Polonya’daki Türk Evi’ne Gittiniz Mi?

Polonya ile Türkiye’nin dostlukları yüzyıllar öncesine dayanıyor. İstanbul’da Polonezköy’e gitmişsinizdir. Peki, Polonya Türk Evi ‘ni duydunuz mu?

Polonya’nın kuzeyinde Pomeranya (Województwo pomorskie) bölgesinde Szymbark’da gidip görmeniz gereken bir müze evi var. Yılların hatıralarını yaşatan ve taşıyan bu ev, turistik güzel bir köyde bulunuyor. Türk-Polonya dostluğuna adanmış evin ismi de Adampol/Polonezköy Müze Evi olarak geçiyor.

Daha öncesinde Polonezköy ile ilgili olan yazılarımızı mutlaka okumuşsunuzdur. 1840’ların başında İstanbul’un kuzey-doğusunda bir yerleşim yeri kuruldu. Adampol ismi de kurucusu Adam Czartoryski’den geliyor. Türkçe’de Polonezköy, Lehçe’de Adampol diyoruz.

Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra bazı Polonyalılar, memleketlerine yani Polonya’ya geri dönüş yaptılar. Bazıları ise artık

 köy olarak Polonezköy’ü benimsedi ve Türkiye’de kaldılar. 

Bilmiyorum daha önce Polonezköy’e uğrama fırsatınız oldu mu. Özellikle yaz aylarında Polonezköy’e gider, pikniklerimizi ve yürüyüşlerimizi orada yapardık. Polonezköy’de hem Polonya ve Türkiye’nin Resmi bayramları, hem de Hristiyan ve Müslümanlar’ın dini bayramları kutlanıyor. Ayrıca içerisinde konuk evleri, hosteller, kilise ve mezarlık da bulunuyor. Diğer yandan İstanbul’un yanıbaşında bir doğa harikası olarak da düşünebilirsiniz, Polonezköy’ü.

İşte o köyün kurucusu Adam Czartoryski, elbette ki Polonya’da da anılıyor.

Adampol’un Polonya Evi, 2010 yılında Szymbark’ta ziyaretçilere açıldı. Polonya ve Türkiye dostluklarını anmak üzere açılmış olan müze evini mutlaka gidip görmelisiniz.

Polonya Türk Evi Adres: Szymbarskich Zakładników 26, 83-323 Szymbark

 

Polonyadan

About Polonyadan

Bir ülkeye ister kısa süreli gitmek isteyin ya da isterseniz temelli taşınmayı planlayın, mutlaka internette araştırmalar yaparak kafanızdaki sorulara yanıt bulmaya çalışırsınız. Nerede yemek yiyebiliriz, nereleri gezmeliyiz, uçak biletini nasıl alırız, vize almak kolay mı, dili zor mudur, insanları nasıldır, havası çetin midir, hangi mevsimlerde gitmek gerekir gibi sorulara yanıt bulan bloglar, her ülke için bulunmaz kaftandır. Hele ki bu blog sizin anlayabileceğiniz bir dilde olursa, daha da mutlu oluyorsunuz. İşte, Polonyadan.com da tam olarak öyle bir blog. -- 2009 yılında projelendirilen ve 2010 yılında hayata geçirilen blog, artık hem bir rehber hem de haber kaynağı niteliğinde paylaşımların sürdürüldüğü ve her ay yüzbinlerce insana ulaşan bilgi bankası konumuna geldi. -- Sloganından da anlaşıldığı üzere, Polonya hakkında ne var ne yoksa paylaşılan platform, aynı zamanda Polonya’yı temsil eden ilk Türkçe blog olma özelliğine sahiptir. Sonrasında öncülük ederek farklı blogların da gün yüzüne çıkması, kesinlikle mutluluk verici. -- Polonya’da yazılı tercüman, gezi rehberi, toplantılarınız için simultane tercüman, restoran ya da şirketiniz için fotoğraf ve video ekibi ya da üniversite eğitimi için danışmanlık hizmeti arıyor olabilirsiniz. Kısacası, Polonya ilgili ihtiyacınız olan ya da öğrenmek istediğiniz herhangi bir konu için hem sosyal medya hesaplarından hem de blog üzerinden rahatlıkla ulaşabilir ve sorularınızı yöneltebilirsiniz. -- 2020 itibariyle tam anlamıyla onuncu yılını kutlayan Polonyadan.com, yaşam standartlarını, eğitim sistemini, çalışma şartlarını, hava koşullarını, güncel haberleri, araştırma ve röportajları, ve yine kısacası Polonya hakkında arayıp da bulamadığınız binlerce sayfalık bilgiyi sizlere sunmaya devam ediyor. -- Instagram, Facebook ve Twitter hesaplarından da takip edebileceğiniz Polonyadan.com her zaman kaliteli içerikler üreterek Polonya ve Türkiye arasında bir köprü kurmaya gayret ediyor. -- Polonyadan.com, umarız ki sizler için de faydalı oluyor ya da olacaktır.

View all posts by Polonyadan →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir