür ∼ kultura
  profesör ∼ profesor
  bomba ∼ bomba
  problem ∼ problem
  radyo ∼ radio
  lider ∼ lider
  model ∼ model
  senatör ∼ senator
  demokrat ∼ demokrata
  medya ∼ media
  politika ∼ polityka
  personel ∼ personel
  adres ∼ adres
  elektronik ∼ elektronika
  protesto ∼ protest
  marka ∼ marka
  kongre ∼ kongres
  analiz ∼ analiza
  parlamento ∼ parlament
  liste ∼ lista
  festival ∼ festiwal
  stres ∼ stres
  referandum ∼ referendum
  metro ∼ metro
  firma ∼ firma
  kalori ∼ kaloria
  sektör ∼ sektor
  albüm ∼ album
  galeri ∼ galeria
  terapi ∼ terapia
  senato ∼ senat
  milyoner ∼ milioner
  atmosfer ∼ atmosfera
  form ∼ forma
  propaganda ∼ propaganda
  brüksel ∼ bruksela
  ekspres ∼ ekspres
  reaktör ∼ reaktor
  operatör ∼ operator
  platform ∼ platforma
  fosfor ∼ fosfor
  kabare ∼ kabaret
  kategori ∼ kategoria
  harem ∼ harem
  paradoks ∼ paradoks
  goril ∼ goryl
  oniks ∼ onyks
  filozof ∼ filozof
  monolog ∼ monolog
  komünizm ∼ komunizm
  foton ∼ foton
  torba ∼ torba
  helva ∼ chałwa
  yoğurt∼ jogurt
  sultan ∼ sułtan
  vezir ∼ wezyr
  karpuz ∼ arbuz
  haraç ∼ haracz
  gazete ∼ gazeta
  bilet ∼ bilet
  zürafa ∼ żyrafaPolonyadan

About Polonyadan

Bir ülkeye ister kısa süreli gitmek isteyin ya da isterseniz temelli taşınmayı planlayın, mutlaka internette araştırmalar yaparak kafanızdaki sorulara yanıt bulmaya çalışırsınız. Nerede yemek yiyebiliriz, nereleri gezmeliyiz, uçak biletini nasıl alırız, vize almak kolay mı, dili zor mudur, insanları nasıldır, havası çetin midir, hangi mevsimlerde gitmek gerekir gibi sorulara yanıt bulan bloglar, her ülke için bulunmaz kaftandır. Hele ki bu blog sizin anlayabileceğiniz bir dilde olursa, daha da mutlu oluyorsunuz. İşte, Polonyadan.com da tam olarak öyle bir blog. -- 2009 yılında projelendirilen ve 2010 yılında hayata geçirilen blog, artık hem bir rehber hem de haber kaynağı niteliğinde paylaşımların sürdürüldüğü ve her ay yüzbinlerce insana ulaşan bilgi bankası konumuna geldi. -- Sloganından da anlaşıldığı üzere, Polonya hakkında ne var ne yoksa paylaşılan platform, aynı zamanda Polonya’yı temsil eden ilk Türkçe blog olma özelliğine sahiptir. Sonrasında öncülük ederek farklı blogların da gün yüzüne çıkması, kesinlikle mutluluk verici. -- Polonya’da yazılı tercüman, gezi rehberi, toplantılarınız için simultane tercüman, restoran ya da şirketiniz için fotoğraf ve video ekibi ya da üniversite eğitimi için danışmanlık hizmeti arıyor olabilirsiniz. Kısacası, Polonya ilgili ihtiyacınız olan ya da öğrenmek istediğiniz herhangi bir konu için hem sosyal medya hesaplarından hem de blog üzerinden rahatlıkla ulaşabilir ve sorularınızı yöneltebilirsiniz. -- 2020 itibariyle tam anlamıyla onuncu yılını kutlayan Polonyadan.com, yaşam standartlarını, eğitim sistemini, çalışma şartlarını, hava koşullarını, güncel haberleri, araştırma ve röportajları, ve yine kısacası Polonya hakkında arayıp da bulamadığınız binlerce sayfalık bilgiyi sizlere sunmaya devam ediyor. -- Instagram, Facebook ve Twitter hesaplarından da takip edebileceğiniz Polonyadan.com her zaman kaliteli içerikler üreterek Polonya ve Türkiye arasında bir köprü kurmaya gayret ediyor. -- Polonyadan.com, umarız ki sizler için de faydalı oluyor ya da olacaktır.

View all posts by Polonyadan →

3 Comments on “Lehçe – Türkçe Ortak Kelimeler | #Polonya #Türkiye”

 1. çakal – szakal
  patlıcan – baklazan
  şoför – szofer
  .
  daha çok var..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir