Bu hafta hangi günler tatil?

Tüm Avrupa’yla birlikte Polonya da hem Noel hem de Yılbaşı tatillerine başladı. Peki hangi günler resmi tatil var? Hangi günler işyerleri ve alışveriş merkezleri kapalı? Sizler için listelemeye çalıştık.

Resmi Noel Bayram tatilleri, 25-26 Aralık’ta olacak. Yani Salı ve Çarşamba günleri, ‘turistik yerler’ hariç, genel olarak Polonya’da kuş uçmaz, kervan geçmez. Aslına bakarsanız Wigilia yani Noel Yemeği, 24 Aralık gecesi yenecek. Bu sebeple de iş yerlerinizdeki Polonyalı arkadaşlarınız, o gün için ‘yıllık izin’ almış da olabilir, şirkette işverenler tarafından o gün için özel tatil düzenlenmiş de olabilir. Şu bir gerçek ki, Pazar gününden sonra sadece 1 gün için işe gelmek, gerçekten zahmetli bir mesele. Öyle değil mi? O yüzden bu sisteme biz ‘długo weekend’ yani ‘uzun haftasonu’ diyoruz ve Cumartesi başlanan tatili Çarşamba akşamıyla birleştiriyoruz. Lakin, dışarıdaki marketleri ve alışveriş merkezlerini soruyorsanız, onlar sadece Salı ve Çarşamba günü kapalı olacaklar. Yine de herkese gidecekleri mekanın web sitesinden ya da sosyal medyasından çalışma saatlerini bir kontrol etmelerini tavsiye ederiz. Bazen açık olsalar dahi, çalışma saatleri farklılık gösterebiliyor.

1 Ocak, Yılbaşı tatili. Bu belki de tüm dünyada aynı zaten, Türkiye’de de olduğu gibi. O gün de alışveriş merkezlerinden ve iş yerlerinden, ya da devlet kurumlarından, bir hayr beklemeyin.

6 Ocak, Üç Kral Bayramı (Dzien Trzech Króli). Her yıl bu tarihte, Polonya’da resmi tatildir. Bu güne ‘Epifani (Epiphany)’ de denilmektedir. Polonyalılar da o gün için kapılarına CBM yazarlar, tebeşirler. Herkeste göremezsiniz tabi. Ama biz çokça kez rastgeldik. CBM’nin açılımı ise, bahsedilen üç kralın isimleridir: Caspar, Melchior ve Balthazar. Bu isimler, Hristiyan dini inançlarına göre, Hz. İsa’yı doğumunda ziyaret eden üç kralmış. Bu sebeple de dini bayram olarak kutlanıyor. Özellikle Varşova gibi büyük şehirlerde ise görkemli gösterilere denk gelebilirsiniz; kral yürüyüşleri gibi. Ayrıca 6 Ocak da Resmi tatillerden biridir.Okullar ve devlet kurumları nasıl işliyor?

Her kurumun kendisine göre yönetmeliği oluyor. Ancak çalışanların çoğu yıllık izin kullanır. Devlet kurumlarında, mahkemelerde ya da yabancılar şubesinde bir işiniz varsa, epey aksayacaktır, haberiniz olsun. Okullar ise, genelde 1-2 haftalık tatile çıktı bile. Bu konuda da kaynak olarak okulların sitelerini ve duyurularını göz önünde bulundurmak gerekir.

Özel sektör nasıl etkilenir?

Her yıl olduğu gibi, genelde kış tatili sezonu başlamış bulunuyor. Özellikle yıl başından sonrasına kadar izin alan arkadaşlarınız ya da kontakta olduğunuz firma çalışanı muhakkak olacaktır. Hatta büyük ihtimalle dün itibariyle size e-posta ile hangi günler arasında tatilde olacaklarını da bildirmiş olabilirler.Sinemalar, Hastaneler, Restoranlar?

Sinemalar, ölmeyen sektördür. ÇOK ÇOK nadir durumlarda sinemalar kapanır. Normalde her bayramda açık olur. Alışveriş merkezleri kapalı olsa dahi, sırf sinemalar için girişler yapılabiliyor.

Hastane meselesi zaten Polonya’da sıkıntı. Normal zamanlarda dahi doktor bulmakta zorlanabiliyorsunuz. Hastaneler de acil kısımlarıyla ve birkaç doktoruyla çalışabilir. Ancak elbette her hastane değil.

Restoranlar genel olarak açık olur. Ancak yine sosyal medya hesaplarından ve web sitelerinden kontrol etmelisiniz, bir restorana gitmeden önce. Özellikle merkezi noktalardaki restoranlar açık olur. Lakin eğer ‘izbe’ bi yerdeki mekana gidecekseniz, mutlaka teyit edin. Butik bir mekansa, sahibi istemediği için bayramda açmıyorum diyebilir.

Özellikle 24-25-26 Aralık tarihleri, Polonya için çok önemli. Genel olarak ‘off‘ diyebileceğimiz kapalı günleri göreceksiniz. Dışarı genelde yabancılarla denk gelebilirsiniz. Polonyalılar, aileleriyle vakit geçirir. Genelde 26 Aralık günü biraz ‘yavaş yavaş’ kendine dönen sosyal hayat görsek de, iş dünyası yıl başından önce kendine gelemez.

Tüm okuyucularımıza ve takipçilerimize iyi tatiller diliyoruz! Takipte kalın!Polonyadan

About Polonyadan

Bir ülkeye ister kısa süreli gitmek isteyin ya da isterseniz temelli taşınmayı planlayın, mutlaka internette araştırmalar yaparak kafanızdaki sorulara yanıt bulmaya çalışırsınız. Nerede yemek yiyebiliriz, nereleri gezmeliyiz, uçak biletini nasıl alırız, vize almak kolay mı, dili zor mudur, insanları nasıldır, havası çetin midir, hangi mevsimlerde gitmek gerekir gibi sorulara yanıt bulan bloglar, her ülke için bulunmaz kaftandır. Hele ki bu blog sizin anlayabileceğiniz bir dilde olursa, daha da mutlu oluyorsunuz. İşte, Polonyadan.com da tam olarak öyle bir blog. -- 2009 yılında projelendirilen ve 2010 yılında hayata geçirilen blog, artık hem bir rehber hem de haber kaynağı niteliğinde paylaşımların sürdürüldüğü ve her ay yüzbinlerce insana ulaşan bilgi bankası konumuna geldi. -- Sloganından da anlaşıldığı üzere, Polonya hakkında ne var ne yoksa paylaşılan platform, aynı zamanda Polonya’yı temsil eden ilk Türkçe blog olma özelliğine sahiptir. Sonrasında öncülük ederek farklı blogların da gün yüzüne çıkması, kesinlikle mutluluk verici. -- Polonya’da yazılı tercüman, gezi rehberi, toplantılarınız için simultane tercüman, restoran ya da şirketiniz için fotoğraf ve video ekibi ya da üniversite eğitimi için danışmanlık hizmeti arıyor olabilirsiniz. Kısacası, Polonya ilgili ihtiyacınız olan ya da öğrenmek istediğiniz herhangi bir konu için hem sosyal medya hesaplarından hem de blog üzerinden rahatlıkla ulaşabilir ve sorularınızı yöneltebilirsiniz. -- 2020 itibariyle tam anlamıyla onuncu yılını kutlayan Polonyadan.com, yaşam standartlarını, eğitim sistemini, çalışma şartlarını, hava koşullarını, güncel haberleri, araştırma ve röportajları, ve yine kısacası Polonya hakkında arayıp da bulamadığınız binlerce sayfalık bilgiyi sizlere sunmaya devam ediyor. -- Instagram, Facebook ve Twitter hesaplarından da takip edebileceğiniz Polonyadan.com her zaman kaliteli içerikler üreterek Polonya ve Türkiye arasında bir köprü kurmaya gayret ediyor. -- Polonyadan.com, umarız ki sizler için de faydalı oluyor ya da olacaktır.

View all posts by Polonyadan →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir