Polonya’daki Türk Evi’ne Gittiniz Mi?

Polonya ile Türkiye’nin dostlukları yüzyıllar öncesine dayanıyor. İstanbul’da Polonezköy’e gitmişsinizdir. Peki, Polonya Türk Evi ‘ni duydunuz mu?

Polonya’nın kuzeyinde Pomeranya (Województwo pomorskie) bölgesinde Szymbark’da gidip görmeniz gereken bir müze evi var. Yılların hatıralarını yaşatan ve taşıyan bu ev, turistik güzel bir köyde bulunuyor. Türk-Polonya dostluğuna adanmış evin ismi de Adampol/Polonezköy Müze Evi olarak geçiyor.

Daha öncesinde Polonezköy ile ilgili olan yazılarımızı mutlaka okumuşsunuzdur. 1840’ların başında İstanbul’un kuzey-doğusunda bir yerleşim yeri kuruldu. Adampol ismi de kurucusu Adam Czartoryski’den geliyor. Türkçe’de Polonezköy, Lehçe’de Adampol diyoruz.

Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra bazı Polonyalılar, memleketlerine yani Polonya’ya geri dönüş yaptılar. Bazıları ise artık

 köy olarak Polonezköy’ü benimsedi ve Türkiye’de kaldılar. 

Bilmiyorum daha önce Polonezköy’e uğrama fırsatınız oldu mu. Özellikle yaz aylarında Polonezköy’e gider, pikniklerimizi ve yürüyüşlerimizi orada yapardık. Polonezköy’de hem Polonya ve Türkiye’nin Resmi bayramları, hem de Hristiyan ve Müslümanlar’ın dini bayramları kutlanıyor. Ayrıca içerisinde konuk evleri, hosteller, kilise ve mezarlık da bulunuyor. Diğer yandan İstanbul’un yanıbaşında bir doğa harikası olarak da düşünebilirsiniz, Polonezköy’ü.

İşte o köyün kurucusu Adam Czartoryski, elbette ki Polonya’da da anılıyor.

Adampol’un Polonya Evi, 2010 yılında Szymbark’ta ziyaretçilere açıldı. Polonya ve Türkiye dostluklarını anmak üzere açılmış olan müze evini mutlaka gidip görmelisiniz.

Polonya Türk Evi Adres: Szymbarskich Zakładników 26, 83-323 Szymbark

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir