2018’de Polonya’da neler oldu? 30 ÖNEMLİ HABERİ DERLEDİK!

Polonya’da 2018 yılı içinde neler oldu, hangi gelişmeler haber oldu, bir de topluca sizlerle paylaşalım dedik.  2019 yılı gelmişken, 2018 analizi yapalım mı? 30 önemli haberi sizler için derledik!

Hazırsanız, başlayalım!

1) Süresiz oturum için B1 sertifika şartı geldi!

Bildiğiniz üzere, Polonya vatandaşlığı alabilmek için, B1 sertifika şartı vardı. Şimdi artık aynı şart, süresiz (yani sürekli) oturum için de geldi. Şimdilik Polonya vatandaşı ile evli olanlar ve yeni doğan bebekler için bu kural geçerli değil. Ancak çalışma ya da öğrencilik yollarıyla sürekli oturuma başvuracaksanız, ya B1 sertifikanız olmalı, ya da Lehçe dilinde okul bitirmiş olmalısınız.
Haber detayı: https://goo.gl/C6yYXd

2) Polonya’da Türk Ehliyeti Değişiminde Sınav Şartı KESİNLEŞTİ!

Her eyalet ve ilçe için olmasa da, artık durum kesinleşti. Yeni tip ehliyetlerde geçerli olmasa da, eski tip ehliyetlerde sınav şartı geldi. Teori sınavına girerek biz de bu konuyu tecrübe etmiş olduk. Varşova’da belediyelerin çoğu teori sınavı istiyor. Diğer belediyelere de sınav sistemi yavaş yavaş gelecek deniliyor. Hala bazı şehirlerde sınavsız şekilde ehliyetler değiştirilebiliyor. Ancak birçok şehirde takipçilerimiz de konuyu tecrübe etmiş oldu. Yeni tip ehliyetler için ise değişimde bir problem çıkmıyor. Tek problem, Türkiye kanadından onayın gecikmesinden dolayı ehliyet değiştirmek bazen aylarca vaktinizi alabiliyor.
Haberin detayı: https://goo.gl/pyNCWA

3) Birleşmiş Milletler İklim Konferansı Polonya’nın Katowice şehrinde yapıldı. Sınır güvenlikleri artırıldı.

Yaklaşık 200 ülkeden 30,000’i aşkın bilim insanı, işadamları, iş kadınları, politikacı, diplomatların katıldığı 24. Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi (COP24 olarak bilinir), Polonya için de büyük önem arz eden bir etkinlik. Bu sebeple de sınır güvenlikleri en üst düzeye çekildi.
Haberin detayı: https://goo.gl/p2LVaX

4) Turist vizesiyle oturum meselesi gündeme düştü!

Bildiğiniz gibi turist vizesiyle gelip de Polonya’da oturum izni almak hiç de zor değildi. Ancak 2018 yılının Ocak ayında birkaç kişiye verilen negatif karar ve hatta bazı vatandaşlarımıza verilen deport kararlarından sonra işin ciddiyetinin farkına varmaya başladık. Hala ‘turist vizesiyle oturum alınamaz’ diyemiyoruz. Ancak danışmanlar ve avukatlar, bu konuyu çok önemsiyor ve tehlikeli buluyor. Özellikle başka bir Şengen ülkesinin vizesiyle Polonya’da oturum almak, oldukça zor. Bizim tanıdıklarımızdan da sırf bu sebeple 2018 yılı içerisinde negatif karar alanlar oldu. İşin ilginç tarafı, pozitif yanıt alanlar da var. Bir kanun varsa, ya öyledir ya böyle. Bu da çok ilginç bir konu. Yetkililer de bu konuda daha fazla sıkı denetim olacağı ve turistik vize ile yakında hiçbir şekilde oturum alınmayacağı konusunda uyarılarda bulunuyor. 2019 yılında nasıl olacak, hep birlikte göreceğiz.
Haberin detayı: https://goo.gl/zB47m5

5) 2020 Avrupa finali Gdansk’ta oynanacak!

Daha önce 2015 yılında Varşova‘da da bir final karşılaşması izlemiş ve sizle paylaşmıştık. Şimdi de 2020 yılında Gdansk Arena stadyumunda, şahane bir karşılaşma izlemeye hazır olun. Diğer yandan 2020 Şampiyonlar Ligi finalinin de İstanbul’da oynanacağını da hatırlatmış olalım.
Haberin detayı: https://goo.gl/i3R2VG

6) Türkiye ile Polonya arasında sigorta anlaşması imzalandı!

Geçtiğimiz günlerce ‘günler kaldı‘ diye manşete taşıdığımız haber, nihayet müjde ile sonuçlandı. Polonya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı tarafından imzalanan anlaşma ile birlikte iki ülke arasında sosyal güvenlik anlaşması da sağlanmış oldu.
Haberin detayı: https://goo.gl/ND1PNK

7) Polonya Cumhuriyeti Bağımsızlığının 100. Yılını Kutladık!

2018 yılındaki bağımsızlık günü, yani 11 Kasım, Polonya tarihi için çok daha büyük bir öneme sahip idi. Öyle ki, 1918’de bağımsızlığını kazanan Polonya, bu yıl 100. yılını kutladı!
Haberin detayı: https://goo.gl/TsqRR4

8) Eurovizyon Gençler Şampiyonu Polonyalı Roksana Węgiel

Şahane gösteri ve performanslardan sonra beklenen duyuru geldi. Polonyalı Roksana Węgiel, 16. Eurovizyon Gençler Şarkı Yarışması birincisi oldu. Tebrik ediyoruz! Gratulujemy!
Haberin detayı: https://goo.gl/ihTgoK

9) Varşova’nın 12 yıllık Belediye Başkanı, koltuğunu devretti

Polonya’da yerel seçimler sonrasında değişen bir başkan da Varşova’da oldu. 12 yılın ardından bizlere veda eden Hanna Gronkiewicz-Waltz, koltuğunu arkadaşı Rafał Trzaskowski’ye verdi. Ye
Haberin detayı: https://goo.gl/SeyHbS

10) Polonya vizesi işlemleri önce Polonya konsolosluğuna verildi, sonra tekrar VFS’ye devredildi

Türkiye’den Polonya vizesi almak isteyen vatandaşlarımız Ağustos 2018’de bir süreliğine Polonya makamlarına direkt başvuruda bulunmak durumunda kaldı. İhale süreci devam etti. Sonrasında tekrar mesele VFS Global şirketine devredildi. Şimdi yine vize almak için VFS Global’e başvurmak gerekiyor.
Haberin detayı: https://goo.gl/Ex441E11) Yirmi Altıncı Varşova Turizm Fuarı Renkli Geçti

Polonya’nın başkenti Varşova’da düzenlenen turizm fuarı “TT Warsaw” kapılarını 26. kez açtı. Uluslararası turizm fuarı Türkiye’den de büyük ilgi gördü.
Haberin detayı: https://goo.gl/vwidze

12) Türkiye üretimli ISUZU araçlar Polonya’da ödül aldı!

Anadolu Isuzu’nun Türkiye’de ürettiği ödüllü midibüsü Isuzu Novociti Life’a 3. ödül de Polonya’nın Kielce şehrinde düzenlenen Transexpo Fuarı’ndan geldi.
Haberin detayı: https://goo.gl/k8QPLZ

13) Polonya Pasaportları Yenilendi!

100. Yılın şerefine Polonya pasaportlarında tasarım ve güvenlik güncellenmesi oldu. Geçerli pasaportları kullanmaya devam edebiliyoruz. Ancak yeni başvurularda elbette yeni pasaportlar geliyor olacak.
Haberin detayı: https://goo.gl/pQLzvP

14) Irkçı olaylar 2018’de artış gösterdi.

Ne yazık ki 2018 yılında Polonya’da ırkçı saldırılarda artış gözlemlendi. Bazılarını biz de sizler için haberleştirdik. Farklı şehirlerde vatandaşlarımıza saldırılar oldu.
Haberin detayı: https://goo.gl/M6yVYh

15) Varşova’ya 3. Havalimanı Geliyor!

Polonya’nın Başkenti Varşova’ya üçüncü havalimanı projesi için düğmeye basıldı. Varşova’ya 45 kilometre mesafede planlanan üçüncü havalimanı yatırımında hedef ise yıllık 100 milyon yolculuk bir meydan. Ve Polonya bu iş için 19 Milyar Euro yatırım yapmayı planlıyor. Varşova’ya hizmet veren Frederic Chopin Havalimanı‘nın şehir sınırları içinde kalması ve kısıtlı kapasitesi sebebiyle büyümeye elverişli olmadığı için Polonya yeni yatırım için planlamalar başladı.
Haberin detayı: https://goo.gl/qbMXe5

16) Ukraynalı çift, Polonya’nın en küçük kafetaryasını açtı!

Ukraynalı Oleg-Inna Yarovi çifti 6 metrekarelik kafeterya ile Polonya’nın en küçük kafeteryasını açtı. Minik kafeteryayla Polonya’nın en küçük kafeteryası olduğunu tescilleyen Ukraynalı çift, dükkanlarında yenilebilen fincanda kahve servisi de yapıyor.
Haberin detayı: https://goo.gl/5Dfh8a

17) 2018 Dünya Erkekler Voleybol Şampiyonu Polonya

Polonya, 2018 Dünya Erkekler Voleybol Şampiyonası final maçında Brezilya’yı 3-0 mağlup etti ve şampiyonluğa ulaştı. Milli Takımımızı tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz! GRATULUJEMY!
Haberin detayı: 
https://goo.gl/2fH2of

18) Gülermak, Polonya’da nehir altından tünel geçişi projesine başlıyor!

Polonya’da son yıllarda başarılı projeleriyle isminden söz ettiren Türk inşaat şirketi Gülermak, yeni projesine başlıyor. Uznam ve Wolin adaları arasındaki 3200 metrelik tünel projesi, Świna  nehri altından geçişi sağlamış olacak.
Haberin detayı: https://goo.gl/M89EZR

19) Dünya’nın En Akıllı Robotu Sophia, Polonya’da Konuşma Yaptı!

En akıllı yapay zeka sistemleriyle geliştirilmiş olma özelliğindeki Robot Sophia, Polonya’nın Krakow şehrine gelecek ve Impact’18 konferansında konuşma yaptı.
Haberin Detayı: https://goo.gl/5bVppm

20) Polonya’da şekerleme yapabileceğiniz bir kafe açıldı!

Polonya’nın Wrocław şehrinde, gün ortasında kısa uykular için tasarlanan ‘Vinci Power Nap Sleep Cafe’ açıldı. Gün içinde gidip 20 dakikalık bir şekerleme yapmak gayet güzel fikir gibi geliyor kulağa.
Haberin detayı: https://goo.gl/j2ZyCK21) Türk Lirası ile Złoty dengesi değişti!

Polonya parası mı değerli, Türk parası mı? Bu soru sürekli bize geliyor olsa da, hep cevabımız tabii ki Türk Lirası olmuştu. Lakin durum biraz değişti. Artık Polonya Złotisi daha değerli bir konumda.
Haberin detayı: https://goo.gl/LX95A8

22) 18 yıl hapis yatan Polonyalı, ‘Pardon’ denilerek tahliye edildi!

Polonya’da Tomasz Komenda isimli bir vatandaş 15 yaşındaki bir kız çocuğuna tecavüz etmek ve ölümüne sebebiyet vermekten suçlu bulunmuştu. 18 yıl sonra, ‘pardon’ denilerek tahliye edildi. Yıllar sonra suçsuz olduğu anlaşıldı.
Haberin detayı: https://goo.gl/RfnZHE

23) Pazar günleri alışveriş yasağı başladı!

2018’de gündeme damgasını vuran bir yeni haber de alışveriş yasaklarıyla ilgili. 2018’de ayda 2 Pazar, 2019’da ayda 1 Pazar açık olacak alışveriş merkezleri, 2020’de hiçbir Pazar günü açık olamayacak. Özellikle halkın Pazar günleri aileleriyle vakit geçirmeleri ve kiliseye gitmeleri hedefleniyor.
Haberin detayı: https://goo.gl/dN475R

24) PESEL almak tekrar kolaylaştı!

Eskiden Polonya’ya gelmiş ve ikamet (meldunek) almış herkese PESEL numarası veriliyordu. Sonrasında bi düzenleme ile sadece önemli bir ihtiyacını dilekçe ile belirtenlere PESEL numarası verilmeye başlandı. Onlarca kez dilekçe yazarak ‘negatif’ yanıt alanları da biliyoruz. Her sebep de kabul edilmiyordu. Şimdi ise durum yine değişti. PESEL numarasını almak isteyenler, bağlı oldukları belediyeye gidip, form dolduruyor. Sonrasında görevli ‘umowa najmu’ yani kira kontratını görmek istiyor. Pasaporta bakıyor. Ve PESEL numarasını veriyor.
Haberin detayı: https://goo.gl/3Jr66k

25) Polonya’da Kendini Yalnız Hissedenlere Sarılma Salonu!

Polonya’da kendini yalnız hissedenler için açılan “sarılma salonu” saat başı yaklaşık 20 Euro ödeyenlere sarılma hizmeti veriyor. Polonya’nın başkenti Varşova‘da kendini yalnız hisseden kişilere “sarılma salonu” açıldı. Üniversite öğrencisinden emekliye farklı yaş ve sosyal grubuna mensup pek çok kişi, yalnızlıklarını gidermek için “sarılma salonuna” saat başı 80 zloty (yaklaşık 20 Euro) ödeyerek “sarılma hizmeti” satın alıyor. İsteğe göre sarılma süresi uzayabiliyor. Ancak “sarılma seansına” katılacak kişiler seans öncesinde salonun şartlarını kabul edip imzalamak zorunda.
Haberin detayı: https://goo.gl/pxH5V426) Polonya’da cinsel saldırı suçu işleyenler teşhir edildi!

Polonya’da cinsel saldırı suçu işlediği için ceza alan suçlulara dair bilgilerin yer aldığı veri bankası kamuoyunun erişimine açıldı. Polonya Adalet Bakanlığı bu yılın başından itibaren yeni bir uygulamayı yürürlüğe koydu. Ülkede cinsel saldırı suçu işleyerek ceza alan 800 kişiye ait bilgilerin yer aldığı bilgi bankasına artık isteyen herkes girip bilgi alabiliyor.
Haberin detayı: https://goo.gl/zJJwgK

27) Polonya’nın ilk kapsül oteli Varşova’da Açıldı!

Bir bilim kurgu filminin seti gibi görünen kapsül otel, birbiri üzerine yerleştirilmiş iki sıra kapsüllerden oluşuyor. Polonya’nın ilk kapsül oteli Varşova’da açıldı.
Haberin detayı: https://goo.gl/4NzT3U

28) Polonya, Yatırım Yapılacak Ülkeler Arasında İkinci Sırada : CEOWORLD!

CeoWorld Dergisi’nin hazırladığı ‘2018 Yılı Yatırım Yapılası ya da İş Kurulası Ülkeler Listesi’ sıralamasında Polonya ikinci sırayı alırken, birinci sıraya da Malezya ismini yazdırdı.
Haberin detayı: https://goo.gl/6qQehB

29) Polonya ilk büyük rüzgar ihalesini tamamladı

Polonya, ülkede rüzgar enerjisi kapasitesini arttırmak için düzenlediği ilk büyük ölçekli karasal rüzgar enerjisi ihalesini tamamladı.
Haberin detayı: https://goo.gl/PAUskM

30) Polonyadan.Com, 9 yaşında!

2009 yılında resmi kayıtları yaptığımız ve tam anlamıyla Şubat 2010’da ilk yazımızla başlayan paylaşımlarımız, artık binlerce sayfayı buldu. 2019 ilk çeyreği itibariyle de 9 yılı devirmiş bulunuyoruz… Siz değerli takipçilerimize teşekkürü büyük bir borç biliriz… Sağolun-Varolun…

2018 de böylece gelip, geçti. Bakalım 2019 yılında ne haberler yazıyor olacağız. Hem haber bültenlerimize hem de Polonya hakkında ne var ne yoksa her türlü konudaki paylaşımlarımıza, elimizden geldiğince devam ediyor olacağız.2018’de Polonya’da neler oldu? 30 ÖNEMLİ HABERİ DERLEDİK!” için 2 yorum

  1. Avatar
    Yasin

    Merhaba ben yakındaPolonya’ya gelicem işçi olarak acaba Polonya vatandaşı olmak için ne yapmalıyım?

  2. Murat
    Murat

    Oldukça uzun bir süreç.. Öncelikle 5 yıl çalışarak sürekli oturum almalı, sonrasında da 2-3 yıl içinde vatandaşlığa başvuru hakkı kazanabilirsiniz. Ayrıca tabi ki Lehçe dilini bildiğinize dair B1 seviye bir sertifikaya sahip olmalısınız. Biraz zor bir sınav. Yaklaşık 7-8 senede vatandaşlık alma ihtimaliniz var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir